30 Kasım 2023

PENCEREMDEN: TEŞEKKÜRLER MERSİN..!

Ülkemizde bu yılın Şubat ayında art arda gelen ve Doğu ve Güneydoğu’daki 11 ilimizi etkileyen ve 6 Şubat, 20 Şubat 2023 deprem felaketlerinden sonra ve Mart 2023 başında ilan edilen erken seçim nedeniyle Türkiye Cumhuriyetimizin 100. Yılı gündeme gelmedi veya getirilmedi.

28 Mayıs 2023 son tur seçimler sonrası, Mersin’de ADD, ÇYDD, EĞİTİM İŞ, YKKED ve 29 Ekim Kadınlar Derneği Mersin Şubeleri’nin, geçtiğimiz Temmuz ayı başında basın yoluyla kamuoyuna yaptığı çağrıya yanıt veren 45’e yakın Dernek, Meslek Odası, Kulüp vb. bir araya geldi.

Mersin, Cumhuriyetin 100. Yılını Kutlama Meclisi’ni kurmuş ve içinden Mersin Barosu, Mersin Kent Konseyi, Mersin SMMMO, MTSO ve İçel Sanat Klübü (ISK) ile çağrı komitesinin beş üyesinin de olduğu bir 100. Yıl yürütme kurulu oluşturulmuştur.

21 Eylül 2023 günü Adnan Menderes Bulvarı üzerinde Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile tüm Mersinlilere meclise ve etkinliklere katılım çağrısı sonucunda meclis toplantılarında ele alınan etkinlikler gerçekleştirildi..

Meclis üyesi kurumlardan yürütme kurulunda gelen öneriler çerçevesinde yürütme kurulu tarafından benimsenen ortak etkinlikler; ‘Cumhuriyetin 100. Yılı Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü’, 28 Ekim 2023 Cumartesi günü ve ‘100. Cumhuriyet Konseri’ (Gökçe Yorgun keman Jiao Li Piyano Resitali ) 31 Ekim 2023 Salı günü büyük bir katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi.

Bunun yanısıra, 29 Ekim Haftası öncesi, sonrası ve sonrasında 100. Yıl Meclis Üyesi Kurumları kendi alanlarında düzenledikleri bir çok etkinlikle 100. Yılı çoşkuyla kutladılar.
Bir kısım meclis üyeleri etkinliklerini 3 Ocak 2024 ‘e kadar planlamaya devam ediyorlar.

Mersin’de Cumhuriyetin 100. Yılı etkinliklerini düzenleyen, emek veren katılan tüm kurumlara ve etkinlikleri Nersin’e duyuran özverili yerl medyamıza ve katılan tüm Mersinlilere selam olsun…

Yaşasın sonsuza kadar üniter, laik, demokratik Cumhuriyet…

Ve onu kuran Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları ile tüm şehit ve gazilerimiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir