Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kocamaz: Büyük bir hizmet atağı gerçekleştirdik

  Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ‘’ Yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile beraber koordine olma aşamasını başarılı bir şekilde tamamladık ve sorumluluk alanlarının büyümesi ile birlikte başta ihmal edilmiş kırsal bölgeler olmak üzere büyük bir hizmet atağı gerçekleştirdik’’ dedi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Turan DAL

  Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 Yılı Nisan Ayı Toplantısı’nın ikinci birleşimi yapıldı. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İlçe Belediye Başkanları ve meclis üyelerinin sorularını yanıtladı.

  ‘’SORUMLULUKLARIMIZ BÜYÜK’’
  Trafik ve otopark sorunu, akaryakıt ve asfalt ihaleleri, otogar meselesi, 1/100 bin ölçekli nazım imar planı, Akkuyu Nükleer Santrali ve diğer konularla ilgili gelen sorulara yanıtlar veren Kocamaz, ‘’Sorumluluklarımız büyük ve bu bilinçle özeleştiri yapıyoruz. Ayağı yere basmayan ifadelerle aynanın karşısında duramazsınız. Yapılan eleştirilerin temeline bakacak olursak hemen hemen hepsi bütçenin yetersizliğine dayanıyor. Hizmetlerimizi ancak bütçe şartları altında yapabiliriz. Realiteye baktığınız zaman bu bütçeyle problemlerin tamamının bir anda tamamlanmasının mümkün olmadığı ortadadır. Sadece bütçe değil bütçesi hazır olan projelerin bazılarında bürokratik engellemeler ile karşılaşıyoruz.

  Yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile beraber koordine olma aşamasını başarılı bir şekilde tamamladık ve sorumluluk alanlarının büyümesi ile birlikte başta ihmal edilmiş kırsal bölgeler olmak üzere büyük bir hizmet atağı gerçekleştirdik’’ diye konuştu.

  ‘’TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ SAYISINI ARTTIRDIK’’
  Bu faaliyetler sürecinde borçlandıklarını kaydeden Kocamaz, Biz de borcu olan bir belediye devraldık. Ama geçmiş borçları ödedik. Bir taraftan da hizmet üretmek mecburiyetindeyiz. Reel olarak düşündüğümüz zaman biz bu kadar kıt bir bütçeyle bu kadar geniş bir alana hizmet etmeye çalışıyoruz. Mersin’in en büyük sorununun işsizlik ve trafik sorunu… Mersin’de trafik sorununu çözmek için yoğun bir mesai harcadık. Trafiği biz bu hale getirmedik. Biz trafik sorunu için toplu taşıma sistemi ve raylı sistem oluşturmaya çalışıyoruz. Göreve geldiğimizde 90 adet toplu taşıma aracı vardı, 30 tanesi arızalıydı. Biz 111 araç takviyesi yaptık ve arızalı olanları trafiğe kazandırdık. Bugün Taşucu’ndan Arslanköy’e kadar toplu taşıma aracı gönderiyoruz. Raylı sistemi de bir an evvel hayata geçirmek mecburiyetindeyiz’’ ifadelerini kullandı.

  ‘’OTOPARK BÜYÜK SORUN’’

  Otopark sorununu da yanıtlayan Kocamaz, “Mersin’in en önemli sorunlarından biri otopark. Bizim şu an planlanmış olduğumuz 3 otopark yerimiz var, 1 tane de modernize edeceğiz. Göreve geldiğimiz günden itibaren 1/100 binlik, 1/5 binlik nazım imar planları ve Ulaşım Master Planı ile ilgili çalışmaları başlattık. Geç kalınmış bu çalışmaları hayata geçirmek için kentin paydaşları ile defalarca bir araya gelerek çalışmalarda belli bir noktaya geldik. 

  ‘’AKKUYU İÇİN YETKİMİZ YOK’’
  Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili de konuşan Kocamaz, ‘’Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararda nükleer santral ile ilgili hiçbir ifade yoktu. Yetkilerinin dışında kanunlara aykırı bir yetkiyi alamayız. O kararda nükleerle ilgili hiçbir ifade yoktu. Bizim kıyılarla ilgili, organize sanayi, turizm alanları ve limanlarla ilgili yetkimiz yok. Bakanlığın vermediği yetkiyi nasıl almamızı bekliyorsunuz. Bakanlık kendi yetki alanı ile ilgili kısımları buraya ekliyor. Bizim eklemeyin deme hakkımız yok. Yapacağımız bununla hukuki yollarla mücadele etmek” şeklinde belirtti.
   

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?