10 Aralık 2022

‘ELEKTİRİK DAĞITIM ŞİRKETİNİN BORCU OLUNCA SORUN YOK VATANDAŞIN BORCU OLUNCA ELEKTİRİK YOK’

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Enerji Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde gerçekleştirdiği konuşmayla Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Ödemediği Borçlarını ve Son bir senede artan faturaları” gündeme taşıdı.
Orhan Sümer, “Ülkemizde Elektrik Dağıtım Şirketleri AKP İktidarları Döneminde Özelleştirilmiştir. Ancak Kayıp Kaçak Bedeli Azalsın, Daha Kaliteli ve Ucuz Enerji Sağlamanın Önü Açılsın Diye Desteklenen, Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Birçoğu Batmak Üzeredir. Devlet Bankalarından Aldıkları Krediler İle Ayakta Durmaya Çalıştıklarını Hepimiz Çok İyi Biliyoruz. Sayın Bakan Sayıştay Raporlarına göre 2019 yılında elektrik satışı yapan 174 şirketten, 41’i devlete yatırması gereken parayı hiç ödemedi 15 şirket ise eksik veya gecikmeli ödedi. 2020 yılında elektrik satışı yapan 197 şirketten; 37’si hiç ödeme yapmadı, Ayrıca parayı yatırmayan veya eksik yatıran Şirketlerin yatıracağı tutarların tam olarak tespiti Bakanlıkça yapılamıyor, 21 Elektrik Dağıtım Şirketinin 2016-2020 Yılları Arasındaki 117 Milyon 484 Bin liralık Ar-Ge Harcaması, Kanuna Aykırı Olarak vatandaşlardan tahsil edildi. Şimdi size soruyorum Şirketlere tanıdığınız bu ayrıcalığı vatandaşlara neden tanımıyorsunuz? Yandaş şirket devlete olan borcunu ödemediği zaman sorun olmuyor da Vatandaş faturasını ödeyemediği zaman neden elektriğini kesiyorsunuz?” dedi.
“ADANA’DA SON 5 SENEDE 378 BİN 928 ABONENİN ELEKTİRİĞİ KESİLDİ”
Memleketi Adana’da Son 5 sene içerisinde toplamda 378 Bin 928 Elektrik Abonesi Müşterisi’nin zamanında ödeyemediği için elektriklerinin kesildiğin söyleyen Sümer, “Üzerine bir de bu vatandaşlardan açma kapama bedeli alınmış. Sayın Bakan Açma – Kapama ücreti Nedir? Herhangi bir alt yapı yenilemesi, Elektrik saatinin değiştirilmesi gibi bir durum söz konusu mu? Yazılı Soru Önergesine böyle bir durum yok diye cevap verdiniz Demek ki bu sadece vatandaştan para almanın bir yöntemi olarak kullanılıyor O zaman vatandaşın üzerindeki bu yükü kaldırmak için daha ne bekliyorsunuz. Bakın bu elimde görmüş olduğunuz Adana’da ufak bir işletmeye ait Elektrik Faturasının Düzenlenmiş Örneğidir. Memlekette hiçbir sorun yokmuş, Ekonomi çok iyi gidiyormuş gibi gösteriyorsunuz ya işte bu fatura vatandaşın gerçeklerinin öyle olmadığını ispatlıyor. Geçen Sene Eylül Ayında 1.815 lira gelen Elektrik Faturası, Bu sene Eylül Ayında 6 Bin 33 lira olarak geliyor. Kullanım oranı aynı, Dükkan aynı, İşletmeci aynı, Ancak Gelen Fatura 3 katından daha faza… Bunun gibi yüzlerce örnek var Sayın Bakan Bu mudur vatandaşa sağladığınız hizmet.” şeklinde konuştu.
(Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir