Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  MESBAŞ’DA YENİ DÖNEM BAŞLAYACAK

  Mersin Serbest Bölgesi İşletici A.Ş.’nin -MESBAŞ- olağan genel kurul toplantısının 30 Mart 2018 tarihinde saat 14.00’de şirket binasında yapılacağı açıklandı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Samsun Limanı’nı da işleten, Samsun Serbest Bölgesi’nin de büyük ortakları arasında yer alan Mersin kökenli Cey Grup, MESBAŞ’ın hazineye ait yüzde 21.2’lik hazine hissesini 25.8 milyon TL’ye satın almıştı.  Türkiye’nin faaliyete geçen ilk serbest bölgesi Mersin Serbest Bölgesi’nin işleticisi olan MESBAŞ’ın hisseleri içinde yer alan Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye ait yüzde 21,2’lik kamu payı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca Eylül 2017’de satışa sunulmuştu.

  İhaleye Cey Grubu Ortak Girişim Grubu, Menas-Mersin Zirai Ürünler İşleme İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Mersin Ortak Girişim Grubu, Çaaş Yatırım A.Ş. ve Tayseb-Toros Adana Yumurtalık Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. teklif vermişti.  Ankara’da yapılan ihalede en yüksek teklifi Ceynak Lojistik’i bünyesinde bulunduran Cey Grup Ortak Girişim Grubu vermişti. Cey Grup, 25,8 milyon liralık teklifle ihaleyi kazanmış ve MESBAŞ’ın hisselerinin yüzde 21’ine sahip olarak, MESBAŞ’ta büyük ortak olmuştu.

  MESBAŞ’a büyük ortak olmalarının ardından açıklama yapan Ceynak’ın Samsun Serbest Bölgesi’nin de büyük ortağı olduğunu hatırlatan Cey Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı: “Buradaki tecrübelerimizi, sinerjimizi katarak Mersin’de paydaşlara ve diğer ortaklara daha verimli olacak bir işletme yaratacağız. Bu hisselerin Mersin’de kalması ise ayrıca önemli. Yabancılara gitmemesi sevindirici” şeklinde konuşmuştu.  BAŞARILARA İMZA ATIYOR  Türkiye’de 30 yıl önce faaliyete geçerek, ülkenin ilk serbest bölgesi olan Mersin Serbest Bölgesi, kuruluşundan bu güne kadar geçen süreçte  ticaret hacminde önemli başarılara imza atıyor.

  Gerçekleştirdiği işlem hacmi ile Türkiye’deki serbest bölgeler içinde Ege Serbest Bölgesi’nden sonra 2’inci sırada yer alan Mersin Serbest Bölgesi, sağladığı 8 bin 700 kişilik doğrudan, 9 bin dolaylı istihdamla da Ege ve Bursa serbest bölgelerinin ardından 3. sırada yer alıyor.


   

  EMRAH BİRGÜL

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’