Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “AKKUYU NÜKLEERİNE KÜÇÜK BİR AZINLIK KARAR VERİYOR”

  CHP Mersin İl Danışma Kurulu Üyeleri ve Başkanı Adil Aktay, Mersin Akkuyu’da temelleri atılacak olan nükleer santrallerin Mersin için tehlike arz ettiğini ve Mersin halkının yüzde 86’sı nükleer santrali istemediklerini öne sürdü.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin CHP İl Başkanı Adil Aktay öncülüğünde ‘Akkuyu Nükleer Santrali Deklarasyonu’ başlığı adı altında açıklama gerçekleşti.

  Gerçekleşen açıklama konuşmasını Adil Aktay yaptı.

  Açıklama konuşmasında Serdar Erkan  (TMMOB MMO Mersin 4.ve 5. Dönem Şube Bşk.), Av. Alpay Antmen (Önceki dönem Baro Bşk), Doç.Dr. Erkan Aktaş(Mezitli Kent Konseyi önceki Bşk), Av. Semra Kabasakal (Mersin Çevre Derneği-MERÇED Bşk. Yrd.)  yer aldı.

   

  Mersin’de akkuyu nükleer santralinin planın ortaya atıldığı günden beri birçok kurum ve kuruluş tarafından tepki almasına rağmen temelleri atılacağı konusunda Chp Mersin İl Danışma Kurulu Üyeleri ve Başkanı Adil Aktay ile beraber gerçekleştirdikleri açıklamada temelleri atılacak olan nükleer santrallerin ülke için çok risk taşıdığı kaydedildi.

   

  Adil Aktay, siyasi iktidar Mersin Akkuyu’da bir Nükleer Santral inşa etmek istediklerini nükleer santraller kurulumu uzun süren ve yüksek maliyetli olan tesisler olduğuna dikkat çekerek ömrünü tamamlayan tesislerin sökülmesi işlemi de uzun süreli ve oldukça tehlikeli olduğunu vurguladı.

   

  Aktay: “Dünyada şu ana kadar radyoaktif atıkların güvenle saklanabilmesine yönelik bir formül bulunabilmiş değildir. Doğa olaylarının (Deprem, tsunami vb.) çokça yaşandığı Dünyamızda nükleer santraller sürekli kaza tehlikesi taşıdığı bilinmektedir.” diye belirtti.

   

  “GELECEK KUŞAKLARIN SAĞLIĞI HİÇE SAYILIYOR”

   

  Çevrenin kirlenmesi konusunda önlemek yurttaşların ödevi olduğunu kaydeden Aktay: “Anayasamızın 56. maddesine göre çevreyi geliştirmek, sağlıklı bir çevrede yaşamak ve çevre kirlenmesini önlemek de; devletin ve yurttaşların önemli hakkı ve ödevidir. Ancak son yıllarda doğamızın rant hırsına kurban edilmesi güzel Mersinimizi ve ülkemizi giderek yok etmekte, tarımı ve sağlığımızı tehdit etmekte, gelecek kuşaklar ; topraksız, susuz, yeşilsiz bir dünyaya mahkum edilmeye çalışılmaktadır.” dedi. Yapılmak istenen Nükleer Santral ne yerli, ne de milli olduğuna dikkat çeken Aktay: “Bugün için yaklaşık 4 dolar-cente satılan 1 kw-saat elektrik Akkuyu Nükleer Santrali tarafından bize 12.35 dolar-cent den satılarak, dünyanın en pahalı üretilen elektriğinin bedeli de halkımızın cebinden çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

   

  “AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ HÜKÜMLERİNE VE ANAYASAMIZA AYKIRIDIR”

   

  Mersinliler olarak, kaygılar dikkate alınmadan, yok sayılarak, halkın geleceği ile ilgili planlara, Mersin’de yaşamayan çok küçük bir mutlu azınlık karar verdiğini belirten Aktay: “Bu durum, 1992 yılında devlet olarak altına imza attığımız uluslararası Rio sözleşmesinin bağlayıcı hükümlerine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerine ve anayasamıza aykırıdır. Çünkü, Mersin Büyükşehir ve Mezitli Belediyelerinin resmi kurulları olan Kent Konseyleri başta olmak üzere, diğer ilçe kent konseylerinin katkılarıyla, 2016 yılı Mayıs ayında Mersin genelindeki 13 ilçede yapılan çok kapsamlı resmi anket sonuçlarına göre; Mersin halkının % 86’sı nükleer santral için Mersin Akkuyu’da nükleer santral istememektedir.” şeklinde konuştu.

   

  “AKKUYU CENNETEN BİR PARÇA OLARAK ÇOCUKLARIMIZA KALMAYA DEVAM ETSİN!”

   

  “Nükleer Santralin Akkuyu’ya yapılması halinde Mersin, tüm Dünya’da her türlü tehdide açık bir nükleer kent olarak tescillenecektir!” şeklinde dikkat çeken Aktay: “ Tüm canlıları korumak ve gelecek nesillere daha güzel bir Dünya bırakmak için , hukuk arkadan dolanılarak, doğal alanların kirli enerji yatırımları nedeniyle tahrip edilmesine son verilmelidir. Önce iktidara, sonra tüm Türkiye kamuoyuna sesleniyoruz; Akkuyu bir Çernobil olmasın , Akkuyu bir Fukushima olmasın , Akkuyu cenneten bir parça olarak çocuklarımıza kalmaya devam etsin! Mersin Halkının Nükleer Santrale karşı oluşturduğu ortak aklın savunucu olan Mersin CHP’nin İl Danışma Kurulu Üyeleri halkın sonuna kadar yanında olduğunu, Türkiye’ye ve tüm Dünya’ya ilan ederken, Nükleer Santrali Mersinlilere dayatanların tarih önünde gelecek kuşaklara karşı sorumlu olacaklarını hatırlatarak, tarihe not düşüyoruz.” ifadelerini kullanarak son cümlelerini tamamladı.

  AHMET YİĞİT