11 Aralık 2023

SOHBET KÖŞESİ: ANAMUR’U İL YAPMA ÇALIŞMALARININ DÜNÜ BUGÜNÜ YARINI -61

0
Bundan önceki bölümde Mersin Haberci gazetesinde yayınlanan “51 YILLIK ÖZLEM: ANAMUR İL OLMALIDIR.”şeklindeki haber için yapılan yorumlardan bahsetmiştim.
Bugünkü bölümde yine Mersin Haberci ‘de “YAYINIMIZ SES GETİRDİ :DESTEK BÜYÜYOR:”şeklinde yayınlanan haber için yapılan yorumlardan söz edeceğim.
24 Şubat 2010 tarihinde sürmanşet halinde yayımlanan haberde özetle şöyle denilmekteydi:
“1 Şubat 2010 tarihinde Anamur’da yayın hayatına başlayan Mersin Haberci gazetesinin Anamur ekinde 3 Şubat 2010 tarihinde Gazetemiz yazarı Gazi Mert’e “Anamur’un İl olması için çalışma yapılmışmıdır?”diye bir soru yöneltilmişti.
Eğitimci-Yazar,Eski Milli Eğitim Müdürü Gazi Mert’in Anamur’un il olmasıyla ilgili yaklaşık 15 gündür devam eden cevapları ses getirmiş, Anamur Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Fuat Uğur 18 Şubat 2010 tarihinde gazetemizde Anamur’un il olmasıyla ilgili vekillere çağrıda bulunmuştur.
23 Şubat 2010 tarihinde yayınlanan gazetemizde Anamur Belediye Başkanıyla yaptığımız söyleşide Türe; Anamur’un il olmaya hazır bir ilçe olduğunu belirtmiş ve milletvekillerinin kanun teklifi verdiğini söyledi.
Haberimiz üzerine gazetenin sorularını yanıtlayan Gazi Mert Belediye Başkanı Sayın Türe’nin bu sözlerinin Anamur’un il olması için büyük bir destek olduğunu vurgulamıştır.
Köşe yazarımız Gazi Mert Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye bir çağrıda bulunarak basımını belediye üstlendiği takdirde Anamur’un il olmasıyla ilgili yeni bir kitap yazmaya hazır olduğunu belirtmiştir.
Gazetemizin editörü Ekrem Can Özipek’in yazdığı; “Yıllardır fark edemediğim bir ilçe Anamur” yazısına da değinen Gazi Mert, yaptığı yayından ve yazdığı yazıdan dolayı editörümüze ve onun şahsında gazetemize teşekkür ettii
Gazi Mert’in teklifine Anamur Belediye Başkanı Sayın Mehmet Türe’nin ne cevap vereceğini merakla beklemekteyiz.
”Gazetenin bu haberi 12 gün içerisinde yaklaşık 2500 kişi tarafından okunmuş ve habere 15 yorum yapılmıştır.
Haber web sitesinde EN ÇOK YORUM YAPILAN HABERLER bölümünde 1’inci sıraya yükselmiştir.
Yorumlar şu şekildeydi:
YORUM: 1* Gönderen: Mehmet – Tarih : 24/2/2010 – Saat : 18:59:27
Yorum : Haberci gazetesinin Anamur eki gerçekten 15 gün içinde Anamur’un gündemini değiştirdi.Somurtkan insanların yüzleri gülmeye başladı.Yıllardır küllenen İL konusu yeniden alevlendi.Belediye başkanının cesur çıkışı,Fuat Uğur beyin ince düşünceleri ve güzel görüşleri,Gazi Mert beyin bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve sizin 15 gün içinde İl olma konusunda attığınız manşetler gerçekten Anamur’un gündemini oluşturdu.Mersin Haberciye ve yönetenlere binlerce teşekkür…
YORUM :2• Gönderen : Mustafa Yılmaz – Tarih : 26/2/2010 – Saat : 16:36:03
Yorum : Benim Bozyazı`da yazlığım var.Her sene yazın Bozyazı`da kalıyorum. Bilmeyenlere söylüyorum.Bozyazı da bir ilçe.Anamur Bozyazı`ya 12 kilometre kadar mesafede.Anamur İl olursa bundan Bozyazı da faydalanacaktır.İlin gitirileri çok..Anamur’un İl olmasını ben de istiyorum.
YORUM : 3• Gönderen : Mürüvvet – Tarih : 26/2/2010 – Saat : 18:28:08
Yorum : Anamur’ un il olmasıyla ilgili haberler bizleri çok mutlu ediyor.Anamur yıllardır il özlemi içinde.Bu çalışmalar yapıldığı taktirde kısa zamanda Anamur’ un il olacağına inanıyoruz.Gazeteniz çalışanlarına teşekkür ediyoruz.
YORUM : 4• Gönderen : İbrahim Yıldız – Tarih : 26/2/2010 – Saat : 22:03:52
Yorum : Anamur’un il olmasını destekliyoruz.Bu konuda Belediye başkanımızın yanındayız.Konuyu gündeme taşıyanlara teşekkür ediyoruz.
YORUM : 5• Gönderen : Sabri – Tarih : 26/2/2010 – Saat : 22:44:42
Yorum : Neden Tarsus,neden Erdemli,neden Silifke değil de Anamur eki yayınlıyorsunuz diye Mersin Haberci gazetesine kızmıştık.Meğer haklıymışsınız.Anamur’da 15 günde yeni bir gündem oluşturdunuz.Biz gurbetteki Mersinliler olarak size teşekkür ediyor ve Anamur’un İl olmasını bekliyoruz.
YORUM : 6• Gönderen : Salih OKTAY – Tarih : 27/2/2010 – Saat : 12:49:56
Yorum : Mustafa Yılmaza katılıyorum.Benim de Bozyazı`da yazlığım var.Genelde alışverişlerimizi Anamur’da yapıyoruz.Haftada 1-2 defa akşam Anamur iskelesine gidip balık yiyoruz.Doyum olmuyor.Araç park edecek yer bile bulamıyoruz.İskele çok güzel.Bir de Orijinal park yapmışlar.Anamur Anamurluları aşmış.Başkaları da gelip Anamur’a sahip çıkmalı.İl olmalı diyorum.
YORUM :7• Gönderen : Ayşe – Tarih : 28/2/2010 – Saat : 19:22:57
Yorum : Anamur her bakımdan il olacak kapasitede.Ben de il olmasını istiyorum. Hastalarımız civar İllerdeki doktorlara gönderiliyor.4-5 saatte zor varılıyor.Bir kısmı yolda ölüyor.Ben İl olmasını istiyorum.
YORUM : 8• Gönderen : Süleyman Deniz. – Tarih : 28/2/2010 – Saat : 22:54:40
Yorum : Gazetenizin Anamur’la ilgili manşetleri bizleri mutlu etti.5 gün içinde atılan manşetlerde Milletvekillerine Anamur’un İl olması için çağrı yapıyorsunuz. Anamur’un İl olmaya hazır bir ilçe olduğunu söylüyorsunuz.Gazeteyi görmedim ama sitenizden takip ediyorum.Güzel bir yaklaşım.Bir Anamurlu olarak size teşekkür ediyorum.Sahi gazeteyi nerde bulabilirim?
YORUM : 9• Gönderen : M.Deniz – Tarih : 1/3/2010 – Saat : 15:52:44
Yorum : Anamur’un il olmasıyla ilgili kampanya başlatılacak olsa ben bu kampanyaya maddi manevi destek olmaya hazırım. Gerçekten Gazeteniz bu konuya el atmakla bizi çok mutlu etti.Şimdi sıra Anamurlulara düşüyor.Ben diyorum ki iş yerleri önce reklam vermek suretiyle sizin çalışmalarınıza katkıda bulunmalıdır. Sonra yayınlarınız doğrultusunda İl çalışmalarına da destek olmalıdır.Herkes elini taşın altına koymalıdır.Yayınınızdan dolayı size teşekkürler ediyoruz.
YORUM : 10• Gönderen : Sabahat. – Tarih : 1/3/2010 – Saat : 22:37:25
Yorum : Uzaktan bakıldığı zaman Anamur’un İl olması imkansız gibi gözüküyor. Görüyorum ki kampanya başlatılmış.1 defasında Mersinden Antalya’ya gitmiştik.İki İl arasında mesafe 12 saat.Ortasında Anamur.Galiba İl olmalı.Kıbrıs’a da en yakın yer.Olsun,olsun.Anamur İl olsun.
YORUM : 11• Gönderen : Çağdaş – Tarih : 2/3/2010 – Saat : 07:25:44
Yorum : bu yöneticiler ile Anamur il olmaz. Yollar da çok kötü, yönetim zaten istese ilgilenir, onlarda da tık yok.
YORUM : 12• Gönderen : Kadriye – Tarih : 2/3/2010 – Saat : 15:04:24
Yorum : Gün geçmiyor ki Anamur’la ilgili güzel haberler yayınlanmasın. İl olayı da bunlardan biri.Bu hafta Anamur Vakıfbank Atatürk İlköğretim okulu Mersinde Halkoyunlarında hem miniklerde,hem yıldızlarda Mersin ve ilçelerinin önünde 1`inci olmuşlar.Anamur Endüstri Meslek Lisesi beceri yarışmasında İl birincisi olmuş.Bu yöre İl olmaya layık değil mi?Yayında emeği geçenlere teşekkürler…
YORUM : 13• Gönderen : Necla – Tarih : 2/3/2010 – Saat : 21:33:41
Yorum: Ben Anamur Meslek Yüksekokulu öğrencisiyim. Doğuluyum. Bizim oralarda kar var,şu anda.Anamur’da ağaçlar çiçek açtı.Bizim oranın nüfusu Anamur kadar yok.İl yapılmış.2 caddesi var.O kadar.Ben şaşıyorum.Anamur niye İl değil diye.Şu anda Ören beldesinde 100 dönüm üzerine Üniversite de yapılıyor.4000 öğrenci alacak Üniversite. Soruyorum:Bura neden İl değil?… Gazetenizi bulamıyorum.İnternet Web sitenize takılıyorum.
YORUM : 14• Gönderen : Gazi Mert – Tarih : 4/3/2010 – Saat : 18:44:10
Yorum : Süleyman Deniz“e not: Mersin Haberci gazetesi ve Anamur eki Anamur`da çarşı içerisinde halkımıza bedava olarak dağıtılmaktadır. Ayrıca Ticaret Meslek Lisesinin batısındaki cadde üzerinde yeni açılan bürosunda da dağıtımı yapılmaktadır. Abone olmak isteyenler büroda Anamur temsilcisi Mukaddes Kiriş hanımefendi tarafından abone yapılmaktadır. Yorumlarınız için teşekkürler…
YORUM : 15• Gönderen : Aydıncık“lı – Tarih : 8/3/2010 – Saat : 18:07:27
Yorum : Anamur’un İl olabilmesi için Bozyazı İlçesinin destek verdiği gibi geçtiğimiz yıllarda Aydıncık İlçesi de destek vermişti. Hatırlıyorum: Kaymakam, belediye başkanı, partilerin tamamı,köy ve mahalle muhtarları,ticaret odası başkanı,ziraat odası başkanı toplanıp Anamur’un İl olmasını destekleme kararı almışlardı.Toplantı sonunda Ankara’ya telgraflar çekilmişti.Anamur İl olursa biz de Anamur’un İlçesi olacağız.Biz Mersin`e çok uzaktayız.Anamur’un İl olmasını istiyoruz.
…Ve ardı arkası kesilmeyen YORUM’LAR…YORUMLAR…YORUMLAR.
Bunlar Sadece 12 gün içerisinde gelenlerdi.
Önümüzdeki bölümde Anamur’un İl olması için gelen mail’lerden, gelen sorulardan ve Anamur’un İl olması konusunda çalışan sivil kitle örgütlerinden bahsedeceğim.
Hoşça kalınız.
(Devam edecek)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir