30 Eylül 2023

TOPSUZ İĞNE: MUHALEFET..!

*Yıllardır duyarız.
*Muhalefet partisi ya da ana muhalefet partisi gibi sözleri.
*Bende merak ettim bu söz nereden gelip nereye gidiyor diye.
*Her zaman olduğu gibi “Google” emmiye gittim.
*Bir kaç anlama gelen “Muhalefet” var.
*1-“Bir görüşe, bir eyleme, bir tutuma ve bunun gibi karşı olma durumu, aykırılık.”
  2-“Karşı görüşte, karşı tutumda olan kimseler topluluğu.”
*Muhalefet: “Arapça kökenli bir kelimeymiş ve dilimize de Arapça dilinden geçmiştir. Muhalefet, bir tutuma ya da bir görüşe karşı olma durumu ya da aykırılık anlamlarına gelen bir kelimedir.”
*Haa… Bir de muhalefet suçu vardır.
O da şöyle: “Normal şartlar altında TCK kapsamında bir suç oluşmasa dahi çıkartılan ve halkta tedirginlik yaratabilecek durumu önleyen bu kanuna uymamak suç teşkil edecektir. Bu şekilde işlenen suçlara ise kanuna muhalefet suçu adı verilmektedir.
*Bizim konumuz siyasette muhalefet olduğu için bu konuya hiç girmiyorum.
ANA MUHALEFET PARTİSİ
*Ülkemizde yıllardır bir ana muhalefet birkaç tane de muhalefet partisi var. Hükümeti kuran partiden sonra en çok milletvekili olan parti ana muhalefet, diğer partiler de muhalefet oluyor.
*Ülkemizde: Yani Türkiye Cumhuriyeti’nde ana muhalefet partisi lideri, Türkiye devlet protokolünde 13. sırada yer alıyormuş…
KILIÇDAROĞLU’NUN SİYASİ KARİYERİ
*Türkiye Cumhuriyeti’nin şu anki ana muhalefet partisi CHP ve Genel Başkanı daKemal Kılıçdaroğlu’dur.
*Bay muhalefet Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi kariyeri:
* “3 Kasım 2002’deki genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul 2. bölge milletvekili seçilerek başlamış.
22 Temmuz 2007’deki genel seçimlerde de aynı seçim bölgesinden milletvekili seçilerek görevini sürdürmüş.
KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NI KAYBETTİ!
*29 Mart 2009’da yapılan yerel seçimlerde CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmuş.
Seçimde Kılıçdaroğlu, oyların yüzde 37’sini alarak ikinci sırada kalarak kaybetmiş. Seçimi oyların  yüzde 44,7’sini alan AK Parti adayı Kadir Topbaş kazanmış.
*Mayıs 2010’da CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifasından sonra yapılan kurultayda genel başkan seçilmiş. 12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimlerde oyların yüzde 25,98’ini alan CHP, önceki genel seçimlere göre oy oranını yüzde 5,11 artırmış ve ana muhalefet partisi konumunu korumuş. Kılıçdaroğlu ise İstanbul 2. bölge milletvekili seçilmiş ve partisi CHP bu seçim bölgesinde oyların yüzde 29,39’unu almış.
CHP’NİN OY ORANI AZALDI!
*7 Haziran 2015’teki genel seçimlerinde, Kılıçdaroğlu’nun İzmir 2. bölge milletvekili seçildiği seçimde CHP’nin oy oranı bir önceki genel seçime göre yüzde 1,03 azalarak yüzde 24,95 olmuş.
*Bu seçimde birinci olan Adalet ve Kalkınma Partisi ise oyların yüzde 40,87’sini almış.
* Seçim sonuçlarına göre, hiçbir siyasi parti tek başına iktidar olabilmek için gerekli olan milletvekili çıkartamamış. 9 Temmuz 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümeti kurma görevini o zaman AK Parti Genel Başkanı olan Ahmet Davutoğlu’na vermiş ve bir ay süren AK Parti-CHP koalisyon hükümeti görüşmeleri başlamış.
*13 Ağustos’a kadar süren görüşmelerden sonuç alınamamış. Yani koalisyon hükümeti ve seçimlerin yenilenmesi kararlaştırılmış.1 Kasım 2015 tarihinde yapılmasına karar verilmiş.
DAVUTOĞLU BAŞBAKAN
*1 Kasım 2015’teki genel seçimlerde CHP’nin oy oranı bir önceki genel seçime göre yüzde 0,37 artarak yüzde 25,32 olurken, birinci olan AK Parti’nin oy oranı ise bir önceki seçime göre yüzde 8,63 artarak yüzde 49,50 olmuş.
*Meclis çoğunluğunu yeniden tek başına sağlayan AK Parti, Davutoğlu Başbakanlığı’nda 64. Türkiye Hükümeti’ni kurdu. Kılıçdaroğlu ise yeniden ana muhalefet partisi lideri olarak İzmir 2. bölge milletvekili seçildi ve CHP bu bölgede oyların yüzde 46,8’ini aldı.
CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE!
*24 Haziran 2018’de cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri birlikte yapıldı. Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir 2. bölge milletvekili seçilirken CHP bu bölgede oyların yüzde 41,5’ini alabildi. Seçime Millet İttifakı çatısı altında giren CHP’nin ülke genelindeki oy oranı, bir önceki genel seçime göre yüzde 2,67 azalarak yüzde 22,65 oldu.
*Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise CHP’nin adayı Muharrem İnce, oyların yüzde 30,64’ünü alarak ikinci olurken, AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52,59’unu alarak ilk turda kazandı.
PARLAMENTER SİSTEM KALDIRILDI!
*2017’deki anayasa değişikliği referandumu sonrasında parlamenter sistemin kaldırılarak yerine başkanlık sisteminin getirilmesi ve başbakanlık makamının ortadan kaldırılması konusunda anayasada değişiklik yapıldı.
* Yeni hükümet, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’nda kuruldu ve Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP, ana muhalefet partisi konumunu bir dönem daha korudu.
*14 Mayıs 2023’te yapılmış olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı oldu. Kılıçdaroğlu, oyların yüzde 44,88’ini alarak 2. sırada tamamladı; en yakın rakibi Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 49,52 oy aldı. Hiçbir aday oyların yüzde 50’sini geçemediği için cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı.
28 Mayıs 2023’de Kılıçdaroğlu ve Erdoğan arasında Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapıldı. 2. turda Kılıçdaroğlu, oyların yüzde 47,82’sini alarak rakibi Recep Tayyip Erdoğan’a karşı kaybetti.
MUHALEFET YAPMIYOR!
YA DA YAPAMIYOR..!
 *Yine kaybetti ama halen CHP genel başkanı ve ana muhalefet partisi genel başkanı.
*Böylece CHP, ana muhalefet partisi konumunu bir dönem daha korudu.
*Şimdi CHP’de taht savaşları sürmektedir.
*Ben AK Parti Genel Başkanı olsam Kılıçdaroğlu’nu destekler ve yerini korumasını sağlarım.
Çünkü her rakip oluşunda kaybediyor.
*Muhalefet yapmıyor, ya da yapamıyor..!
*Böyle rakip dünyada bulunmaz…
ÇARPITILMIŞ SÖZLER:
Alma mazlumun ahını sonra
acı acı çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir