11 Aralık 2023

SOHBET KÖŞESİ: ANAMUR’U İL YAPMA ÇALIŞMALARININ DÜNÜ BUGÜNÜ YARINI -59

0
Bugünkü bölümde Anamur Kent Konseyinin Anamur’un İl olmasıyla ilgili girişimlerinden bahsedeceğim:
Önce Kent Konseyi hakkında bilgi vermek istiyorum:
Kent Konseyi: Belediye Kanununun 76. maddesi’ne (03.07.2005 tarih ve 5393 sayılı)dayanılarak hazırlanan kent konseyi yönetmeliği çerçevesinde bütün Belediyelerin kurmak zorunda olduğu konseydir.
Anamur’da 2010 yılında bu konsey kurulmuştur.
Açık oylamayla yapılan seçimde ortak görüşle aday gösterilen Anamur Meslek Yüksekokulu Müdürü Yard. Doç. Dr. Akif Altınbıçak, Kent Konseyi Başkanlığı’na seçilmişti.
3 Şubat 2010 tarihinde Çarşamba günü Belediye Meclis salonunda toplanan Anamur Kent Konseyi toplam 21 üyeden 17 üyenin katılımı ile toplanmış ve İlçenin sorunlarını tespit etmişti.
Anamur Yüksekokul müdürü Yard. Doç. Dr. sayın Akif Altınbıçak başkanlığında yapılan toplantıda;
Eğitim, Bilim, Kültür, Sanat, Sağlık, Tanıtım, Tarım, Turizm, Ticaret, Kıbrıs, Kentleşme,
Altyapı, Fiziksel Planlama ve Köyleri Kalkındırma Komisyonları kurulmasına karar verilmiş, her komisyona 7’şer üye seçilmiş, Kent konseyi çalışmalarına başlamıştı.
10 Mart 2010 Çarşamba günü Mersin Haberci gazetesinin Anamur ekinde;
ANAMURDA İL OLMA GİRİŞİMLERİ sürmanşetiyle bir haber yayımlanmıştı.
Haber Anamur Kent konseyinin aldığı bir kararı yansıtıyordu.
Anamur Kent Konseyi aylık olağan toplantısında “İL OLMA” konusunda girişimlerde bulunma kararı almıştı.
Haberde şöyle denilmekteydi:
“Anamur Belediyesi meclis salonunda yapılan toplantıda konuşma yapan Anamur Kent Konseyi Başkanı Yar. Doç. Dr. Akif Altınbıçak; Anamur’un il olması, Mersin-Antalya yolu, Anamur’a gümrük açılması ve liman yapılması ile ilgili önceki toplantıda kurulan komisyonların görevlerinin irdelenmesi konularının ele alınacağını söyledi.
Anamur’un il olmasına yönelik talepler ve önerilerin öne çıktığı toplantıda; Konuşmacılar, Anamur’un başta tarım ürünlerinin ihracatı için il olunması gerektiğini belirterek, il olunması durumunda sektörlerin gelişimine bağlı olarak kent ekonomisinin de kalkınacağına dikkat çektiler.
Toplantıda; İl olma konusunda bütün partilerin Mersin milletvekillerinin de katılımını sağlayarak bir heyet oluşturup Ankara’ya giderek hükümet yetkilileriyle görüşülmesi, bu konuda kamuoyu oluşturma ve lobi faaliyetlerinde bulunma yönünde görüş birliğine varıldı.
Mersin-Antalya yolunun yapımı konusunda da AK Partili üye Veysi Çalapkulu, meclise bilgi verdi. Çalapkulu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Mersin-Antalya Yolu’nun 2011 yılı sonuna kadar tamamlanacağı yönündeki açıklamasını ileterek, bu konunun da görüşmelerde dile getirilebileceğini kaydetti.”
2010 yılında Anamur Kent Konseyinin çalışmaları Anamur’un İl olma girişimleri için atılmış çok önemli bir adımdı ve bu girişimler okuyucularıma ulaştırılmak üzere tarafımdan mercek altına alınmıştı.
12 Mart 2010 tarihinde Cuma günü Anamur yerel gazetelerde çıkan bir haber konuyu değişik bir boyuta taşımıştı.
Anamur’un İl olma konusuyla ilgili Ankara randevularını almak üzere Kent Konseyince görevlendirilen sayın Veysi Çalapkulu Kent Konseyine yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi vermiş ve şunları söylemişti:
“Yaptığım görüşmeler neticesinde hükümetin şu anda hiçbir ilçeyi İl yapmanın gündemlerinde olmadığı, Silifke-Anamur yolunun 2011 yılının sonuna kadar bitirileceği, Anamur-Kaladran yolunun şantiyesinin kurulduğu ve 5 yıl içerisinde bitirileceği konusunda bilgi aldım.”
İşte sayın Çalapkulunun sözleri de bunlardı.
Anamur Kent konseyinde Anamur’un İl olma konusunun gündeme taşınması gerçekten her türlü takdirin üstünde olmuştu.
Nitekim yapılan konuşmalar sonunda Kent Konseyi üyeleri: “İl olsak da olmasak da mücadeleye devam etmeliyiz.”demişlerdi.
Konsey üyelerinin sözlerinin arkasında olmaları da en büyük temennimizdi.
Konsey Üyelerine de bir çağrıda bulunmuştum:”Lutfen verdiğiniz söze sahip çıkınız…”
Konseyde; İl olma konusu başta olmak üzere; Anamur Devlet hastanesinin iyileştirilmesi için Sağlık Bakanı ile, Gümrük, Liman ve Yol konusu için Ulaştırma bakanı ile,Tarım ürünlerinin daha iyi pazarlanabilmesi için Tarım ve Köy İşleri Bakanı ile Nisan ayı sonunda Ankara’ya giderek görüşmesi için randevu alma görevi Ak Parti İlçe Başkanı yardımcısı sayın Veysi Çalapkulu’na verilmişti.
Şu anda Anamur kent konseyinin çalışmalarının ne düzeyde olduğunu bilmiyorum.
Eğer böyle bir konsey hala devam ediyorsa kendilerine bir teklifim olacak.
Eğer sözlerinde samimi iseler hiç zaman kaybetmeden Anamur’u tanıtıcı videolar, kasetler, kitaplar, broşürler hazırlayalım.
Acilen ANAMUR’U İL YAPMA KOMİTESİ oluşturalım, imza kampanyaları başlatalım.
5 yıllık ANAMUR’U İL YAPMA planı yapalım.
( A ) Planımız “Avrupa Birliğine ve Rumlara karşı ANAMUR’UN İL OLMASINI İSTİYORUZ” şeklinde olsun.
Anamur 2 yıl içinde İl olmadığı taktirde; (AB) planını uygulayalım.
(AB) planında sloganımız;”ANAMUR VE BOZYAZI BİRLEŞEREK İL OLMAK İSTİYORUZ” şeklinde olsun.
Yine başarılı olunamaz ise; (AABB) planını uygulayalım.
Bu defa sloganımız; “ANAMUR, AYDINCIK, BOZYAZI BİRLEŞEREK İL OLMAK İSTİYORUZ” şeklinde olsun.
Bu planlar yapıldığı takdirde Anamur mutlaka İl olacaktır.
O zaman önümüzdeki onlarca yıl Avrupa Birliğine girmemizi engellemek için VETO silahını kullanacak olan Kıbrıs Rum kesimine de gerekli ders verilmiş olacaktır.
Bu planlar yapılmadığı, Avrupa Birliğine girme kozu ve Kıbrıs konusu gündeme getirilmediği takdirde il beklentisi olan 64 ilçenin önüne geçmek, onlara rağmen il olmak hayal olur.
Benim teklifim bu…
Yeni teklifler, yeni görüşler olduğu takdirde bu görüşler de yazı dizimizde dikkate alınacaktır.
Ayrıca Kent Konseyimiz işlevine devam ediyorsa kendilerine ayrı bir teklifim daha olacak:
Geçtiğimiz yıllarda Temeli atılan ANAMUR ALAKÖPRÜ BARAJI’ndan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine verilecek barış suyu kapsamının herhangi bir törenine Cumhurbaşkanı, Başbakan, Muhalefet Parti Liderlerinin, bakanların davet edilmesini sağlamamız ve tören alanında Anamur’un İl Olma konusunu gündeme getirmeniz mümkün olamaz mı?.
Bu yapıldığı takdirde Kent konseyinin aldığı kararlardan biri yerine getirilmiş olacaktır.
Hoşça kalınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir