Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Tarsus Belediyesi güneş enerjisinden elektrik üretecek

  Mersin’in Tarsus İlçe Belediyesi güneş enerjisinden elektrik üretim projelerinin birinci etap başlangıcını Yeni Mahalle Pazar yerinde yaptı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Yeni Mahallesi’nde düzenlenen törende konuşan Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, elektrik harcamalarının yıllık 1 milyon lira olduğunu belirterek, “Tarsus Belediyesi olarak 3.5 megawattlık lisansımızı aldık. Birinci etap ihalemizi gerçekleştirdik. Yeni Mahalle ve Kırklarsırtı pazar yerleri çatılarına güneş enerjileri çatıları yerleştirerek 1.2 megawatt elektrik üreteceğiz. Bu birinci etap olacaktır. İkinci etap ihalemizi gerçekleştirdik. Buda Bağlar pazar yeri çatılarına, aynı zamanda arıtma tesisimizin orada bulunan canlı hayvan pazar yeri çatılarına ikinci ihalemizi gerçekleştirdik. Üçüncü ihalemizde inşallah Şehitishak Mahallesi Turkuaz pazar yeri çatılarına olacaktır. Böylece Tarsus Belediyesi 3.5 megawattlık elektrik üretecektir. Kısacası Tarsus Belediyesinin elektrik sarfiyatı 1 milyon liradır. İnşallah bu güneş panelleri devreye girdiğinde 3 milyon lira para kazanacağız” dedi.
  Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal ise enerjinin bir ülkenin kalkınmasında en gerçek, en reel bir olgu olduğunu ifade ederek, “Mevcut enerji kaynaklarının bir sonu var. Hem çevre yönünde zararlı hem de çok maliyetli. En önemli unsurlardan biri de şüphesiz rekabet edebilmenizi zorlaştırıyor. Maliyetlerin düşürülmesi size rekabet gücü verecektir. İşte güneş enerjisinden faydalanmamız bize bir çok açıdan fayda sağlayacak ve rekabet gücü verecektir. Proje Tarsusumuza hayırlı uğurlu olsun” ifadesini kullandı.
  Yapılan duaların ve proje başlama töreninin ardından Başkan Can mahalle çocuklarına hediyeler dağıttı.

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah
  Sıradaki Haber Başkan Özyiğit, Mersin Cemevi’nde Aşure etkinliğine katıldı