Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  ÜRETİCİLER MERA SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYOR

  CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Iğdırlı çiftçilerin küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde ve mera alanı bulmada yaşadığı sorunları gündeme getirdi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Çamak, önergesinde, resmi kayıtlara göre 750 bin koyunun bulunduğu Iğdır’ın, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde önemli bir yeri olduğunu, hükümetin ithal ete ağırlık vermesi nedeniyle üreticilerin son yıllarda sorunlarla karşılaştığını kaydetti.

  Iğdır’ın, iklim ve coğrafi şartları itibariyle mera küçükbaş hayvancılığına uygun bir yer olmadığını, bu nedenle Erzurum, Kars, Van ve Ağrı gibi illerde bulunan fazla meraların ihale yoluyla Iğdırlı üreticilere verildiğini kaydeden Çamak, üreticilerin bu konuda da zamanlama sıkıntısı yaşadığını ifade etti.

  Iğdırlı çiftçilerin ‘300 koyun istemiyoruz. Devlet mera sorunumuzu çözsün, üç yıl sonra biz devletimize 300 koyun kazandıralım’ dediğini anlatan Çamak, “Her yıl, Mayıs ayından sonra, havalar iyice ısınmakta, bu durum da hayvansal hastalıklarda önemli artışlara neden olmaktadır. Her yıl 4 bin ila 10 bin koyun bu iklim şartları nedeniyle telef olmaktadır. İhale süreçleri bu tabii şartlar gözetilmeden belirlenmektedir. Ve öncelik, ihtiyaçları olmadığı halde, bölge halkına verildiğinden Iğdırlı üreticiler mağdur olmaktadır. Hayvanlarının telef olmasını istemeyen üreticilerimiz, ihalelerin geç yapılmasını da göz önüne alarak, ihale bedelinin çok üzerinde ihalelere girmeye zorlamaktadır. Ayrıca ihale süreçlerine fesat karıştırıldığı yönünde ciddi şikâyetlerde bulunmaktalar. Özellikle hayvan yetiştiricisi olmayan kişilerin ihalelere girmesi de bu kanıyı güçlendirmektedir. Kâğıt üzerinde başka çiftçilerin hayvanlarını kendilerininmiş gibi gösteren bu kişilerin tespit edilerek ihalelerden el çektirilmesi üreticilerimizin en büyük talebi olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

  CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:
  -Bölgesel iklim ve coğrafi farklılıkları dikkate alınarak meralara ilişkin ihale süreçlerinin yeniden planlanması düşünülmekte midir?
  – İhale süreçlerinin şeffaflığı ve işlevselliği açısından ilgili kurumlara herhangi bir şikâyet ulaşmış mıdır? Ulaşmışsa bu güne kadar bu şikâyetlerle ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
  -Ülkemizin et ve hayvansal ürünlerde dışa bağımlılığının giderek arttığı düşünüldüğünde, özellikle ülkemiz ekonomisine nefes aldıracak Iğdır gibi bölgelerde üreticilerin desteklenmesine dönük ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
  -Iğdır’da özellikle yaz aylarında artan hayvan ölümlerinin sebepleri nelerdir? Üreticilerimize bu sorunun önüne geçebilmek için ne gibi destekler verilmektedir?

  – Küçükbaş hayvan üreticilerimizin iç ve dış piyasalarda rekabet gücünü arttırılabilmesi ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi için herhangi bir çalışma planı hazırlanmakta mıdır?

  – Iğdırlı üreticilerine geçtiğimiz yıl herhangi bir destekleme yapılmış mıdır? Yapılmışsa hangi miktarlarda destekleme yapılmıştır?
  – Başta Iğdırlı üreticilerimiz olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki mera sorunu ile ilgili ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
  -Ülkemizin hayvancılık konusunda dışa bağımlılığını azaltma hedefiyle gündeme gelen küçük ve büyük hayvan “hibe” projeleriyle ilgili Bakanlık tarafından farklı zamanlarda çelişkili açıklamalar yapılmıştır. Buna göre hayvan hibe projesi hangi aşamadadır? Bugüne kadar kaç üreticimize, ne kadar hibe yapılmıştır? Bu hibe projelerinin sonuçları ne olmuştur? Hibe projelerine devam edilmesi düşünülmekte midir?

  Bülten

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah
  Sıradaki Haber Başkan Özyiğit, Mersin Cemevi’nde Aşure etkinliğine katıldı