Mersin Gazeteciler Cemiyetinde Mersin Kadın Meclisi bünyesinde toplanan kadınlar ‘İstismara sesiz kalmıyoruz’ başlığı altında açıklama gerçekleştirdi.

Açıklama konuşmasını Kadın Meclisi adına Üniversite öğrencisi Aslı Ceren Mandak yaptı.

Tacize uğrayan çocuğun çığlık atamadığı için istismarcılara hak tanıdıkları konusunda tepki olarak kadınlar hep beraber çığlık attı.

Tarsus’ta babası tarafından 6 yıl boyunca cinsel istismara maruz kalan 15 yaşındaki çocuğun avukatlığını yapan Semra Kabasakal ise kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Kabasakal, avukatlığını yaptığı çocuğun konuşmalarına yer verince açıklamaya katılan kadınlar göz yaşlarına hakim olamadı.

 

“İSTİSMARI DA KARARI DA KABUL ETMİYORUZ”

 

Kadın Meclisi adına konuşmasını gerçekleştiren Aslı Ceren Mandak, maalesef her gün başka bir cinsel istismar haberi adlığını kaydetti. Mandak: “Mersin’de yakın zamanda öğrendiğimiz, bağırmadığı gerekçesiyle faillerine ceza verilmeyen Sinem bir yanımızda babası tarafından yıllarca uğrayan 15 yaşındaki çocuk diğer yanımızda.” dedi.

Silifke’den zihinsel engelli, kemik yaşı 22 zihin yaşı 11 olan Sinem’e 5 kişi tarafından cinsel istismara maruz kaldığını kaydeden Mandak: “Sinem 16 haftalık hamileyken durum ortaya çıktı ve 5 adamdan birinin bebeğinin babası olduğu %99.9 DNA raporlarıyla kanıtlandı. Mahkeme delillerin yeterli olmamasını ve Sinem’in bağıramamasını gerekçe göstererek 5 kişi beraat kararı verdi. İstismarı da kararı da kabul etmiyoruz. İstismarın gerekçesi olmaz.” şeklinde dile getirdi.

 

“ADALET BEKLİYORUZ”

 

İstismarcıyı koruyan uygulamalara artık son verilmesine değinen Mandak: “Tarsus’ta 15 yaşındaki çocuğa babasının 6 yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. İstismarcı baba tutuklu yargılama devam ediyor. Davada indirim uygulanmaması için mücadele ediyor, adalet bekliyoruz.” dedi.

 

“ÇÖZÜMÜ ÇIĞLIK ATMAKTA ARIYORLAR”

 

Hiçbir kadın, hiçbir çocuk kendini savunmak zorunda kalmaması gerektiğini belirten Mandak: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın ‘istemedikleri bir durumda karşılaştıklarında çocuklarımızın çığlık atması gerekiyor’ açıklamasını, Diyanet’in babanın kızına şehvet duyabileceği açıklamasını hatırlatıyoruz. Geldiği nokta; Sinem’in failleri aramızda dolaşıyor, 15 yaşındaki çocuk babası tarafınca yıllarca istismara uğruyor.  Çözümü çığlık atmakta arayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, cezayı çığlık atıp atmamakla bağdaştıran adalet, Zihinsel engelli Sinem’den, 9 yaşından itibaren evinin içinde öz babasının istismarına uğrayan çocuğumuzdan, neden çığlık atamadıklarını sorguladığınız kadar sorumlusunuz!” ifadelerini kullandı.

 

“KADINLAR VE ÇOCUKLAR İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre çocuk istismarı davlarında Mersin’in 5. sırada yer aldığı kaydeden Mandak: “ Mersin Kadın Meclisleri olarak istismarcılar hak ettikleri cezaları alana, adalet sağlanana kadar bu davaların da takipçisi olacağız. Şiddette uğrayan hiçbir kadın ve çocuk yalnız değildir. Bu zamana kadar olduğu gibi kadınlar ve çocuklar için mücadeleye devam edeceğiz.” diyerek son cümlelerini tamamladı.