Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Balık çiftlikleri doğayı olumsuz etkilerse sorumlusu kim olacak?

  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Mersin İli Anamur İlçesi’nde kurulması planlanan balık çiftliklerini Meclis gündemine taşıdı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  CHP’li Vekil Başarır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde;  “Denizlerimizde kurulan balık çiftliklerinin denizlerimizi kirlettiği ve buradaki doğal yaşamı olumsuz yönde etkilediği herkes tarafından bilinmektedir. Söz konusu balık çiftliklerinde kullanılan yemlerde genetiği değiştirilmiş mısır ve soya kullanılmaktadır. Ayrıca balıkların hastalıklara karşı korunması için kimyasal ilaçlar kullanılmaktadır. Doğal olmayan deniz çiftliklerinde yetiştirilen balıkların insanlar tarafından tüketilmesi de sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir.

  Mersin İli Anamur İlçesi’nde 5 şirketin kuracakları balık çiftliklerine ilişkin 24 Temmuz’da ÇED toplantısı yapacağı bilinmektedir. Türkiye’nin en temiz 5 denizinden biri olan Anamur’da kurulması planlanan balık çiftlikleri, doğal yaşam alanlarını kısıtlayacağı gibi bölge halkını da olumsuz etkileyeceği aşikârdır. Anamur başta olmak üzere tüm Mersin Halkı, kurulması düşünülen balık çiftliklerine karşı tepki göstermektedirler” açıklamalarına yer vererek aşağıdaki soruların yanıtlanmasını istedi:

  1-    Mersin İli, Anamur İlçesinde kurulması planlanan ve bulunduğu ortamı kirleten balık çiftliklerinin ÇED toplantısını yapmadan engellenmesi düşünülmekte midir?

  2-    Bölgede kurulması planlanan balık çiftliklerine karşı mücadele eden Mersin Halkının aşırı tepkisi göz ardı mı edilecektir?
  3-    Balık çiftliklerinin kurulması halinde meydana gelebilecek tüm olumsuzlukların sorumlusu kim ya da kimler olacaktır?

  4-    Size göre halkın sağlığı mı yoksa bölgede balık çiftliği kuracak olan şirketlerin ekonomik kazanç sağlaması mı önemlidir?

  5-    Bulunduğu ortamı kirleten balık çiftliklerinin kurulması, “Ben çevrecinin danıskasıyım” diyen AKP Genel Başkanı’nın sözüyle çelişkili değil midir? 

  Bültendir

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı