Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  SOHBET KÖŞESİ: ANAMUR’U İL YAPMA ÇALIŞMALARININ DÜNÜ BUGÜNÜ YARINI -9

  Anamur Belediye başkanı sayın
  Anamur Belediye başkanı sayın Hidayet Kılıç geçtiğimiz yıl gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine Anamur’un İl olmaya her zamankinden daha yakın olduğunun altını çizerek şunları söylemişti:
  ‘’Anamur İl olmaya her zamankinden daha yakın. Milletvekili olduğum dönemde Anamur’un il olması ve Bozyazı Aydıncık ile birlikte Kalderan’ın ilçe olması, Kazancı’nın İlçe olup Anamur’a bağlanma noktasında kanun teklifi vermiştik. Ama gördüğüm şu; ‘O zaman ne kadar yakındı?’ diye sorarsanız, bu kadar yakın değildi. MHP’nin 2023 Projesinde 100 ilçeyi İl yapmak var Anamur bunun içerisinde” demişti.
  MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli 20 Şubat 2011’de Anamur gezisinde: ”…Anamur’u İl yapacağız. ” demiş, bu müjdeleri o günlerde ulusal ve mahalli basında manşetten yayınlanmıştı.
  Şimdi Anamuru il yapma konusunda güzel bir fırsat doğmuştur.
  Geçtiğimiz günlerde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli:
  ‘’Cumhuriyet’in 100’ncü yıl dönümünde 100 maddelik Anayasa teklif metnimiz de çoktan hazırlanmıştır. Yeni yüzyılda 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür. ‘’ demişti.
  Sayın Devlet Bahçelinin sözlerinin arkasında olacağına inancımız tamdır.
  Yeter ki Anamurlular Anamurlarına sahip çıksın.
  Ak parti Mersin Milletvekili sayın Ali Er’in Anamur’un İl olmasıyla ilgili çalışmalarını sekizinci bölümde anlatmıştım.
  Bu bölümde diğer Ak Parti Milletvekillerinin görüşlerini anlatacağım:
  Ak Parti İçel Milletvekilleri zaman zaman İlçemizi ziyaret etmekte ve sorunları yerinde incelemektedirler.
  17.8.2006 tarihli Anamur Ekspres gazetesinde yazılan habere göre;
  T.B.M. Meclisinin tatile girmesi nedeniyle ilçe ve köy ziyaretlerini sürdüren o dönemin Ak Parti Mersin Milletvekili sayın Ömer İnan parti binasında, özel toplantılarda, köy gezilerinde Anamur için gerekli olan çalışmaları not etmiş, eksiklikleri tespit etmiş ve çeşitli konuşmalar yapmıştı.
  2 gün devam eden gezisinde sayın Ömer İnan:
  “Anamur Türkiye’de bağlı olduğu İl’e 200 -300 km uzaklığı olan iki ilçeden birisidir. Bu ilçelerden biri Karadeniz’de dir diğeri de Anamur’dur” demişti.
  Kendisine İl konusu sorulduğu zaman ise:
  “Anamur İl olma konumundadır. Anamur İl olmadan diğer İlçelerin İl olma özlemi hayal olur” demişti.
  Ak Parti Mersin eski Milletvekili ve Ak Partinin eski Mersin Belediye Başkan adayı sayın Mustafa Eyiceoğlu Gülnarlı olması nedeniyle İlçemizi daha sık ziyaret eden Milletvekilimizdi.
  Her platformda kendisine il konusuyla ilgili soru yöneltildiği zaman:
  “Anamur İl olmalıdır. Konumu itibariyle Türkiye’de İl olmaya en uygun İlçe Anamur’dur. Ben Anamur’un İl olacağına inanıyorum. Son çalışmalar bunu göstermektedir. Bu konuda benim de özel çalışmalarım var. Anamur mutlaka İl olacaktır” maalinde sözler söylemişti.
  Milletvekili iken Anamur’da Belediye Başkanlığı seçimlerinde Atatürk anıtı önünde yaptığı konuşmada en çok alkış alan sözü Anamur’un İl olması ile ilgili söyledikleri olmuştu.
  Anamur’un İl olmasıyla ilgili çalışmaların yeniden başlatıldığını belirten sayın Eyceoğlu bunun en belirgin örneğinin Anamur – Bozyazı arasındaki yolun çift yol yapılması, 2006 yılında Anamur köylerine yapılan yatırımlar olduğunu söylemiş ve:
  “Alt yapısı tamamlanarak Anamur’un İl olmaya müsait hale getirildiğini“ belirtmişti.
  2007 yılı içinde Mersin’den İlçelerdeki köylerimize ayrılan yatırım harcamalarının büyük bir bölümü Anamur’a aktarılmıştı.
  Buna göre:
  Halkalı yöresine 200 milyar, Kaş yaylası su deposuna 25 milyar, Karalar bahşiş’e havuz için 25 milyar, Malaklar Kadılara boru için 100 milyar, Güney Bahşiş’e su borusu için 100 milyar, Ucarı köyüne su için 25 milyar, Demirören köyüne içme suyu için 350 milyar, Anıtlı köyüne sulama suyu için 100 milyar ve Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne muhtelif köylere boru alımı için 190 milyar lira ayrılmış ve bu paralar yerli yerine harcanmıştı.
  Bu çalışmalar o dönemlerde Anamur’un İl olması için gerekli olan alt yapı çalışmalarıydı.
  2006 yılında Ak Parti Milletvekillerinin görüşleri böyleydi.
  Hoşça kalınız.
  (Devam edecek.)