Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kaçınılmaz

  ‘Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Türkiye Haritalandırılması Projesi’ kapsamında çalıştay Mersin’de ilk olarak Mezitli Belediyesi tarafından düzenlendi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mezitli Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl restore edilerek kültürel yaşama kazandırılan tarihi Taşmektep’te düzenlenen çalıştaya, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman ile projenin ortağı ve finansörü olan Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’nın (WALD) Akademi Direktörü Hülya Alper’in yanı sıra belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve belediye çalışanları katıldı.
  2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi konulu çalıştayın açılış töreninde söz alan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Sizleri 20. Yüzyıl başlarında inşa edilmiş yaklaşık 20 yıldan uzun süredir atıl duran ve bu yıl belediyemiz tarafından restore edilerek kullanıma açılan Taş Mektep’te ağırlamaktan çok memnunuz” dedi.
   
  SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ, KÜRESEL BİR TAAHHÜDÜN ADIDIR

  Mezitli Belediyesi’nin UCLG ve UCLG-MEWA’ya 2016 yılında üye olduğunu hatırlatan Başkan Tarhan, çalıştayla ilgili “Dünya liderleri Eylül 2015’te kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile 2030’a kadar izlenecek yeni kalkınma gündemini belirlemişlerdir. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkeler nezdindeki bağlayıcılığı ve somut göstergelere dayanması bağlamında önemli bir dönüşüme işaret etmektedir. Aşırı yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlik ile mücadele etmek ve iklim değişikliğini düzeltmek gibi üç ana tema üzerinde şekillenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, küresel bir taahhüdün adıdır. İnsan onuruna yakışır yaşam koşulları; bugünkü kalkınmayı gelecek nesillerin kalkınma haklarını ipotek altına almayacak biçimde şekillendirmek ve gezegeni düşünmek; insan odaklı kalkınma süreçlerini mümkün kılmak; hakkaniyet ve adaletin herkes için erişilebilir olmasını sağlamak ve kalkınma süreçleri sonunda edinilen zenginliğin yaygın paylaşımını sağlayacak ekonomik sistemleri geliştirmek Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin ana eksenleri olarak tanımlanmıştır. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kaçınılmaz olarak her düzeydeki kamu kuruluşunun ve yerel yönetimlerin, hizmetin planlanmasında, sunumunda ve etkisinin izlenmesinde yeni bir yaklaşım ve yöntem benimsemelerini zorunlu kılmaktadır” şeklinde bilgilere yer verdi.
   
  MUTLU MEZİTLİ HEDEFİMİZE KATKI SUNACAKTIR

  Bu çalışma ile amaçlarının gerçekleştirdiğimiz çalışmaları Dünya ölçeğinde tanımlamak ve diğer belediyelerle paylaşarak çoğalmasına katkıda bulunarak kendi kapasitemizi de geliştirmek olduğunun altını çizen Başkan Tarhan, “Bu kapsamda UCLG-MEWA ve WALD ile birlikte ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırma Pilot Projesi’nde Mezitli Belediyesi olarak siz paydaşlarımız ve personellerimizle birlikte iki günlük çalıştay ile katılım göstermek istedik. Sizlerin bu çalıştayda iki gün boyunca özellikle 2014 yılından bugüne yaklaşık son beş yıllık dönemde ‘Mutlu Mezitli’ sloganımız ve çalışma ilkemiz ile gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ve faaliyetleri uzmanlarımızla paylaşmanız çok değerli olacaktır” diye konuştu.
   
  ÇALIŞTAYIN ULUSLARARSI ALANDA SES GETİRMESİNİ DİLİYORUM

  UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise yaptığı konuşmada, halka en yakın kurumlar olan belediyelerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri programına dahil ettiklerini ifade ettiği konuşmasında “Belediyelerimiz insan onuruna uygun daha güçlü hedefler konusunda katkı sağlayacaktır. Bugün Mezitli Belediyesi ile birlikte Sürdürülebilir Yerel kalkınma konusunda ilk adımı atmış bulunuyoruz. Türkiye’nin farklı bölgelerinde çalışmalarımızı gerçekleştirecek diğer ülkelere de yaygınlaşmasını sağlayacağız. Çalıştayımızın yerelde olduğu kadar ulusal ve uluslararası düzeyde önemli sonuçlar doğurmasını diliyorum” dedi.
  Açılış töreni sonrası UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz tarafından bilgilendirme yapıldı.
  Çalştay nedeniyle kentimizde bulunan (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman ve WALD Akademi Direktörü Hülya Alper, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ı makamında ziyaret ederek verdiği katkılar nedeniyle teşekkürlerini iletti. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda belediyelerin rolü hakkında fikir alışverişinde bulunulan ziyarette Başkan Tarhan konuklara, Soli Pompeiopolis Sütunlarının resmedildiği cam blok hediye etti.
   

  Bültendir

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  TÜİK verilerine göre Türkiye’de, Haziran ayında 198
  Sıradaki Haber Mersin’de, trafiğe kayıtlı araç sayısı Haziran ayı sonu itibarıyla 798 bin 377