Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  KADIN ŞİDDETİNİN YASAL BOYUTU AKTARILDI

  Mersin Üniversitesi Kampüsünde 8 Mart Kadınlar Günü etkinlikleri, Mersin Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlendi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

   GÜN MÜCADELE GÜNÜ

  Mersin Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması yapıldı. Kutlama kapsamında ilk olarak ‘Kadına Yönelik Şiddetin Yasal Boyutu ve Uygulamalar’ konulu panel gerçekleşti. Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde yapılan panele; MERKAM yönetim kurulu üyeleri, akademik personel ve öğrenciler de yer aldı.

  Etkinliğin MERKAM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz’ın öncülüğünde  gerçekleşti. Avukat Nursen Yücesoy Temizkan, Jandarma Astsubay Çavuş Remziye Kumargal, Psikolog Fatma Uslu, Komiser Tuğba Tuğçe Kulak ve Polis Memuru Aynur Kol konuşmacı olarak yer aldı.

   

  “AYRIMCILIĞA VE ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜDÜR”

   

  Kadına yönelik şiddete dikkat çeken MERKAM Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Asiye Uzel: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre toplumda kadınların yüzde 35.5’i fiziksel, yüzde 53’ü sözel şiddete maruz kalmaktadır. Şiddetin aktörleri erkekler mağdurları ise kadınlardır. Çocukluğunda şiddet görenlerin şiddet uyguladığı, sosyo-ekonomik durumu kötü olanlarda şiddetin daha fazla görüldüğü, mağdurların sustuğu ve şiddet önlemede eğitimin önemli olduğu görülmektedir. 8 Mart bir kutlama günü değil, kadına yönelik her türlü eşitsizliğe, ayrımcılığa ve şiddete karşı mücadele günüdür. Etkinliğimize katıldığınız için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

  Yapılan panelde, diğer konuşmacılar, katılımcılarının sorularının cevaplanması ve panelistlere teşekkür belgesi verilmesiyle sona erdi.

  AHMET YİĞİT

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?