Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  MERSİN BAROSU ‘GENÇ AVUKATLAR MECLİSİ’ KURUYOR

  Hukuk fakültelerinden mezun olup avukatlık stajına başlayacak olan 16stajyer avukat, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı makamında ziyaret etti. Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz staj öncesi ziyarette bulunan meslektaşlarına, hayata geçireceği Genç Avukatlar Meclisi’ projesi, CMK sisteminde ve staj eğitim programlarında yapacakları değişiklikler hakkında bilgiler verdi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Avukatlık mesleğinde sorunların her geçen gün çığ gibi büyüdüğünü ve bu sorunların ele alınıp çözümüne katkı sağlamak için Genç Avukatlar Meclisi’ni kuracaklarını söyleyen Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Genç Avukatlar Meclisi,stajyer avukatlarımızdan ve meslekte 5 yıla kadar olan meslektaşlarımızdan oluşacak. Sorunları ve çözüm önerilerini birlikte tespit edip o doğrultuda projeler üreteceğiz. Bu projemiz, mesleğimizin saygınlığını korumak adına önemli bir projedir. Bu proje ile baromuz farklı bir ivme kazanacaktır. Ayrıca GençAvukatlar Meclisi’nden seçilecek olan birkaç meslektaşımızı yönetim kurulu toplantılarımıza dâhil edeceğiz. Bu şekilde sizleri baroda görev almak için yetiştireceğiz”dedi.

  “TÜRKİYE’DE ADALETE GÜVEN YÜZDE 27’YE DÜŞTÜ”

  Türkiye’de insanların adalete olan güveninin yüzde 27’lere düştüğünü ifade eden Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Halk en çok barolara ve avukatlara güveniyor. Toplumun hukuka olan güveninin daha çok artması için umudumuz gençlikte. Hukuka, adalete sizler yön vereceksiniz. Hukukçu kimseye biat etmez, kimsenin talimatıyla hareket etmez. Hukukçu özgürdür, bağımsızdır ve sadece gerçeği araştırır, kendi vicdanına hesap vermek zorundadır. Yoksa başkasının maşası olursunuz. Zor ve meşakkatli bir yola girdiniz asıl mücadele bundan sonra başlıyor. Adalet, hukuk ve toplum adına bir şeyler yapacaksınız. Adalet dar bir gömlektir. Siz bu dar gömleğin içine gireceksiniz ve bu sizi çok rahatsız edecek. Eğer rahat ederseniz hukukçu olamazsınız” ifadesini kullandı. 

  “CMK’DA GENÇ MESLEKTAŞ-LARIMIZA ÖNCELİK VERECEĞİZ”

  Konuşmasında, CMK sisteminde değişikliğe gidileceğinin bilgisini veren Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “CMK görevlendirmelerinde genç meslektaşlarımıza öncelik vereceğiz. Böylece sizlerin gerçek anlamda almanız gereken ücreti alabilmenizi sağlayacağız. Ayrıca, staj eğitiminde sertifikalı çocuk hakları, çocuk istismarı, kadın hakları, mülteci hukuku eğitimi vereceğiz. CMK’da sadece bu eğitim sertifikalarını alan meslektaşlarımız o görevlendirmeye gidebilecek” şeklinde konuştu.

  “TOPLUMLA ENTEGRE YAŞAMAK ZORUNDASI-NIZ”

  Staj eğitim merkezinde verilen eğitimlerde değişiklik yapılacağını söyleyen Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Staj eğitimlerinde sizlere farkındalık yaratacak eğitimler vermemiz gerekiyor. Avukatlığın etik kuralları, avukatlık mücadelesi, avukat hakları, kadın hakları, çocuk hakları, hayvan hakları, çevreye karşı sorumluluklarınız ve meslek hayatınızda kendinizi nasıl koruyacağınız konularında sizleri bilgilendirmemiz gerekiyor. Bu konuları içselleştirip yaşam tarzı haline getirirseniz çok daha başarılı olursunuz. Avukatlığı sadece kazanç kapısı olan bir meslek olarak görürseniz, toplum sizi soyutlar. Ben başkan seçildikten sonra toplumla olan bağımız tekrar kuvvetlendi çünkü toplumsal sorunlarla ilgili sürekli mücadele ediyoruz ve toplumun mücadelesine destek veriyoruz. Bu sizin kentinize ve insanlara verdiğiniz değeri gösterir. Bu inancı verirseniz, toplum size güvenir” dedi. 

  Bültendir

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’