Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  MESLEK STANDARTLARI YÜKSELTİLMELİ

  Köksal: ‘’Ülkemiz Kamu Kurumlarındaki gruplaşma, kamu yararı yerine mesleki taassubu üstün tutma yaklaşımlardan dolayı, ülkemiz ciddi bir zarar görmektedir.”

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin İçmimarlar Odası Temsilcisi Kemal Burçin Köksal İçmimarlık mesleğinin toplumdaki önemini sıralayıp, siyasi kurumlardan  mesleki etik değerlerin korunması ve gerekli düzenlemelerin yapılarak meslek standartlarının yükseltilmesini talep etti.
   
  2.5 yıl önce 16 üye olarak ile yola çıktıklarını şuanda 89 üyelerinin olduğunu söyleyen Köksal, İçmimarlık mesleğinin öneminin her geçen gün arttığını söyledi. 
  Köksal toplantıya şu sözlerle devam etti: ’Ülkemizde ve Kıbrıs’ta toplamda 63 üniversiteden diploma alan , 60 bin civarında mezunu olan içmimarların en büyük  problemi,  temel mesleki ve insan haklarının ihlal edilmesidir.’’ 
  İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ndeki  27. Maddeyi hatırlatan Köksal, herkesin bilim ,edebiyat ve sanat eserlerinin maddi ve manevi çıkarlarının korunması hakkı olduğunu söyledi.
   
  Mevcut uygulamalar, İçmimarların ürettikleri sanat eseri olan projelerini resmiyete dökebilmek için kamu yetkililerince, eser haklarının farklı meslek mensuplarına devredilmesiyle işlem yapabildiklerini vurgulayan Köksal: ‘’Ruhsat föylerinin, Proje müellifleri bölümünde İçmimara yer vermemektedirler. Ya da proje müellifliği bölümünde yer verildiğinde, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmenliği nedeniyle eserin oluşturulması sırasındaki, mesleki denetim hakları engellenmektedir. Bu engelleme sonucunda kontrolsüz ve çarpık kentleşmenin önü tamamen açılmaktadır. Bu davranış İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne ve ülkemiz Anayasasına aykırıdır. İçmimarların eser üretme ve üretilişini denetleme hakkı insan hakkıdır, meslek hakkıdır. Hiçbir şekilde kısıtlanmamalıdır. Bu uygulamaya sebebiyet veren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmenliği derhal revize edilmelidir.’’ dedi
   
  “KAMU KURUMLARINDAKİ GRUPLAŞMADAN DOLAYI ÜLKEMİZ CİDDİ BİR ZARAR GÖRMEKTEDİR”
   
  Planlı alanlar Tip İmar Yönetmenliğinin revize edilmemesinin en büyük nedeninin Kamu Kurumlarındaki meslek oligarşisi olduğunu söyleyen Köksal, sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Ülkemiz Kamu Kurumlarındaki gruplaşma, kamu yararı yerine mesleki taassubu üstün tutma yaklaşımlardan dolayı, ülkemiz ciddi bir zarar görmektedir. Ve biz İçmimarlar diyoruz ki; Kamu Kurumlarında  Lobi kuramamış meslek mensuplarının ,ülkemiz Vatandaşının da insan hakkının ve meslek haklarının korunması hakkı vardır. Devletimizin, her ülke vatandaşının insan hakkına ve meslek hakkına saygılı davranması gerekmektedir.’’
   
  “60 BİN İÇMİMAR OLARAK SİYASET KURUMLARINA SESLENİYORUZ”
   
  60 bin İçmimar olarak siyaset kurumlarına seslendiklerini söyleyen Köksal, bir an önce meslek hakları ve eser hakları konusunda saygılı olup bir an önce gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve bu sorunun çözülmesini istediklerini belirtti. Ayrıca şehrin dinamikleri konusun da diğer odalar ile beraber artık daha  aktif bir rol oynayacaklarını belirtti.

  AHMET YİĞİT

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı