11 Aralık 2023

SOHBET KÖŞESİ: ANAMUR’U İL YAPMA ÇALIŞMALARININ DÜNÜ BUGÜNÜ YARINI -58

0
Bundan önceki bölümde MERSİN HABERCİ gazetesi ve İnternet web sitesinde yayımlanan Anamur’un İl olmasıyla ilgili haberlerden bahsetmiştim.
Bugünkü bölümde yine Anamur’un İl olmasıyla ilgili Mersin haberci gazetesi-mersin haberci internet sitesinde yayımlanan başka haberlerden bahsedeceğim:
Mersin Haberci gazetesinin Anamur Eki’nde 23 Şubat 2010 tarihinde sürmanşet halinde şöyle bir haber yayınlanmıştı:
“İL OLMAYA HAZIR BİR İLÇE : ANAMUR”
Sürmanşetin alt yazısında Anamur Belediye başkanı sayın Mehmet TÜRE’nin şu sözleri yer alıyordu:
“Anamur’un İl olması sadece Anamur halkı için değil, Türkiye Cumhuriyeti için de önemlidir.
Çünkü Anamur politik, jeopolitik, askeri ve uluslararası denge açısından önemlidir.”
Haberin devamında şöyle denilmektedir:
Anamur’un Kıbrıs’a en yakın nokta olduğunu ifade eden TÜRE: “Kıbrıs’ın siyasi, askeri ve ekonomik açıdan Anamur’un İl olmasıyla birlikte önemi artacaktır.
Kıbrıs’ta kurulacak ekonomik bağda yani ithalat ve ihracatta hem ülkemiz hem de Kıbrıs kazançlı çıkacaktır.
Aynı zamanda Turizm açısından da düşündüğümüz zaman İL olmuş bir Anamur hem Kıbrıs’a hem ülkemize daha büyük katkılar sağlayacaktır.
Bununla birlikte Anamur’un İl olmasıyla bir çok idari sorunlar çözülecektir.
Başlı başına bir sorun olan sağlık sistemi de sorun olmaktan çıkacaktır.”diye konuştu.
Türe: “Yine Anamur’un İl olmasıyla bürokratik engeller kalkacak, Anamur İL’ine yatırım yapmak isteyenlerin önü açılacaktır. Turizm sektörü ayağa kalkacak.
Yani sonuç olarak İl olmuş bir Anamur’un kaderi değişecek.
Anamur halkının kazanmasıyla birlikte Ülkemiz de bundan yeterince kazançlı çıkacaktır.”dedi.
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe MHP Mersin milletvekilleri Sayın Mehmet Şandır, Sayın Kadir Ural, Sayın Behiç Çelik ve Sayın Prof. Dr. Akif Akkuş’un 1 Nisan 2008 tarihinde TBMM’ye sunmuş oldukları:
“İki İlçe ve Anamur adıyla yeni bir İl Kurulmasına İlişkin Kanun Teklifimiz ve Gerekçesi” adı altında hazırladıkları yasa teklifinin fotokopisini bize sundu.
Teklifte bulunan önemli ayrıntılar şu şekilde sunuldu:
“Anamur İli, katılacak tüm birimler ile birlikte önümüzdeki 10 yıllık süreç içerisinde takriben 200.000 kişilik bir nüfusa ulaşacaktır.
Anamur, Anadolu yarımadasının Akdeniz’de en güney uzantısında konumlanmaktadır.
İlçe merkezi, Mersin iline 230 km, Antalya iline 265 km, Karaman iline 230 km ve Kıbrıs adasına 75 km uzaklıkta olup, Mersin ve Antalya illerinin ortasında yer almaktadır.
Anamur ve çevresinin ekonomisinin ağırlığı tarıma dayanmakta olup; muz, çilek, portakal, limon, nar gibi subtropikal ürünler yetiştirmekte olup, ülkemizin en gönençli tarım bölgelerindendir.
Akdeniz sahil bandında yer alan Anamur ve çevresinin turizm yatırımları potansiyeli çok yüksektir.
Ancak Anamur’u çevre illere bağlayan karayolu Akdeniz’e paralel olarak uzanan Toros Dağları’nın sarp ve geçit vermez yapısından ötürü çok virajlı ve dardır.
Türkiye’de iline en uzak ilçe olması yöre halkı üzerinde büyük maddi ve manevi sıkıntılara yol açmakta ve ilin hizmetlerinden yeterince faydalanamamasına yol açmaktadır.
Tarım ve turizme dayalı çok yüksek ekonomik ve kültürel potansiyeli değerlendirmenin yolu Anamur’un İl yapılması ile gerçekleşebilecektir.
Anamur’un il olması halinde tüm kamu binaları mevcut olduğundan dolayı devletin ek bina yatırımları yapmasına gerek olmayacaktır.
Anamur’un il olması sadece nüfus açısından gerekçe oluşturmaz, ekonomik gelişmişlik, coğrafi uygunluk da gerekçe oluşturur.”
Türe ayrıca yasa teklifinde;
“Anamur ilinde Kazancı adıyla bir ilçe kurulmuştur.
Merkezi Kalediren Belediyesi olmak üzere, Anamur ilinde, Kalediren adıyla bir ilçe kurulmuştur” diye belirtti.
İşte 23 Şubat 2010 tarihinde Anamur Belediye Başkanı sayın Mehmet Türe’nin Anamur’un İl olmasıyla ilgili Mersin Haberci gazetesi ve Mersin Haberci İnternet sitesinde çıkan haberi buydu.
Anamur’un İl olmasıyla ilgili MERSİN HABERCİ gazetesi ANAMUR EKİ’nde çıkan yazı ve haberler üzerine “DESTEK BÜYÜYOR” sürmanşetiyle 24 Şubat 2010 tarihinde başka bir haber daha yayımlanmıştı.
Haber şöyleydi:
“Anamur’un il olmasıyla ilgili yaklaşık 15 gündür gazetemize manşetler atıyoruz :
Tarih; 18 Şubat 2010 “VEKİLLERE ÇAĞRI”
19 Şubat 2010 “51 YILLIK ÖZLEM, ANAMUR İL OLMALI”
23 Şubat 2010 “İL OLMAYA HAZIR BİR İLÇE; ANAMUR”
Ve Eğitimci Yazar, Eski Milli Eğitim Müdürü Gazi Mert’in “ANAMUR’UN İL OLMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPILMIŞ MIDIR?” yazı dizisiyle Anamur’un il olması için bir çalışma başlattık.
1 Şubat 2010 tarihinde Anamur’da yayın hayatına başlayan Mersin Haberci Gazetesi’nin Anamur ekinde 3 Şubat 2010 tarihinde gazetemizin yazarı Gazi Mert’e:
“Anamur’un il olması için çalışma yapılmış mıdır?” diye bir soru yöneltilmişti.
Eğitimci-Yazar, Eski Milli Eğitim Müdürü Gazi Mert’in Anamur’un il olmasıyla ilgili yaklaşık 15 gündür devam eden cevapları ses getirmiş, Anamur Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Fuat Uğur 18 Şubat 2010 tarihinde gazetemizde Anamur’un il olmasıyla ilgili vekillere çağrıda bulunmuştur.
23 Şubat 2010 tarihinde yayınlanan gazetemizde Anamur Belediye Başkanıyla yaptığımız söyleşide Türe;
Anamur’un il olmaya hazır bir ilçe olduğunu belirtmiş ve milletvekillerinin kanun teklifi verdiğini söylemişti.
Haberimiz üzerine gazetenin sorularını yanıtlayan Gazi Mert Belediye Başkanı Sayın Türe’nin bu sözlerinin Anamur’un il olması için büyük bir destek olduğunu vurgulamıştır.
Köşe yazarımız Gazi Mert Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye bir çağrıda bulunarak basımını belediye üstlendiği takdirde Anamur’un il olmasıyla ilgili yeni bir kitap yazmaya hazır olduğunu belirtmiştir.
Gazetemizin editörü Ekrem Can Özipek’in yazdığı;
“Yıllardır fark edemediğim bir ilçe Anamur” yazısına da değinen Gazi Mert, yaptığı yayından ve yazdığı yazıdan dolayı editörümüze ve onun şahsında gazetemize teşekkür etti.
Gazi Mert’in teklifine Anamur Belediye Başkanı Sayın Mehmet Türe’nin ne cevap vereceğini merakla beklemekteyiz.”
24 Şubat 2010’da yayımlanan haber böyleydi.
Yazının devamında da: “Gazetemizin bu çağrısına Anamur Belediye başkanımız sayın Mehmet TÜRE’den henüz cevap alabilmiş değiliz.”denilmekteydi.
Bundan sonraki bölümde Anamur’un İl olmasıyla ilgili basında çıkan destek yazılarını yayımlamaya devam edeceğim.
Hoşça kalınız.
(Devam edecek)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir