Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  BAŞKAN SEÇER: “MERSİN’E RAYLI SİSTEMİ EN KISA SÜREDE KAZANDIRMAK İSTİYORUM”

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Belediye Başkanları Çalıştayı için gittiği Afyon’da gündemi değerlendirdi. Projesi hazır olan ve 2020’de yapımına başlayacakları Metro Projesi ile ilgili detaylar veren Seçer, “Mersin’e raylı sistemi en kısa sürede kazandırmak istiyorum. Burada finansman sıkıntısı çekmeyiz çünkü gelir getirici bir yatırım. Çok saygın, kredibilitesi olan önemli firmalar da gelmeye başladı. Onlarla görüşmeler yapıyoruz. Uzun ömürlü, kenti rahatlatan, gürültüsüz, trafik kargaşasını ortadan kaldıracak bir proje olacak” dedi.

  İlk 100 günde gerçekleştirdikleri su ve ulaşım indirimlerinden ekmek fabrikasının yapısında gidilen değişikliklere kadar kenti ilgilendiren birçok konuda bilgiler veren Seçer, “Vicdanımı sızlatacak, lüzumsuz yere harcayacağım tek delikli kuruşum yok. Her kuruşun değeri var. Çok dikkatli harcayacağım. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Ben öyle elinizin tersi ile iletilecek bir belediyenin başkanı değilim. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Mersin, dünya üzerinde çok ender görülen bir kenttir” dedi.

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP’nin Belediye Başkanları Çalıştayı’na katılmak üzere gittiği Afyon’da gündemi değerlendirdi. Mersin’e ilişkin hayata geçirecekleri projeleri anlatan Başkan Seçer, bunların başında yer alan Metro Projesi ile ilgili olarak önemli mesajlar verdi. Mersin’e raylı sistemi en kısa sürede kazandırmak istediğini vurgulayan Seçer, “Burada finansman sıkıntısı çekmeyiz çünkü gelir getirici bir yatırım. Çok saygın, kredibilitesi olan önemli firmalar da gelmeye başladı. Onlarla görüşmeler yapıyoruz. Uzun ömürlü, kenti rahatlatan, gürültüsüz, trafik kargaşasını ortadan kaldıracak bir proje olacak” dedi.

  “31 Mart sadece yerel seçim olarak değerlendirilmemeli”

  Çalıştay öncesi KRT Kültür TV’de Ankara Temsilcisi Savaş Kerimoğlu ile gündemin öne çıkan başlıklarını değerlendiren Seçer, 31 Mart yerel seçimleri, Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu Mersin’i ve ilk 100 günde gerçekleştirdiği sosyal belediyecilik anlamında örnek olacak hizmetlerini ekran başındakilerle paylaştı. Yapılan son yerel seçimlerin Türkiye’de yaşanan sorunlara karşı seçmenin verdiği bir tepki olduğunu ifade eden Seçer, “Son seçimler sadece bir yerel seçim hüviyetinde değerlendirilmemeli. Çünkü Türkiye’de seçmen sandık başına giderken sadece iyi bir belediye başkanını seçme düşüncesiyle sandığa gitmedi. Türkiye’nin içinde bulunduğu yargı bağımsızlığı, hukuk, adalet, ekonomi ve fikir özgürlüğü gibi birçok temel sorunlara da tepkisel yaklaşmış oldu.  Oturduğumuz koltuk sadece bir belediye başkanlığı koltuğu değil, Türkiye’nin gelecek siyasi yol haritasını çizecek hamlelerin de yapılacağı bir misyon oldu” diye konuştu.

  Beş yıllık süre içerisinde Mersin’de gerçekleştireceği önemli hizmetlerin Türkiye genelinde yapılacak seçimlerde seçmenin vereceği kararı etkileyeceğini vurgulayan Başkan Seçer, “Spesifik konularda göstereceğim başarı ya da başarısızlık beş yıl sonra yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçmen sandığa giderken önemli bir kriter olacak” dedi.

  “Borçlanma yetkisi alabilmek için sabırla bekliyoruz”

  Meclis çoğunluğunun Cumhur İttifakı’nda olması ve borçlanma yetkisi verilmemesi ile ilgili konuşan Başkan Seçer, “Üzülerek söylüyorum ki; borçlanma vermeyen meclis üyelerimizin kendi tasarrufları değil. Cumhur İttifakı üyeleri bunun yanlış olduğunu kendileri de biliyor ama maalesef bu durum hala sürüyor. Geçtiğimiz meclis toplantımızda borçlanma gerçekleşecekti. Komisyonda kabul edildi ama son dakikada Milliyetçi Hareket Partisi grubu desteklemeyeceğini söyledi ve çekilmesinin bugün için daha doğru olacağı yönünde bir karar çıktı. Açıkçası sabırla bekliyoruz ve bunu önümüzdeki günlerde aşacağız. Açıkçası çok fazla direnç ile karşılaşmıyorum. Bazı kararları birlikte alıyoruz” diye konuştu.

  “Lüzumsuz yere harcayacağım tek delikli kuruşum yok”

  Konuşmasında ilk 100 günde yaptığı su ve ulaşım indirimlerinden ekmek fabrikasının yapısında gidilen değişikliklere, yeni kurulan Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu’ndan kenti ilgilendiren birçok konuda bilgiler veren Seçer, “Vicdanımı sızlatacak, lüzumsuz yere harcayacağım tek delikli kuruşum yok. Her kuruşun değeri var. Çok dikkatli harcayacağım. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Ben öyle elinizin tersi ile iletilecek bir belediyenin başkanı değilim. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Mersin, dünya üzerinde çok ender görülen bir kenttir” dedi.

  “Mersin’e raylı sistemi en kısa sürede kazandırmak istiyorum”

  Projesi hazır olan ve 2020 yılında yapımına başlayacakları Metro Projesi ile ilgili de detaylar veren Seçer, “Geçmiş dönemde projesi tamamlanmış. Şu anda yatırım programına alınması için Cumhurbaşkanlığında bekliyor. Ben de bunun için gayret sarf edeceğim. Mersin’e raylı sistemi en kısa sürede kazandırmak istiyorum. Burada finansman sıkıntısı çekmeyiz çünkü gelir getirici bir yatırım. Çok saygın, kredibilitesi olan önemli firmalar da gelmeye başladı. Onlarla görüşmeler yapıyoruz. Uzun ömürlü, kenti rahatlatan, gürültüsüz, trafik kargaşasını ortadan kaldıracak bir proje olacak. 2020’de başlamak istiyoruz. Aklın yolu bir, cesur olmak lazım. Uygar bir kent yaratmak istiyorsanız bu projeleri yapmanız gerekiyor” diye konuştu.

  MESKİ bünyesinde yapılan teknolojik yeniliklerle hayati önem taşıyan su konusunda da önemli bir karar aldıklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, şunları söyledi:

  “Kayıp-kaçak konusunda bundan böyle taviz verilmeyecek. Hatları yeniliyoruz, elden geçiriyoruz. Kayıp-kaçak oranını düşürmeye çalışıyoruz. Kaçak olayı hırsızlıktır.  Dar gelirli vatandaşlar da bunu yapıyor, sözüm ona büyük işletmeler de bunu yapıyor. Bizim 38 milyon TL alacağımız var, bunların tahsilatını yapıyoruz. Sayaçları herhangi bir bedel almadan yeniliyoruz. Çok daha teknolojik farklı bir sisteme geçiş yapıyoruz.”

  Seçer: “Halk Kart uygulamasında revizeler olacak”

  Seçer, Halk Kart sistemiyle daha fazla dar gelirli vatandaşa ulaşacaklarını ve daha kaliteli hizmet vereceklerini belirterek, “Geçmiş dönemde belirlenen vatandaşlarımızla devam edeceğiz. Tabi ki bazı revizeler olacak, kriterlere uymayanlar belki çıkarılacak. Yeni eklenen vatandaşlarımız olacak. Belirli marketlerle anlaşmalar yapacağız hatta özellikle yoksul kesimin olduğu yerlerdeki mahalle bakkalları ile anlaşacağız. Hem vatandaşımız kazanacak, hem de esnafımız kazanacak” dedi.
   

  haber merkezi

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Toroslar Belediyesinin, Çelebili ve Musalı
  Sıradaki Haber BAŞKAN YILDIZ: ‘ÜRETMEZSEK TÜKENİRİZ’