30 Eylül 2023

SOHBET KÖŞESİ: ANAMUR’U İL YAPMA ÇALIŞMALARININ DÜNÜ BUGÜNÜ YARINI -11

Yazı dizimizin önceki bölümünde Anamur’un il olmasıyla ilgili Ak Parti İlçe başkanlığı çalışmalarından söz etmiş ve 16 Aralık 2006’da Cumartesi günü saat 16.00’da yapılan bu toplantıdan: “ANAMURA VALİ ŞART” sürmanşeti çıktığını söylemiştim.
Bu gün o toplantının ayrıntılarından söz edeceğim:
18 Aralık 2006 tarihli Anamur’da yayımlanan Ekspres gazetesinde sürmanşet halinde ANAMUR’A VALİ ŞART şeklinde sürmanşet bir haber yayımlanmıştı.
Aynı başlık Anamurekspres.com’da internet web sitesinde de yayınlanmıştı.
Anamur Ekspres gazetesi sahibi sayın Mithat Ünal, Yazı işleri müdürü sayın Ayşe Ecir, genel yayın yönetmeni sayın Hasan Afacan’ın bu manşete karar verişlerinin boşuna olmadığı yazının içeriğinden anlaşılıyordu.
O zamanlar aynı gazetede tarafımdan hazırlanan Anamur’un İl olmasıyla ilgili aylar süren bir yazı dizisi yayımlanmaktaydı.
Aylardır devam eden soru – cevap – yorum şeklindeki yazı dizim ses getirmiş ve bu toplantıya damgasını vurmuştu.
Bu toplantı sözünü ettiğimiz Ak Parti Mersin İl Başkanı ve Mersin İlçe başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen öğretmen evinde yapılan aylık çalışma toplantısıydı.
Her ay bir ilçede yapılan toplantıda o ilçenin sorunları tespit edilip Genel Merkeze bildiriliyordu.
Anamur’da yapılan bu toplantıya Anamur’un il olması konusu damgasını vurmuş yayınımız ses getirmişti.
Ak Parti Mersin il başkanı Muhammet Mustafa Gültak, ikinci başkan Fatih Kısa, Anamur ilçe başkanı Mehmet Doğan, Mut ilçe başkanı Mahmut Ündar, Gülnar ilçe başkanı Süleyman Şeker, Çamlıyayla ilçe başkanı Mehmet Yetiş, Erdemli ilçe başkanı Vehbi Aksoy, Aydıncık ilçe başkanı Mustafa Şenses, Bozyazı ilçe başkanı Mevlüt Ok, Silifke İlçe başkanı Ali Tokmar ve çok sayıda Ak partilinin katıldığı toplantıda Anamur’un il olması konusunda görüş birliğine varılmıştı.
Ak parti genel merkezinin talimatları doğrultusunda yapılan bu toplantılarda tespit edilen sorunlar bir rapor halinde genel merkeze ve başbakana iletilmekteydi.
Bu toplantıda oy birliği ile alınan karar gereğince Anamur’un İl olmasının şart olduğu hususu gerekçeleriyle birlikte başbakan’a iletilmiş yüz yüze görüşme yapılarak Anamur’un il olması istenmişti.
Toplantıda konuşan Mersin İl başkanı Mustafa Gültak:
“Her ay bu toplantıları bir ilçemizde yapacağız. İlçemizin sorunlarını ortak bir bilinç ile değerlendirip, birlikte çözüm yolları bulmaya çalışacağız. Burada tespit edilen sorunlar ve halkımıza yapacağımız hizmetleri vakit kaybetmeden başbakanımıza ve ilgili bakanlarımıza bildireceğiz. Anamur bulunduğu konum itibariyle il olmayı çoktan hak etmiş bir ilçemiz. Bu konuda ilçe başkanlarımızla hepimiz aynı fikirdeyiz. Bu düşüncelerimizi başbakan Recep Tayip Erdoğan’a ileterek gündeme taşıyacağız” demişti.
Anamur ilçe başkanı Mehmet Doğan’da: Toplantıda Anamur’un başta yol problemi olmak üzere bir çok sorununun konuşulduğunu belirterek özellikle Anamur’un il olma konusunun yoğunluklu olarak konuşulduğunu kaydetmişti.
ARALIK-2006 tarihinde tarafımdan başlatılan ve gündeme damgasını vuran yazı dizim bitmeden Anamur’un il olması tekrar gündeme taşınmıştı.
GÜNLÜĞÜM’e yansıyan bu faaliyetleri anlatırken:
“Bu yeterli değildi. Büyük bir hareket, bir kıvılcım gerekliydi. Bu konuyu her Anamurlu şahdamarında hissetmeliydi. Yoksa torunlarının vebalinden hiç kimse kutulamaz.” diye yazmıştım.
Anamur ve Anamurlular o dönemde bu kıvılcımı alevlendirememişlerdi.
Bir süre sonra bu kıvılcım da sönmüştü.
Temennimiz odur ki 2023 yılında Sayın Devlet Bahçelinin temennileri doğrultusunda bu kıvılcım yeniden alevlensin.
Çünkü: İl olması gereken en öncelikli İlçe Anamur’dur. ANAMUR İL OLMALIDIR.
Anamur’un İl olabilmesi için sloganımızın ne olacağını anlatacağım.
Hoşça kalınız.
(Devam edecek…)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir