Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İNCİR FESTİVALİNE YOĞUN İLGİ

  Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi ve Göçük Mahalle Muhtarlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen ‘Göçük Mahallesi 3. İncir Şöleni’ coşkuyla kutlandı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Göçük Mahallesi’nde gerçekleşen programa Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Tarsus İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Burak Demirtaş, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, MHP Çamlıyayla İlçe Başkanı Ali Rıza Genç, Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, Göçük Mahalle Muhtarı Murat Ramazan Benli, meclis üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı. Şölende sahne alan Türk Halk Müziği’nin güçlü seslerinden Sevcan Orhan ve Oğuz Yılmaz türkülerini tüm Göçüklüler için seslendirdi. Akşam saatlerinde başlayan şölen dolu dolu geçti. Göçük Mahallesi 3. İncir Şöleni’nde sahneye ilk olarak yöresel sanatçılardan Metin Şirinkaya çıktı ve türkülerini Göçüklü hemşerileri ile birlikte seslendirdi. Yöresel sanatçı Şirinkaya’nın ardından sahne alan Kırgızlı sanatçılar da köylülerden büyük ilgi gördü. Yöresel kıyafetleri ve komuzları ile parçalarını seslendiren sanatçılar Kırgız Türkçesi ile şarkılarını söyledi.

  BAŞKAN KOCAMAZ: 
  “BİZİM İNSANIMIZ ÇALIŞKAN’’

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşmasının başında,  Göçük Mahallesi 3. İncir Festivali’nde vatandaşlar ile bir araya gelmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bizim insanımız çalışkan. Bizim insanımız üretiyor. Bizim insanımız ülkenin kalkınması için bir şeyler yapmak, üretmek ve ülkeyi kalkındırmak için kendisini sorumlu addediyor. Ama ne yazık ki ürettiğimiz ürünler maalesef çektiğimiz emeklerin, alın terinin karşılığını bulamıyor. Bunun yıllardır sıkıntısı içerisindeyiz. Ama bizim insanımız belki kazanamıyor fakat bu ülke insanını doyurmak için bu ülke insanına katkı sunabilmek için gece gündüz demeden mücadele ediyor. Bu mücadeleyi gösteren bütün hemşerilerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

  “BARIŞ VE KARDEŞLİK DUYGULARI GELİŞİYOR’’

  Başkan Kocamaz, bu tür etkinliklerin insanlar arası güzel bağlar kurulmasına vesile olduğundan söz ederek, “Elbette üreteceğiz ama bunu bayramını da hep birlikte yapacağız. Böyle bir etkinlikte sizlerle bizleri buluşturan başta Göçük Köyü Muhtarımız olmak üzere, Tarsus Belediye Başkanımıza ve Büyükşehir Belediyesi çalışanlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Tabi ki bu tür etkinlikler bizi bir araya getiriyor. Birlik ve beraberliğimizi pekiştiriyor ve geleceğe emin adımlarla yürümemizi sağlıyor. Bu tür etkinlikler bölgeye, yaşadığımız yerlere aidiyet duygusu taşımamızı sağlıyor. Birbirimizi daha yakından tanımamızı sağlıyor. Ülkemizdeki ve ilimizdeki sevgi, hoşgörü, barış ve kardeşlik duygularını geliştiriyor” şeklinde konuştu. Şölende gördüğü tablonun kendisini heyecanlandırdığını belirten Başkan Kocamaz, “Bizim Mersin’de barış ve hoşgörüyü geliştirmeye ihtiyacımız var. Bizim Mersin’de birbirimize sahip çıkmaya ihtiyacımız var. Bizim Mersin’de birbirimize hoşgörüyle yaklaşmaya ihtiyacımız var. Onun için bu tür etkinlikler gerekli ve biz de yerel yönetimler olarak gerek Tarsus Belediyesi, gerekse de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür etkinliklere sonuna kadar destek veriyoruz. Yaz ayları artık Mersin’de bir bayram mevsimi haline dönüştü. Gece gündüz demeden bu bayramlar devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

  ŞİMŞEK: “FESTİVAL SAYESİNDE GÖÇÜK KÖYÜNÜN İSMİNİ TÜM DÜNYA DUYUYOR’’

  MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek yaptığı konuşmada, “Ben öncelikle 3 yıldır İncir Festivali’ni düzenlemek için büyük gayret gösteren, Tarsus’un ve Mersin’in her yerini karış karış gezen sayın muhtarımıza teşekkür ediyorum. Gerçekten göçük köyünde on binleri 3 yıldır bir araya getiriyor ve Göçük köyünün ismini bütün dünyaya festival sayesinde duyuruyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

  CAN: “RABBİMİN RIZASINI KAZANMAK İÇİN VE SİZLER İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ’’

  Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Tarsus Belediyesi’nin bugüne kadar yapmış olduğu ve bugünden sonra da hayata geçireceği hizmetlerden bahsederek “Şehrimize hizmet ederken, ayrım yapmadan, ayırmadan, dini, dili, ırkı, milleti, memleketi, partisi ne olursa olsun Rabbimin rızasını kazanmak için gündüz yorulmadan, gece uyumadan var gücümüzle çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz. Cenab-ı Allah’a binlerce şükürler olsun diyorum. Cenab-ı Allah şahsıma doğduğum, büyüdüğüm, yaşadığım şehrime hizmet etme imkanı veriyor. Bu vesileyle binlerce şükürler olsun. Biz bütün köylerimize hizmet ederken Sayın Başkanımla birlikte var gücümüzle hizmet ediyoruz. Çünkü 1994 yılından bu güne kadar sizler bizlerden duanızı ve desteğinizi esirgemediniz. Bizler bugün bu koltuklarda, bu makamlardaysak önce Rabbimin izniyle, ondan sonra da köylü vatandaşlarımız olarak sizlerin duasını ve desteğini alarak buradayız. Allah hepinizden razı olsun” diye belirtti.

  BENLİ: “FESTİVAL BÖLGENİN TANITIMINA KATKI SUNUYOR’’

  Göçük Mahalle Muhtarı Murat Ramazan Benli ise şölenin amacının yörenin ve yörede yetişen ürünlerini tanıtılması ile insanlar arasında kültürel kaynaşmanın sağlanması olduğunu belirterek, “Yöremiz ve bölgemiz tanıtımına katkı sunduğuna inandığımız şölenimizin yapılması için desteklerini ve katkılarını esirgemeyen Mersinimizin ve Tarsusumuzun gece gündüz çalışan ve her kesimin takdirini alan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz ve Tarsus Belediye Başkanımız Sayın Şevket Can’a şahsım ve Göçük halkı adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

  KONSERLER ÇOŞKULU BİR ŞEKİLDE GEÇTİ

  Göçük Mahallesi’nde düzenlenen İncir Şöleni’nin konser bölümünde Oğuz Yılmaz ve Sevcan Orhan konser verdi. Türk Halk Müziği sanatçısı Oğuz Yılmaz birbirinden güzel türkülerini Göçük Mahalle sakinleri ile hep bir ağızdan söyledi. Yılmaz, ‘Gelmezsen Gelme’, ‘Vay Ben Öleydim’, ‘Fidayda’, ‘Kesik Çayır’, ‘Çekirge’ ve ‘Hayatı Tespih Yapmışım’ gibi türküler ile sevenleriyle coşkulu bir gece geçirdi.
  Gecenin sonunda sahne alan Türk Halk Müziği’nin güçlü seslerinden Sevcan Orhan ise, ‘Arabım Fellahi’, ‘Bahçada Yeşil Çınar’, ‘Çiçekten Harman Olmaz’, ‘Mihriban’, ‘Candan İleri’, ‘Aynalı Körük’ ve ‘Seni Seven Sevmesini Bilmemiş’ gibi halk müziğinin birbirinden güzel türkülerini okudu. Alanını dolduran binlerce kişi için türkülerini seslendiren ünü sanatçı Sevcan Orhan, performansıyla vatandaşları coşturdu.
  Ayrıca şölende En iyi İncir Yetiştiricilerine ödülleri takdim edildi.  Birinci olan Salih Bolat, ikinci olan Veli Bozgaç ve üçüncü olan  Yusuf Kenan Aydın isimli üreticilere  plaketleri protokol üyeleri tarafından verildi.

  SEVİM ESRA GÜNGÖR

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  TÜİK verilerine göre Türkiye’de, Haziran ayında 198
  Sıradaki Haber Mersin’de, trafiğe kayıtlı araç sayısı Haziran ayı sonu itibarıyla 798 bin 377