11 Aralık 2023

PENCEREMDEN: HAYDİ MERSİN BU ÇAĞRI SANA..!

0

Mersin’de Cumhuriyetin 100. yılını kutlamak üzere yola çıkan kurumların 21 Eylül 2023 Perşembe günü ÖZGECAN ASLAN BARIŞ MEYDANINDA DÜZENLENEN Basın açıklamasını Meclis Yürütme Kurulu adına Mersin SMMMO Sekreteri Ersin Özer tarafından okundu.

Basın açıklamasının başında Meclis Yürütme Kurulu dönem sözcüsü ADD Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı, yürütülen çalışmalar hakkında ön bilgi verdi. 45 kurum adına yapılan Basın açıklamasında , Cumhuriyetimizin kurucusu M.Kemal ATATÜRK’ün vefatından önce son ziyaret ettiği kent olan Mersin’e verdiği önem vurgulandı.

Tüm Mersinlilere 100. Yıl kutlama meclisine katılım vede çalışmalarına ve etkinliklere davet çağrısı yapıldı. Basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.
Bu metni sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Sevgili Mersinliler;

Bizler ‘Mersin 100. Yıl Kutlama Meclisi’ olarak; Atatürk, Cumhuriyet ve Mersin ortak paydasında, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir anlayışla kutlama yapmak ve tarihe not düşmek için siyaset ve partiler üstü bir anlayışla bir araya geldik.

Bütün amacımız, bu tarihi günleri Atatürk’e, cumhuriyetimize ve Mersin’imize yakışır bir şekilde idrak ederken; dünümüz, bugünümüz ve yarınlarımız için de tarihimizi bilmenin, günümüzü yorumlamanın ve ortak geleceğimizi birlikte inşa etmenin de yaşamsal önemine dikkat çekmektir.

15 Mayıs 1919’da İzmir Kordonboyu’nda işgalcilere ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin’den, 26 Ağustos 1922’de vatanın tertemiz bağrından düşmanı söküp atmak için, ‘Ya istiklal ya ölüm’ parolasıyla taarruz eden Mehmetçiğimize, 30 Ağustos’ta büyük bir zaferle düşmanı önüne katarak İzmir’de denize döküp 9 Eylül’de Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızı sonlandıran her bir neferimizden, 29 Ekim 1923’te kanla ve irfanla kurduğumuz cumhuriyetimizin kurucu kadrosuna varıncaya kadar her birine sonsuza kadar borçluyuz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Mersin’imizin sosyal ve ekonomik yapısına, tarım ve ticaret potansiyeli ile jeopolitik konumuna çok önem vermesinin bir göstergesi olarak toplam dokuz kez Mersin’imizi ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerin ilki 5 Kasım 1918’de milli mücadelenin tasarlanma aşamasında Adana’dan trenle gizlice gelerek Karamancılar Konağı’nda toplantı yapmış, ordunun silahlarının teslim edilmeyip dağ köylerine gönderilmesini istemiştir. Son ziyaretini de Hatay konusundaki kararlılığını göstermek üzere 20 Mayıs 1938’de gerçekleştirmiştir.

Kurtuluştan sonra 17 Mart 1923’de Tarsus’ta ‘Kara Fatma’ lakabıyla bilinen Adile Çavuş, Atatürk’ün ayaklarına kapanarak ‘Bastığın toprağa kurban olayım Paşa’m” demiş, Mustafa Kemal Paşa’da eğilip kendisini yerden kaldırarak ‘Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.’ diyerek Türk kadınına verdiği önemi ilk kez Tarsus’ta vurgulamıştır. Ayrıca Türk köylüsünü bilinçlendirmek için çağdaş, bilinçli ve fennî üretim yapılmasına örnek olmak üzere Silifke’de kurulmasını teşvik ettiği Türkiye’de kurulan ilk kooperatifin 1 numaralı üyesi olmuştur.

‘Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız’ diyerek bizlere büyük bir görev veren Ata’mıza layık olmak için hepimiz bugün bir aradayız.

Ebedi ve ezeli önderimiz, başkomutanımız Mustafa Kemal Paşa’nın, arkasına Türk milletini alarak, emperyalizme karşı başlattığı bu haklı mücadele, dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş kesin bir zaferle sonuçlanmış ve kanımızı akıttığımız bu topraklar bizlere ebediyen vatan olmuştur. Bugün kurucu değerlerine sahip çıkarak ülkesini seven ve cumhuriyete inanan her yurttaşımızın üzerine düşen yegâne görev; dâhili ve harici tüm düşmanlara karşı fikren, ilmen ve gerekirse bedenen cumhuriyeti korumak olmalıdır.

Yüz yılı deviren üniter, laik ve çağdaş cumhuriyetimizin ikinci yüz yılının ilk adımlarına tanık olmak bizlere kısmet olmuştur. Genç cumhuriyetimizin bu yolculuğunu hep birlikte büyük bir coşku ve gururla Mersin’imizde yaşamak için valiliğimizin, belediyelerimizin ve Mersin Üniversitemizin destekleriyle bir dizi etkinlikler planlamaktayız. Sesimize ses, gücümüze güç katacak tüm sivil toplum örgütlerine, derneklere, vakıflara, meslek odalarına ve yurttaşlarımıza çağrımızdır. Gelin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında hep birlikte yapacağımız bu etkinliklerde bir arada olup, Tarsus’tan Anamur’a kadar şehrimizin her köşesinde Cumhuriyetimizi yaşayalım ve yaşatalım!

Bu duygu ve düşüncelerle ebedi ve ezeli önderimiz Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimiz ile isimsiz tüm kahramanlarımızı sonsuz saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

MERSİN 100. YIL KUTLAMA MECLİSİ:

MERSİN BAROSU
MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
MERSİN SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
İÇEL SANAT KULÜBÜ
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ
EĞİTİM-İŞ SENDİKASI MERSİN ŞUBESİ
YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ
29 EKİM KADINLARI DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ
MERSİN KENT KONSEYİ
MERSİN DENİZ TİCARET ODASI
MERSİN ZİRAAT ODASI
MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ
TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ
KIBRIS KÜLTÜR DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ
TÜRKİYE EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ MERSİN İL BAŞKANLIĞI
MERSİN GENÇLİK VAKFI
MERSİN GAZETECİLER CEMİYETİ
MERSİN MADENİ SANATKÂRLAR ODASI
MERSİN GİRİŞİMCİ İŞ KADINLARI DERNEĞİ
EZGİ SATRANÇ KULÜBÜ
ADIYAMANLILAR VAKFI
BALYANLILAR DERNEĞİ
NEVİT KODALLI POLİFONİK KOROLAR DERNEĞİ
MERSİN ODTÜ MEZUNLAR DERNEĞİ
ARSLANKÖY DAYANIŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ
MERSİN ENGELLİLER DERNEĞİ
MERSİN TAHTACILAR DERNEĞİ
TEVFİK SIRRI GÜR LİSESİ MEZUNLARI DERNEĞİ
MERSİN SANAYİ SİTESİ
MERSİN PERAKENDECİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ
MERSİN DİSK EMEKLİ SEN
MERSİN GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ
DİYARBAKIR TANITMA KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA VAKFI
MERSİN TABİP ODASI
UTKU TOPLUMSAL DAYANIŞMA VE EĞİTİM DERNEĞİ
SOSYAL DEMOKRASİ DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ
YENİŞEHİR KENT KONSEYİ
MEZİTLİ KENT KONSEYİ
MERSİN TÜRK SANAT MÜZİĞİ DERNEĞİ
TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ
AKDENİZ OPERA VE BALE KULÜBÜ
KADIN ADAYLARI DESTEKLEME DERNEĞİ
TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ
VARTOLULAR DERNEĞİ”

Barış Meydanında kurumlardan gelen yönetici, üyeler ve yurttaşlardan katılımın yüksek basın açıklamasında meclisin Eylül ve Ekim Ayımda planladığı (Cumhuriyet Yürüyüşü vb) olmak üzere diğer ortak etkinlikler hakkında da bilgi verildi.

Katılmak isteyen kurumlar yukardaki basın açıklamasının sonunda yayınlanan ilk 10 kurumu (Yürütme Kurulu) arayarak ulaşabilir.

Haydi Mersin 100. yıl coşkusuna sen de katıl…!

Not: Mersin 100. Yıl Kutlama Meclisi Üyesi Ezgi Satranç Klübü İlk 100. Yıl etkinliğini 7-8-9 yaş grubunda düzenlediği “100. Yıl Satranç Turnuvası” ile 24 Eylül 2023 Pazar günü başlattı ve dereceye giren öğrencilere Kupalarını ve ödüllerini verdi. Ezgi Satranç Kulübü yöneticisi Nihal Temamoğulları ve bu etkinliğe katkı ve destek veren Büyükşehir ve Yenişehir Belediyelerini ve dereceye giren çocuklarımızı kutluyorum…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir