27 Eylül 2023

TOPSUZ İĞNE: ‘NİTROFURAN’

*Bu yabancı bir kelime.
*Gazetelerde görünce bu da neymiş dedim. Baktım.
*Halk ağzıyla abooov dedim. Ağzım açık kaldı…
TAYVAN
*Tayvan yumurta sıkıntısı sebebiyle birçok ülkeden yumurta ithal etmiş.
*Söylentilere göre:
*1-Türkiye’den gelen yumurtaların bir bölümünde yasaklı antibiyotik; “Nitrofuran” tespit edilmiş.
*2-Yumurtalar imha edilmiş. Yumurtalar incelenmiş. Yumurtalarda, antibiyotik etken maddesinin milyarda 4.5 parça oranında belirlenmiş.
BÜYÜMEYİ HIZLANDIRICI
*Enfeksiyon hastalıkları tedavisinde doktor reçetesiyle kullanılan ama hayvanların beslenmesinde kullanılması önce antibiyotik direnci olmak üzere birçok yan etkisi nedeniyle 2000’li yılların başında yasaklanmış!
*‘Nitrofuran’ın, Türkiye’de üretilen yumurtalardan çıkması, bu tür antibiyotiklerin yasağa rağmen hala kullanıldığı şüphesini getirmiştir.
*Hayvanların beslenmesinde -büyümeyi hızlandırıcı- ve hayvan hastalıklarına karşı kullanılan antibiyotikler, 2006 yılında Avrupa Birliği’nde olduğu gibi Türkiye’de de yasaklanmış.
*Peki, yasağa rağmen antibiyotik yumurtadan nasıl çıktı.
*Demek ki yasağa rağmen kullanan firmalar varmış.
İNCELEMEDE RASTLAMAMIŞ!
* “Tarım ve Orman Bakanlığı hemen incelemeye geçmiş. İlgili firma bundan böyle her ay sıkıca denetlenecekmiş. İlgili firmada yapılan incelemede de Nitrofuran maddesine rastlanılmamış. Yumurtaların geri gönderildiği, yurda giriş yapıldığı asılsızdır” diye açıklama yapılmış.
BİR TAKIM KANSERLER!
* Peki, bu” Nitrofuran” maddesinin insanlar tarafından tüketilmesi niye tehlikeli?
*Prof. Dr. Vedat Göral, “Çok yüksek dozda ve uzun süre kullanıldığı taktirde bir takım kanserlere sebep olabilir. Beyinde bir takım olumsuzluklar, bulantı, kusma, mide ve bağırsak problemleri gibi yan etkiler görülebilir.” demiş.
*Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı: “Tayvan’a gönderilen 222 konteyner yumurtadan sadece 5 tanesinde kalıntı probleminin yaşandığını savunarak, “1 parti üründe sorun olduğu ileri sürülmüştür. Sakıncalı olduğu ileri sürülen sınırlı miktar “parti mal” yerinde imha olmuş, ülkemize iadesi söz konusu olmamıştır. Sektörün Uzak Doğu’ya ihracat başarısı elde ettiği bir dönemde pazar mücadelesi yaşandığını söylemiş.”
HER YERDE RİSK!
*Kümes hayvanları besleme alanında çalışmalar yapan bir Prof.: “İnsanlarda gıda kaynaklı antibiyotik direnci yaşanmaması için hayvanlarda hastalık dışında antibiyotik kullanımının yasak olduğuna belirtmiş. Kontrol ve denetimlerin iyi yapıldığında risk ortadan kalkıyor. Ancak insan ve ticaretin olduğu her yerde risk olduğunu” söylemiş.
*Ne günlere kaldık!
KIRAN GİRDİ
*Çocukluğumun geçtiği Osmaniye’de bahçemizde kedimiz, köpeğimiz, tavuklarımız, güvercinlerimiz vardı.
*Birkaç defa bizim ve komşularımızın tavukları ölünce rahmetli babam; “Kıran” girdi diyerek ölen tavukları bahçemize açtığı bir çukura gömdüğünü hatırlıyorum.
*Uzun süre yumurta ve tavuk eti yememiştik.
*Bakanlık açıkladı.
*Ben inandım.
*Benim yaşımdakilerin her gün ya da gün aşırı yumurta yemeleri sağlık açısından önerilen en önemli gıda maddesi.
*Okuyucularımızdan bilmeyenleri de bilgilendirmek istedim.
ÇARPITILMIŞ SÖZLER:
Yüz verme arsız olur,
az verme kalanlara göz diker.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir