Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  SABRİ TEKLİ: “KRİZ SÖYLENTİSİ BİZİ ETKİLEMİYOR”

  Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, özellikle 3. OSB’de gelinen son durum ile 4. OSB ve 5. OSB’deki hedeflerini anlattı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu -OSBÜK- Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi -MTOSB- Başkanı Sabri Tekli, Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya geldi. 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlayan Tekli, bölgede gerçekleştirilen çalışmalar ve hedeflerini anlattı. 
  MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi.

  Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve MTOSB tanıtım filmlerinin ardından, gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Tekli, özellikle 3. OSB’de gelinen son durum ile 4. OSB ve 5. OSB’deki hedefleri üzerinde durdu.
  3. OSB’yi faaliyete geçirmek için yoğun bir çaba gösterdiklerini dile getiren, 3. bölgedeki ham yolların da tamamlandığını belirten Başkan Sabri Tekli, “3. OSB’de şu ana kadar 28 parselimizi tahsis ettik. Ciddi bir talep yoğunluğu var. Biz burayı ilan edeli çok fazla zaman olmadı ama yatırımların hızlı bir şekilde devam edeceğinden ve hemen hizmete açılacağından eminim.” dedi.

  2. ve 3. Bölgelere hizmet edecek, mevcut yola alternatif olarak planlanan 800 metre uzunluğundaki Kürkçü Mahallesi-3. Bölge arasındaki bağlantı yolunun genişletilmesi çalışmalarının, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Akdeniz Belediyesi işbirliğinde devam ettiğini dile getiren Tekli, otoban bağlantı yoluna ilişkin de bilgi verdi.
   

  “2 ay sonra otobanla buluşmayı ümit ediyoruz”

  Otoban bağlantısının kavşak çalışması ve kamulaştırma sürecinin tamamlandığını söyleyen Tekli, kalan 2 bin 500 metre uzunluğundaki kısmın yol yapım çalışmalarının devam ettiğini vurguladı. 

  Sabri Tekli, “Yaklaşık 2 ay sonra otobanla buluşmayı ümit ediyoruz. Çalışmalar ciddi şekilde sürüyor. Çalışmaların takipçisiyiz. Bu çalışmalarla 1-2 ay içinde otobana çok rahat bir şekilde bağlanırız diye düşünüyoruz. Sanayicilerimiz, heyecanla otobana bağlanmayı bekliyor” şeklinde konuştu. 
  MTOSB bünyesinde gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatan Tekli, 1. ve 2. bölgelerdeki çalışmaları sürerken, yaklaşık 19 bin kişilik istihdamın da 25 bin olarak artarak devam edeceğini vurguladı. 

  Tekli, “Bizim en büyük kazancımız; hiçbir kriz söylentisinin bizi etkilememesi. Fabrikalarımızın şu an işçi çıkarmayıp sayıyı artırma yönleri de bizi en çok sevindiren konu” dedi.

  “İşin yüzde 57’si tamamlandı”

  MTOSB 3. Bölge altyapı hatlarına ait yapım ihalesinin mayıs ayında gerçekleştirildiğini anımsatan Tekli, 17 milyon 500 bin TL’ye ihale edilen, 6 ay süreli altyapı çalışmalarının da yüklenici firma tarafından 20 Mayıs’ta başlatıldığını belirten Başkan Tekli: “İşin yüzde 57’si tamamlandı. Elektrik üst yapısı ihalesini de bu hafta içinde yapıyoruz. Haftaya sonuç netleşecek. Yatırım bedeli yaklaşık 2,5 milyon lira.” diye konuştu. 
  Tekli, elektrik altyapı ihalesinin de 850 bin TL bedelle bir firmaya verildiğini kaydetti. 3. Bölgede çalışmaların son hızla devam ettiğini vurgulayan Tekli, çok kısa sürede hepsinin devreye gireceğini söyledi. Bölgede kısa sürede sanayi tesislerinin bacalarının tüteceğine işaret eden Tekli: “Ciddi para harcayan firmalarımız var. Yaklaşık 32 parsel devreye girecek” dedi. 
  3. Bölge bağlantı yolu köprü inşaatının ihalesini yaptıkları ve yakında sonuçlanacağı bilgisini veren Tekli, elektrik üstyapı ihalesini 6 milyon 20 bin TL bedelle alan firmanın çalışmalarına ise ağustos ayında başlayacağını belirtti. 

  “FRC Robot Yarışması’nın Türkiye ayağı ekim ayında Mersin’de yapılacak”

  ABD’de düzenlenen FRC (First Robotics Competition) Robot Yarışmasının Türkiye ayağını bu yıl Mersin’e almayı başardıklarını da anlatan Tekli, şunları söyledi. 
  “Bu yıl iki öğrencimiz Amerika’daki yarışmada Mersin’i temsil etti. Robot yarışları, Türkiye’de hep İstanbul’da yapılıyordu. Burada başarılı olanlar Amerika’ya gidiyordu. Biz, bu sene FRC’nin düzenlediği Türkiye’de yapılacak ara yarışları Mersin’de yapma kararı aldık. Yarışma, İstanbul’dan sonra ilk kez Mersin’de yapılacak. Türkiye’nin tüm robot takımları, 17-20 Ekim 2019 tarihinde Mersin Servet Tazegül Spor Salonu’nda sahaya çıkacaklar. Mersin Valiliği himayelerinde, kontrolü tamamen MTOSB’de olacak ve bu turnuvayı Mersinlilere sunacağız. Türkiye’de 18 takım olduğunu biliyoruz. Bizim okulumuz da robot takımıyla bu yarışmada yer alacak.” 

  ARZU ÖZER

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?