Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İSO 500 LİSTESİNDE MERSİN’DEN 3 FİRMA

  İstanbul Sanayi Odası (İSO), 49 yıldır sürdürdüğü ve firmaların bizzat başvurmaları sonucu değerlendirmeye tabi tutulduğu, “İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının ikinci ayağı olan “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” Araştırması’nın 2017 yılı sonuçlarını açıkladı. Mersin, İSO İkinci 500 listesinde 3 firmayla yerini aldı, bu firmaların üretimden net satışları önceki yıl listede yer alan firmalara göre yüzde 135,3 artış gösterdi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  İSO kamuoyu ile paylaştığı “İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2017” araştırmasının ardından, araştırmanın ikinci ayağı olan “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2017 Araştırmasında Mersin’den, Durum Gıda San. ve Tic. A.Ş. 82.sırada, Çukurova İnşaat Makineleri San. ve Tic. A.Ş. 132.sırada, Dervişoğlu Tarım Ürünleri Tic. ve San. Ltd. Şti. de 244.sırada yer aldı.

  İSO LİSTELERİNİ ÖNEMSİYORUZ

  Rakamların açıklanmasının ardından değerlendirme yapan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin iş dünyası olarak İSO 500 listelerini önemsediklerini belirtti. İSO listelerinde, İSO ilk 500’de 6 ve İSO ikinci 500’de 3 olmak üzere toplamda 9 Mersin firmasının olduğunu aktaran Kızıltan, İSO 500 Listelerini ülke sanayisinin bir envanteri olarak gördüklerini vurguladı.Kızıltan, İSO listelerinin bir kentin sanayi gelişmişliğini tek başına göstermediğine işaret ederek, “Ancak, Mersin olarak gerek birinci, gerekse ikinci 500 listesine geçmişe göre her geçen gün daha çok firma ile yer almamız sanayimizin gittiği yön anlamında önemli bilgiler veriyor, eksikler tamamlandığında daha neler yapabileceğimizi gösteriyor” dedi. 

  ‘’LİSTEYE YENİ 102 FİRMANIN GİRMESİ İSE ÜLKE SANAYİSİNİN DİNAMİK YAPISINI GÖSTERMEKTEDİR’’

  Sıkıntılı bir dönemde gösterilen bu artışın küçümsenemez olduğuna dikkat çeken Kızıltan, şunları söyledi: “Daha küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarımızın üretim faaliyetlerinin incelendiği ‘Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırması hem küresel ve hem de ülkemiz açısından zor geçen 2016 yılının ardından 2017 yılında sanayimiz açısından umut verici görünüyor. Özellikle İkinci 500 listesindeki firmaların kar artışı oranlarının Birinci 500 firmalarını geçmesi KOBİ’lere odaklanmanın ne kadar isabetli olduğu göstermektedir. Ancak, bu finansman yükü ve faize giden para düşünüldüğünde sürdürülebilir olmak gerçekten zor. Kar finansmana gidiyor görünüyor. Ar-Ge harcamalarındaki azalma iyi bir işaret değil. Firmalar ayakta kalma mücadelesi verirken geleceklerini düşünmeye fırsatları kalmamış. Bu oran mutlaka yukarılara taşınmalıdır. Ancak, özellikle İSO ikinci 500 firmalarındaki ihracat artışı ülkemizin cari açığının kapanması anlamında en büyük payanda olacaktır. Özellikle küresel ve bölgesel sorunlara rağmen, sanayide hem istihdamın hem de maaşların artması toplumsal huzurunda direği olmuştur. Sanayi katma değer yaratmaya devam etmiştir. Listeye yeni 102 firmanın girmesi ise ülke sanayisinin dinamik yapısını göstermektedir.”

  ‘’ÖNÜMÜZDEKİ YILLAR LİSTEYE MERSİN’DEN DAHA FAZLA FİRMANIN GİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’’

  Listeye giren Mersin firmalarını başarılarından dolayı kutlayan Kızıltan, Mersin özelinde sanayi yatırımlarının ve var olan sanayi kuruluşlarının performansının artması adına makro ve mikro yatırımların devam etmesi gerektiğini vurguladı. Kızıltan, sanayi arazisi üretmek, ulaşım imkanlarının tamamlanması gibi eksikler tamamlandığı sürece Mersin’in ülke sanayisinde katma değer yaratmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca Kızıltan, “Önümüzdeki yıllarda İstanbul Sanayi Odası’nın bu araştırmasına Mersin’den daha fazla firmanın başvuru yapmasını bekliyorum, bu ölçekte çok sayıda firmamız olduğunu biliyorum. Araştırmaya katılım sayımız artarsa listeye Mersin’den çok daha fazla firmanın gireceğini düşünüyorum” dedi.

  TURAN DAL

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?