29 Eylül 2023

SOHBET KÖŞESİ: ANAMUR’U İL YAPMA ÇALIŞMALARININ DÜNÜ BUGÜNÜ YARINI -19

Yazı dizimizin önceki bölümünde Anamur’un İl olması konusunda Anamur Kaymakamı, Anamur – Ören-Çarıklar Belediye Başkanları, Oda Başkanları, Muz Üreticileri birliği Başkanının görüşlerini anlatmıştım.
Bu bölümde esnaf ve vatandaşların Anamur’un İl olması konusundaki görüşlerini anlatacağım:
23 – Aralık 2006 tarihli Anamur Ekspres Gazetesinde yayımlanan:
“Bu sefer Hükümet Başlattı İl olmayı” başlıklı yazının içeriğinde , yine 23 – Aralık 2006 tarihli Hürriyet Gazetesinde yayınlanan:
“Anamur’da İl olma heyecanı yayılıyor” başlıklı yazının içeriğinde ve yine, 23 Aralık 2006 tarihli Ekspres İnternet gazetesinde yayınlanan İl olma ile ilgili yazının içeriğinde vatandaşların ve esnafın görüşleri yer almıştı.
İşte bu görüşlerden bazıları…
Terzi Durmuş Topkara’nın sözleri:
“Anamur mutlaka İl olmalıdır. Hepimizin gönlünden geçende bu. Yıllardır İl olma konusunda çalışmalar yapılıyor. Ama sonuç yok. Bu konuda geç bile kalındı. Burada bir hastamız olduğunda Mersin’e ya da Antalya’ya gitmek zorunda kalıyoruz. İl olursak bütün sıkıntılarımızın biteceğine inanıyorum.”
Kuyumcu Kamil Kaplan’ın görüşleri şöyleydi:
“Anamur Mutlaka İl olmalı, Anamur’un İl olması halinde her şey çok daha güzel olur. Mesela devlet yardımları daha yüksek olur. Ve düzenli bir şekilde gelir.”
Esnaftan Atilla Tarım’ın görüşleri şöyleydi:
“Anamur’un İl olmasını istiyorum. Anamur bu gidişle İl olmazsa hep yerinde sayacak. Anamur’un İl olması her açıdan ilçemize bir hareketlilik getirecektir. Bir de en yakın İl’e 225 kilometre uzaklıkta olmamız düşündürücü..”
Balıkçı Örsan Göral’ın sözleri şöyleydi:
“Anamur elbette İl olmalı. Bazen en küçük bir şey için bile 5 saatlik yol gitmek zorunda kalıyoruz. İl olursak imkanlarımız artar.”
Kuyumcu Mehmet Oktan’ın söyledikleri şunlardı:
“Türkiye’de Anamur kadar illere uzak bir ilçe bilmiyorum. Antalya’ya uzaklık 235, Mersin’e ise 225 kilometre. Bu yüzden Anamur’un İl olmasını istiyorum.”
Esnaftan Musa Şen’in görüşleri şu şekildeydi:
“Anamur İl olmalı. Hatta bu konuda bir dernek kurmalıyız. Ve İl olma çalışmalarını dernek kanalıyla yürütmeliyiz. Bu şekilde olursa maddi manevi her türlü desteğe varım.”
1959 yılında başlayıp 48 yıllık mücadele sonucu 2006 yılının son haftasında 22-23 Aralık’ta ortaya konan bu çalışmalar tıpkı 1990-1995’li yıllardaki heyecanı hatırlatmış ve ilerisi için ümit vermişti.
Özellikle alışılmışın dışında EKSPRES İnternet gazetesinde ANAMUR İL OLSUN KAMPANYASI başlatılması,19 gündür devam eden ve daha da uzayacağa benzeyen SOHBET köşemizdeki ANAMUR’U İL YAPMA ÇALIŞMALARININ DÜNÜ BUGÜNÜ YARINI ile ilgili yazı dizimiz, Anamur İl olduğu takdirde torunlarımıza bırakacağımız en güzel anı olacaktır.
Önceki bölümlerde belirttiğim şekilde Anamura kimler İL sözü vermemişti ki…
1956 yılında o dönemin başbakanı merhum Adnan Menderes…
1956 yılında eski Milletvekilimiz Anamurlu hemşerimiz merhum Hidayet Sinanoğlu…
Eski Cumhurbaşkanlarımızdan merhum Turgut Özal…
Dönemin başbakanı sayın Yıldırım Akbulut…
Dönemin Dışişleri bakanı sayın Ali Bozer…
Eski Devlet bakanlarından sayın Hüsnü Doğan…
Eski Devlet bakanı sayın Mehmet Keçeciler
Hemşehrimiz Sayın Rüştü Kazım Yücelen, Milletvekilleri Sayın Ali Er, sayın Halil Cin, Sayın Fevzi Arıcı, Sayın Fikri Sağlar, Sayın Ayfer Yılmaz, Sayın Saffet Benli, Sayın Emin Aydınbaş, Sayın İstemihan Talay, Sayın Ersoy Bulut, Sayın Ömer İnan, Sayın Mustafa Eyiceoğlu, Sayın Hüseyin Güler, Sayın Mustafa Özyürek, Sayın Şefik Zengin ve son dönemlerde de Sayın Behiç Çelik… Bunlardan bazılarıydı.
Hoşça kalınız.
( devam edecek )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir