18 Nisan 2024
*Ülkemizde o kadar önemli seçim varken neden seçimle ilgili yazmadığımı lütfen sormayınız.
* Seçime 2 gün kala seçim ile ilgili yazmak istemedim.
*Normal bir şekilde seçime gidemiyoruz.
*Erzurum’da taşlamalar..
*Vücuduna mermi alırlar…
*Tehdit sözleri..
*Daha duymadığımız bilmediğimiz sözlerden sonra seçim ile ilgili söyleyeceklerim bir cümle.
*Sayın vatandaşlarımız. Sandığa gidiniz ve vatan ve milletimiz için daha iyi hizmetler üreteceğine inandığınız bir partiye oyunuzu veriniz ama boşa gidecek bir yere de oy vermeyiniz.
FİLİSTİN
*Filistin Devleti ile ilgili Google şöyle yazmış.
“Filistin veya resmî adıyla Filistin Devleti (Devlet-ü Filastîn), Orta Doğu’da ve Batı Asya’da, Akdeniz kıyısındaki tarihî Kenan Bölgesi’nde bulunan ve Batı Şeria (İsrail-Ürdün Sınırında) ile Gazze Şeridi’nde (İsrail-Mısır sınırında) belirtilen bölgelerde de facto olarak hüküm süren bir Arap devletidir. Devletin başkenti de jure şekilde Kudüs olarak belirlense de, İsrail işgalinden dolayı merkezi Ramallah’ta yani Batı Şeria’da bulunmaktadır.
*Filistin toprakları 1948’den önce Mısır ve Ürdün tarafından işgal edilirken 1967’deki Altı Gün Savaşı’ndan sonra ise İsrail tarafından işgal edilmiştir. Şubat 2020 itibarıyla 5.051.493 nüfusla dünyada en çok nüfusa sahip 121. devlet olmuştur.
*II. Dünya Savaşı’ndan sonra bölge İngiliz Mandası’ndan Birleşmiş Milletlere (BM) devredilmiş ve BM tarafından Yahudi, Arap ve uluslararası Kudüs Bölgeleri oluşturulmuştur. Bu bölünme Yahudiler tarafından kabul edilirken bölgedeki Arap devletler tarafından ise kabul edilmeyerek İsrail Devleti’nin kurulmasıyla 1948 yılında ilk Arap-İsrail Savaşı başlamıştır. Öte yandan 22 Eylül 1948’de Mısır tarafında bulunan Gazze’de bir Filistin Hükümeti kuruldu. Ürdün hariç diğer Arap Birliği üyeleri tarafından tanındı. Hükümet Filistin’in tamamını (İsrail, Ürdün’deki Batı Şeria, Gazze ve Kudüs bölgeleri) yönettiğini iddia etse de aslında sadece Gazze’yi yönetmekteydi.  İsrail Altı Gün Savaşı sonucunda: Mısır’dan Gazze ve Sina yarımadasını, Ürdün’den Batı Şeria’yı ve Suriye’den ise Golan Tepeleri’ni aldı.
Cezayir’de Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Başkanı Yasser Arafat 15 Kasım 1988’de Filistin Devleti’nin kuruluşunu ilan etti.
1993’te Oslo Anlaşmalarının imzalanmasından bir yıl sonra, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki A ve B bölgelerini yönetmek için Filistin Ulusal Otoritesi kuruldu. Gazze daha sonra İsrail’in Gazze’den çekilmesinden iki yıl sonra 2007’de Hamas tarafından yönetilecekti.
Filistin Devleti 138 BM üyesi tarafından tanınmaktadır ve 2012’den beri Birleşmiş Milletler’ de üye olmayan bir gözlemci devlet statüsündedir.
Filistin; Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı,  G77, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve diğer uluslararası organların bir üyesidir.”
Bunlar başta da yazdığım gibi Google’dan…
*Gelelim günümüze: İsrail(ABD’nin Ortadoğu Şubesi) Filistin’e yine saldırı düzenledi.
*”Kalkan Ve Ok Operasyonu” verdikleri saldırıda 13 kişinin öldüğü açıklandı.
*Ölenler arasında 5 kadın, 4 çocuk ve sivillerin olduğu belirtildi.
*Söylenecek söz çok ama kimse duymuyor.
*Rusya Ukrayna’yı işgal etmeye başladı bütün dünya ayağa kalktı,
Ukrayna’ya her türlü yardım yağıyor. Böyle olunca da Rusya başladığı işi bir türlü bitiremiyor.
*Ben Rusya’nın saldırganlığını savunmuyorum.
*Birleşmiş milletlerin, diğer dünya devletlerinin daha doğrusu Ukrayna’yı görenlerin neden Filistin’i görmediklerini eleştiriyorum.
*ABD her zaman İsrail’in yanında ve her konuda savunucusu ve destekçisi.
*Saldırıları Netanyahu’nun iç politik hesapları ile açıklamak yeterli midir?
*Yeterli değildir.
*Çünkü İsrail’de iktidara kim gelirse gelsin ABD’nin desteği kesilmez ve İsrail’in saldırıları da bitmez.
*Avrupalı devletler ve AB devletleri akıllarını başlarına almalı ve Ukrayna’yı destekledikleri gibi Filistin’i de desteklemeleri gerekir.
*Aksi halde bu saldırılar yüzyıllarca sürer ve binlerce insan hayatını kaybeder bu vebal de Avrupa’nın sırtına biner.
ÇARPITILMIŞ SÖZLER:
Bu gün bana,
Yarın yine bana,
Rahat ol…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir