Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Sosyal medya bağımlılığı, siber zorbalık da tartışıldı

  Kongrede sosyal medya bağımlılığı, siber zorbalık, helikopter ebeveyn, erteleme gibi güncel konular yer alıyor.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı ve Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Derneği işbirliğinde  düzenlenen “15. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi” yoğun katılımla başladı.

  Açılışı yapılan kongreye; Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 1250 kişi katıldı. Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’ndeki açılışa Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Nisa Ünaldı Coral, Türk PDR Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin, Türk PDR Derneği Eski Genel Başkanı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, akademisyenler ve PDR öğrencileri katılım sağladı.

  Kongre açılışında konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Nisa Ünaldı Coral, üç gün devam edecek kongre kapsamında konferans, panel ve çalıştaylar düzenleneceğini belirtti. 

  Prof. Dr. Ünaldı Coral: “Kongrede sosyal medya bağımlılığı, siber zorbalık, helikopter ebeveyn, erteleme gibi güncel konular yer alıyor. Bu, gençlerin problemleri okumada ve çözüme katkı sunmada iyi eğitimli, üstün niteliğe sahip bireyler olduğunu gösteriyor. Büyük sorumlulukları olan PDR öğrencilerinin, bu sorumluluklarının bilincinde olduklarını düşünüyorum ve biz de eğitiminiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

  Kongre Başkanı ve Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Binnaz Kıran, kongre başlığının ‘Değişen Toplumsal İhtiyaçlar ve PDR’de Yeni Fırsatlar’ olarak belirlendiğini, PDR mezunlarına aile danışmanlığı, rehabilitasyon danışmanlığı, iş ve kariyer danışmanlığı, toplum sağlığı, spor vb. alanlarda ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

  Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı öğrenci Gülşah Yüksektepe ise; “Bir yıl önceden hazırlıklara başladık. Bu süreçte Üniversitemiz Rektörlüğünün ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim dalı hocalarımızın bizim arkamızda durmaları bizim hazırlık sürecimiz için büyük şanstı.” dedi.

  Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak desteğiyle Türk PDR Derneği tarafından verilen 2018 PDR Lisans Öğrencileri Araştırmacı Ödülü sonuçları açıklandı. 2018 PDR Lisans Öğrencileri Araştırmacı Ödülü Birincileri; Fahriye Beyza Tunçkılıç ve Seda Sayet,  ikincileri; Melisa Aydoğdu, Gözde Büyük ve Büşra Köstek, üçüncüleri; Songül Şahin ve Batuhan Gökdemir’e belge ve plaket takdim edildi. Ödül töreninin ardından Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Alim Kaya açılış konferansında toplumsal değişimin PDR alanındaki etkilerine değindi. 

  NURDANE KARAKUŞ

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’