Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “Havaalanı sorununa tahammülümüz yok”

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) ile bir araya gelerek Mersin’in eksik kalmış projelerini görüştü. Toplantıda konuşan Elvan, Mersin’de havaalanı eksikliğinin çok büyük bir kayıp olduğunu söyleyerek buna artık tahammül edemeyecekleri ifadelerine yer verdi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Ahmet Yiğit- Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, MESİAD binasında iş insanları ile bir araya gelerek Mersin’in gelecek yatırımları ile ilgili toplantı yaptı. Toplantı başlangıcında konuşan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Deniz, “Çok konuşan ama hiç bir şey yapmayan bir ilde ne yapabiliriz düşüncesiyle ortaya çıktık. 25 yıldır MESİAD var ve bu 25 yıl içerisinde hiç bir hükümet bizi eleştiremedi. Çünkü biz sadece kendi işimize, Mersin’in menfaatlerine yöneldik.” diye konuştu.

   

  Mersin’in havaalanının olmamasını büyük bir eksiklik olarak nitelendiren Bakan Elvan, “Mersin için çok kritik olan ve her geçen yıl Mersin’in kaybı olan, 1 yıl dahi tahammül edemeyeceğimiz Çukurova Bölgesel Havaalanı Mersin’in kaderini değiştirecek bir proje. Saydığım projeler önemli fakat havalimanı hepsinden çok daha önemli bir noktada. Turizm potansiyeliniz çok yüksek, 8 tane turizm merkezi bölgeniz var. Turizm açısından bu kadar zengin bir şehrin havaalanının olmaması çok büyük bir eksiklik. Ve burada bir havalimanı olmazsa olmazdır. Tabi biz bu eksikliğin farkında olduğumuz için gerekli çalışmalara başladık. Herhangi bir engel çıkmazsa 29 Ekim 2018’de bu havaalanı bitecek ve biz de açılışını yapacağız.” diye açıkladı.

   

  “PROJELERİMİZİN KABUL EDİLMEMESİ SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

  Mersin için bir çok proje ürettiklerini ancak bunların kabul edilmediğinden yakınan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Deniz, “Lütfi Elvan’ın bakan olması biz Mersinlileri heyecanlandırmıştı. Temel olarak bir problemimiz var. Mersi ile ilgili tartışıyoruz, konuşuyoruz, bir karara varıyoruz fakat merkezi hükümetler nezdinde fikirlerimizin bir kısmı kabul edilmiyor. Biz burada kendimizi hüsrana uğramış hissediyoruz. Hazırlanan son planımız tüm Mersin’in okuduğu, katıldığı, emek verdiği, şevkle kabul ettiği bir plandı. MESİAD olarak bu planı tüm siyasi partilere götürdük onların onay ve yardımlarıyla Ankara’ya gönderdik ama bizim gönderdiğimiz bazı konular ya kaldırılmış ya da şartalar yüzünden reddedilmiş. Bu da bizi oldukça üzüyor. Ama biz herkesin onayını almış bu planın kabul edilmesini istiyoruz. Mersin’inin de değişmesi için belediyemizle birlikte bakanımızın da destek vermesiyle Mersin kalkınsın istiyoruz.” dedi.

   

  Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (Çukurova SİFED) Başkanı Ali Doğan ise, yıllardır Mersin ve Adana’nın birbirine rakip gibi görüldüğünü ancak birlikte hareket etmenin hazzını yaşamak istediklerini dile getirdi. “Referandumdan sonra birazcık da işimize odaklanalım istiyoruz. Bu konuda da bölge milletvekillerimizden, bakanımızdan da destek alarak bölgenin ihtiyacı olan projelerin hayata geçmesini hedefliyoruz.”

   

  “STK’LAR SİYASET DEĞİL, İŞLERİNİ YAPSIN”

   

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, toplantıda Sivil Toplum Kuruluşlarının kendi işlerini yapmaktan çok siyaset yaptıklarını iddia ederek, Türkiye’de STK’ların kendi alanlarının dışına çıkmalarının doğru olduğunu düşünmediğini dile getirdi. Elvan, “Görev alanları ne ise o görev doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Örneğin Türkiye’de mühendis odaları var. Bu odalar vasıflı eleman yetiştirme odaklı çalışmalar yürütmelidir. Mesleğe katkıları ne derecede olmalı gibi amaçlarının olması gerekir. Ama siz bir oda olarak kalkıp derseniz ki, “3. Köprüyü yapamazsınız, 3. Havaalanını yapamazsınız” olmaz. Sizin işiniz siyaset yapmak değil, bırakın onu siyasetçiler yapsın. STK’lar elbette siyasi partilerle yan yana durabilir ancak siyaset yapacaklarına kendi işlerine öncelik vermeleri doğru olandır.” eklinde açıklamalarda bulundu.

   

  Lütfi Elvan Mersin’in her açıdan potansiyeli olduğunu fakat bunların çeşitli nedenlerden ötürü değerlendirilemediğini belirtti. Elvan, “Mersin altyapı itibariyle önemli eksiklikleri olan ancak bunu eksi hanesine yazarken bir taraftan da stratejik konumu, limanının olması, lojistik ve limandan kaynaklı sanayi açısından güçlü bir altyapıya sahip olması, tarım alanında üretim miktarı itibariyle iyi bir noktada olması bu kentin artı özelliklerinden biri. Evet güçlü bir sanayi altyapısı var ama Mersin’in kendi konumunu dikkate aldığımızda oldukça zayıf denecek bir saha yapısı var. Aslında güçlü sanayisi var ve Mersin’in potansiyeli çok daha fazlasını kaldırabilir. Dolayısıyla çok geniş bir alanda çok fazla avantajı var, yapılacak olan çok şey var. Bu çerçevede MESİAD’ın yapmış olduğu çalışmaların kabulünde bir takım aksamalar olmuş. Ancak bu konuda içim rahat, verdiğim sözleri yerine getirdiğimi düşünüyorum. Son 1 buçuk yılda çok mesafeler kat ettiğimizi söylemek istiyorum.” dedi.

   

   

  “BÜYÜKŞEHİR İŞİNİ GEÇ YAPIYOR”

   

  Göreve gelir gelmez bir çok çalışma yürüttüğünü söyleyen Lütfi Elvan, bir takım çalışmalarda yaşanan gecikmelerin Büyükşehir Belediyesi’nden kaynaklandığını dile getirdi. “Göreve gelir gelmez liman-hal kaşağı çalışmalarına başladım hemen. Bu büyük bir proje o nedenle çalışmalar hala devam ediyor. Biraz gecikme olduğu söylendi. O da Büyükşehir Belediyesi’nin deplase işlerinden kaynaklanıyor. Büyükşehir Belediyesi görevini yaptığı anda bu projenin yıl sonuna kadar bitmesi bekleniyor. Yine Akdeniz Sahil Yolu projemizi hızlandırdık. Bir kısım projeler konuşulmuş ama ortada proje yok. Çeşmeli Taşucu projesini gelir gelmez başladık ve bitirdik. 16 Nisan’dan sonra Ulaştırma Bakanımızla birlikte Taşucu Otogarı’nın da onayını vereceğiz ve kazmayı bu yıl vuracağız. Erdemli- Silifke yolu çok kötüydü, şuanda oraları toparlıyoruz. Yeni sezonda da çalışmalar yoğun bir şekilde devam edecek. Özetle 27 farklı noktada çalışmalar yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?