Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  ALACAKLAR KASALARDA DEĞİL !

  Mersin’in önemli STK’larından olan MESİAD, rahip Brunson krizi ile başlayan dolar hareketliliği nedeniyle yaptığı açıklamada; “İş yapmak ya da işimizi büyütmek için borçlandık veya alacaklı olduk. İş İnsanı, paralı insan değil, borcunun kölesi insandır” diyerek bankalara ve alacaklı konumundaki iş insanlarına, “Sakın alacaklarınızı geri çağırmayın. Alacaklarınız kimsenin kasasında hazır beklemiyor” dedi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (MESİAD), son zamanlarda başlayan döviz tırmanması nedeniyle açıklama yaptı. Alacaklılara; “Sakin olun alacaklarınızı hemen çağırmayın. Alacaklarınız kimsenin kasasında hazır beklemiyor. Biliniz ki alacaklı oluğunuz bu paralar ya yeni bir makinede, ya ham maddede, ya mamulde, ya da alacak olarak başkasının kaydındadır” denildi.
   
  100 LİRADAN 70’İ ERİDİ
   
  “02.01.2018’den beri, son 7 ayda paramız %70 oranında değer kaybetti. 100 lirası olan 70 lira, 1000 lirası olan da 700 lira yoksullaştı. Çünkü Türkiye Uluslararası Finansal yapıya dahil…” denilen açıklama MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Deniz imzasıyla yayınlandı.
   
  Krize karşı panik davranılmaması ve sakin kalınarak çözüm bulunması gerektiğini ifade eden açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hep beraber sıkıntılı günler yaşayacağız. Öncelikle soğukkanlı ve sabırlı olmamız gerekir. Çünkü her türlü heyecanlı ve ani kararlar bizi maliyeti daha ağır sonuçlara götürür. Krizle başa çıkmanın birinci şartı, ihtiyacımız olan yol ve yöntemlerini birlikte bulmaktan geçer.
  Ülkemizi ve insanımızı seviyoruz. Başka bir Türkiye yok. Hep birlikte gerçekçi davranırsak; bu zor günleri daha kısa zamanda ve daha kolay aşarız.
  Kabul etmeliyiz ki, bu krizin Kökleri dipte ve içindedir.

   Ekonominin kendi kuralları vardır. O kurallar içinde kalındığı sürece, ne bir papaz kriz başlatır, ne de Trump’lar krizi büyütür ve yaygınlaştırır. Olsa olsa verili koşulları kullanarak başlamaya ilk neden olur. Uzun süredir bu olumsuz koşulları konuşup değerlendirirken, üstüne gitmekte olduğumuz Buz Dağını hep beraber görüyorduk. 
   
  DİYALOG ÇAĞRISI

  Değerli İş İnsanları: Biliyoruz ki iş yapmak ya da işimizi büyütmek için borçlandık veya alacaklı olduk. İş İnsanı, paralı insan değil, borcunun kölesi insandır. Biliniz ve unutmayınız ki; aldığınız her türlü borç, size geri ödenmek üzere verilen emanettir. Borç bizim, onu mutlaka en kısa zamanda kazanarak, sahibine geri ödeyeceğiz. Bankalar ya da alacaklılarla sıkı diyalog kurmaktan uzak durmayın. Yeniden güven tazeleyin. Birlikte yeni çözümler üretin. Bu bir kriz halidir, bu krizi yönetmek bize düşer.
   
  “BORCUMUZU SON KURUŞUNA KADAR ÖDEYECEĞİZ”

  Sayın Banka Yöneticileri ya da alacaklılar: Heyecanlı ve panik kararlardan uzak durun. Sakın alacaklarınızı geri çağırmayın. Alacaklarınız kimsenin kasasında hazır beklemiyor. Biliniz ki alacaklı oluğunuz bu paralar ya yeni bir makinada, ya ham maddede, ya mamulde, ya da alacak olarak başkasının kaydındadır. Sık sık görüşeceğiz, bu süreci birlikte yöneteceğiz. Borcumuzu son kuruşuna kadar ödeyeceğiz.

  Bir daha Krizler yaşamayacağımız umuduyla, tüm halkımızdan sabır, anlayış ve dayanışma bekliyoruz.”

  TURAN DAL

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?