30 Eylül 2023

SOHBET KÖŞESİ: ANAMUR’U İL YAPMA ÇALIŞMALARININ DÜNÜ BUGÜNÜ YARINI -60

Bugünkü yazı dizisinde Mersin Haberci gazetesinin Anamur ekinde manşet halinde yayımlanan “51 YILLIK ÖZLEM: ANAMUR İL OLMALIDIR.” şeklindeki haberin İnternet web sitesinde yayımlanması üzerine yapılan YORUM’lardan bahsedeceğim.
19 Şubat 2010 tarihinde Mersin Haberci gazetesinde yayımlanan haber 10 günlük süre içinde 3000’e yakın kişi tarafından okunmuş ve EN ÇOK OKUNAN HABERLER bölümünde 1’inci sıraya yükselmişti.
Haber kısaca şöyleydi:
“…Yaklaşık 12 gündür gazetemiz Mersin Haberci’nin Anamur ekinde bir soru üzerine Anamur’un il olması için yapılan çalışmaları anlatan gazetemiz köşe yazarı Gazi Mert Anamur Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Fuat Uğur’un yazı dizisi hakkındaki yorumunu değerlendirdi.
Anamur temsilcimiz Mukaddes Kiriş’in sorularını yanıtlayan emekli ilçe Milli Eğitim Müdürü Gazi Mert özetle şunları söyledi:
“1949 yılından bu yana yaklaşık 51 yıldır Anamur’un il olması için mücadele veriliyor.
Eski başbakanlardan Adnan Menderes 1949 yılında Anamur’un il olma dosyasını kabul etmiş, o günden bu yana 51 yıllık süre içerisinde cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar ve milletvekilleri birçok beyanatlar vererek Anamur’un il olmasını desteklemişlerdi.
Bir soru üzerine Anamur’un il olması için yapılan çalışmaları anlattığım yazı dizisi yaklaşık üç ay sürecek. Bu arada Anamur Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Sayın Fuat Uğur Bey bütün bu çalışmaların içinde olmuştur.
1995 yılında eski Anamur kaymakamımız Mehmet Emin Avcı’nın kurduğu il olma komitesinin içerisinde Sayın Fuat Uğur Bey de vardı. Dünkü Anamur ekinde belirttiği şekliyle 1970’li yıllarda bile merhum belediye başkanı Nuri Sinanoğlu ile birlikte Anamur’un il olması için özel bir çaba sarf ederek dosya hazırlamış ve bizzat TBMM’ye ulaştırmıştır.
Bundan 35 yıl önce de Turizm Derneği Başkanı iken eski kaymakamlarımızdan Fahri Görgülü ile Anamur’un il olması konusunda devamlı görüşmeler yapmıştı.
Sayın Fuat Uğur Bey Fahri Görgülü’nün Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemlerde bile Anamur’un il olması için görüşmeler yapmıştı.
Şunu vurgulamak istiyorum.
Sayın Fuat Uğur Bey vekillerimize çağrı yaparken demiştir ki:
‘Şu anki hükümetimizin güçlü iradesine bencillik yapmadan, siyaset muhalefetçiliği yapmadan bu konuyu bilhassa Mersin milletvekilleri toplanıp gündeme getirirlerse bu fırsat değerlendirilir’ demektedir.
Bence bu çok önemli bir yaklaşımdır” diye konuştu.
…Ve haber devam ediyordu.
Bu haber’e kısa sürede 4 gün içerisinde 10’larca yorum yapılmıştı:
Yorumlar şöyleydi;
YORUM:1• Gönderen : Selim – Tarih : 21/2/2010 – Saat : 01:11:18
Yorum : Süper bir iş yapıyorsunuz Gazi bey amcam. Hep merak etmişimdir, il olması için gerçekten çalışan vekiller var mı diye… Sizin çabanızla olur mu, tetiklersiniz tabii ki ama vekiller elini taşın altına koymalıdır.
YORUM : 2• Gönderen : M. Ali DENİZ – Tarih : 21/2/2010 – Saat : 17:46:26
Yorum : Selim bey.Çok doğru söylüyorsunuz. Anamur’un il olması için her Anamurlu elini taşın altına koymalıdır. Mersin Milletvekilleri de bu konuda samimi olmalıdır. Anamur’a geliyorlar. Anamur’un sorunlarını dile getirecekleri yerde konuşmalarıyla Anamurluları geriyorlar. Bence de Anamur İl olmalıdır. Gazi beye teşekkürler.
YORUM : 3• Gönderen : Cemal – Tarih : 21/2/2010 – Saat : 22:32:11
Yorum : Bu çalışmaya göre galiba Anamur İl olacak… Ancak Haberci gazetesinin 18 şubat tarihinde çıkan bir haberinde Tarsus’ta Kent meclisi toplantısında Tarsus’un İl olma konusunda büyük bir miting yapılması kararlaştırıldı. Şimdi soruyorum.? Acaba Anamur’da kent meclisi toplantısında da Anamur’un il olması için böyle bir karar alınmış mıdır? Alınmışsa miting ne zaman yapılacak. Merak ediyoruz.
YORUM : 4• Gönderen : Kuddusi – Tarih : 21/2/2010 – Saat : 22:39:58
Yorum : Merak ettiğim birşey var. Kürşat Tüzmen`in girişimi olmuş mudur, Anamur’ un il olması konusunda? Hatta şu an vekillerimizden Behiç Çelik mi, yoksa Mehmet Şandır mı bu konuda daha girişimci. Yada varsa kim daha girişimci Gazi bey ağabeycim. Bu konuda açıklama yaparsanız sevinirim. Ama özellikle Kürşat beyin çalışması var mı merak ediyorum??
YORUM : 5• Gönderen : Gazi MERT – Tarih : 22/2/2010 – Saat : 05:47:43
Yorum : Yorumları için sayın Selim beye,sayın M.Ali Deniz beye,sayın Cemal beye,sayın Kuddusi beye çok teşekkür ediyorum. Mersin Milletvekillerinin Anamur’un İl olmasıyla ilgili görüşlerini ilerleyen yazı dizimde tek tek anlatmaya çalışacağım. Ancak sayın Kuddusi beyin sorduğu sorunun cevabını iki yetkili kişiden YORUM olarak kısaca bu köşede görmek istiyoruz. Sayın Kürşat Tüzmen beyin görüşlerini AKP Anamur İlçe Başkanı sayın Ahmet Yıldırım beyden, sayın Behiç Çelik beyle, sayın Mehmet Şandır beyin görüşlerini MHP Anamur İlçe başkanı Sayın Ramazan Yalçın beyden YORUM olarak bekliyoruz. Saygılarımla.
YORUM : 6• Gönderen : Sema – Tarih : 22/2/2010 – Saat : 15:49:55
Yorum : Ben de Anamur’un İl olmasını istiyorum. Lise son sınıf öğrencisiyim. Bu yıl Üniversite snavı iki aşamalı yapılacak. 2“inci aşama İL“lerde olacak. Anamur İl olsaydı sınava Anamur’da girecektik. En basitinden bu bile bizim için ne kadar kolaylık olurdu. İktidar ve muhalefet partilerine sesleniyorum: İL konusunda ne düşünüyorsunuz açıklar mısınız?
YORUM : 7• Gönderen : Anamurlu – Tarih : 23/2/2010 – Saat : 06:22:48
Yorum : AKP İlçe başkanı Ahmet Yıldırım’dan ve MHP İlçe Başkanı Ramazan Yalçın’dan Anamur’un İl olması ile ilgili olarak kendi milletvekillerinin görüşlerini açıklamalarını bekliyoruz. Hani Kuddusi bey sormuştu da…
YORUM : 8• Gönderen : Ahmet Yıldız – Tarih : 23/2/2010 – Saat : 07:20:03
Yorum : Anamur’un İl olması için her Anamurlu çaba göstermelidir.Gazi Mert abimizi bu konuda başlattığı mücadele için tebrik ediyorum.
YORUM : 9• Gönderen : Hasan – Tarih : 24/2/2010 – Saat : 19:11:45
Yorum : Anamur’un İl olmasını gündeme taşımak gerçekten güzel oldu.Gazi hocam siz benim öğretmenimdiniz. Alanya yakında İl oluyor. Belediye başkanı Ak Parti’ye geçmiş ve İl sözü almış. Tarsus ta kent meclisinin kararıyla büyük bir İl olma mitingi yapılacakmış. Yakında Silifke de hareketlenecek. Sizin de belirttiğiniz şekilde İl sayısı 100“e çıkacaksa biz de harekete geçmeliyiz. Çünkü İl olmak Anamur’un hakkı…
YORUM : 10• Gönderen : Hüseyin Aydın – Tarih : 25/2/2010 – Saat : 14:41:02
Yorum : Gazeteniz Anamur’un il olmasıyla ilgili olarak güzel yayınlar yapıyor.Biz de her şeyi gazetenizden öğreniyoruz.MHP’nin Anamur’un İl olması için kanun teklifi verdiğini Belediye başkanının haberinden öğrendik. Acaba bu teklifi AKP ve CHP de yapmış mıdır? Bilen varsa söylesin.
…Ve yorumlar, yorumlar, yorumlar…
YORUMSUZ olarak sunduğumuz yorumların içerisinde cevap hakkı doğan kişilerce henüz açıklama yapılmamıştır.
Cevap hakkı doğan bu kişiler yazı dizimiz bitmeden cevap verdikleri takdirde cevapları aynen yayımlanacaktır.
Önümüzdeki bölümde Mersin Haberci gazetesinin Anamur ekinde yayımlanan DESTEK BÜYÜYOR şeklindeki haberden ve bu haber için yapılan YORUM’lardan bahsedeceğim.
Hoşça kalınız.
(Devam edecek)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir