Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Mersin’de darbe girişimi davası 20 Haziran’da başlayacak

  Mersin’de Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in bir numaralı sanık olduğu, aralarında tutuklu eski Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve eski 3. sınıf emniyet müdürü Hasan Basri Dağdelen’in de bulunduğu, çoğunluğu rütbeli askerlerden oluşan 25’i tutuklu 29 şüphelinin yargılanmasına 20 Haziran’da başlanacak. Sanıklar, 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 78’er yıl hapis istemiyle yargılanacak.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Güngör tarafından hazırlanan ve Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 462 sayfalık iddianame kapsamında sanıklar ilk kez 20 Haziran’da hakim karşısına çıkacak.
  FETÖ elebaşı Gülen’in bir numaralı sanık olduğu davada, darbe gecesinde kendisini sözde ‘sıkıyönetim komutanı’ ilan eden eski Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Demirhan ve 3. Sınıf Emniyet Müdürü Dağdelen’in aralarında olduğu, çoğunluğu rütbeli askerlerden oluşan 25’i tutuklu 29 sanık yargılanacak. İddianamede, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek, cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya TBMM’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı isyan, silahlı terör örgütüne üye olmak ve bu suçlar için anlaşmak” suçlarını işledikleri kaydedilen sanıklar, haklarında 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 78’er yıl hapis cezası istemiyle yargılanacak.
  İddianamede ayrıca darbe girişimi gecesine ilişkin kamera kayıtları, telefon mesajları ve telsiz konuşmaları başta olmak üzere çok sayıda delile yer verilmiş, darbe girişiminin Mersin’deki başı ve yöneticisi olarak gösterilen Demirhan’ın makamındaki aramada bulunan bir evrakta, 16-21 Temmuz tarihlerindeki tüm randevu ve planlamalarının üzerini çizerek iptal ettiği belirtilmişti. Demirhan’ın, kendisine bağlı birlik komutanlarına darbe girişim gecesi, “Durum değişti, toplanma planı uygulanacak, personelin toplanması gerektiği” şeklinde sözler söyleyerek tüm personeli görevi başına çektiği, lojmanından çıkarken nöbetçi askerlere “Askerler, kapıya polis geldiği zaman almayacaksınız, gerekirse vuracaksınız” diyerek emir verdiği de iddianamede yer alırken, Demirhan’ın darbe gecesinde makamına gelen Müdür Dağdelen ile işbirliği yaparak polis telsizinden sıkıyönetim ilanı yapmaya çalıştığı yer aldı.
  Öte yandan, iddianamede Demirhan’ın, birliğe polislerin geldiğinin kendisine iletilmesi üzerine, “Kim size engel olursa vurma yetkisine sahipsiniz” dediği, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanının talimatıyla karargah binasını izleyen sahil güvenlik botunun kendilerine yönelmiş olduğunu görünce de TCG Taşucu Gemisi’nin komutanını arayarak, silahlarını sahil güvenlik botu ve limandaki polislere doğrultmasını, gerekirse ateş etmesini emrettiğinin altı çizilmiştir.
  Kendini “sıkı yönetim komutan yardımcısı” ilan eden Dağdelen’in ise darbeci komutanın emriyle denizde hazır bekleyen botla birlikte kaçışının planlandığı, limandan çıkışın yasaklanması üzerine tanınmamak için işçi kıyafeti giydiği, saklanmak için girdiği bir camide de polislerce yakalandığı iddianamede yerini aldı.

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah
  Sıradaki Haber Başkan Özyiğit, Mersin Cemevi’nde Aşure etkinliğine katıldı