Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  ‘Doğayı katletme, tarımı yok etme!’

  BİLAL BAKIRDÖVEN Mersin Çevre

  BİLAL BAKIRDÖVEN
  Mersin Çevre Platformu, mahalle sakinleriyle birlikte, Mersin’de Turunçlu, Değirmençay, Hamzabeyli, Çukurkeşlik ve Hacgediği Mahalleleri’nde yapılmak istenen taş ocaklarına tepki göstermek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı.
  “Köylerimizde taş ocakları istemiyoruz” pankartı ile “Doğayı katletme, tarımı yok etme” ve “Çevreyi hor gören geleceği zor görür” dövizleri taşıyan onlarca köylü ve dernek üyeleri, adına açıklamayı Turunçlu Mahalle Muhtarı Durmuş Patacı yaptı.

  Patacı, “6 adet taşocağının yapımı için ÇED raporlarının onay hazırlıkları sürmektedir. Değirmençay – Turunçlu Mahalleleri sınırları içerisinde kalan ve yapımı Tüsan Yapı Sanayi Anonim Şirketi tarafından planlanan taş ocağının ÇED raporu 30 Ocak 2024 tarihinde Mersin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde askıya çıktı. Tüsan Yapı Sanayi A.Ş tarafından planlanan taşocağı Mersin 1/100 bin ölçekli İl Çevre Düzeni planında kısmen ‘Orman Alanı, Tarım Alanı ve Doğal Karakteri Korunacak Alan’ olarak işaretli bölge içinde kaldığı tespit edilmiş olup; doğal ve ekolojik niteliği korunacak alanlar, doğal karakteri korunacak alanlar, kayalık taşlık alanlar, sazlık bataklık alanlar, makilik fundalık çalılık alanlar başlıklı 8.23.4 maddesinde ‘bugünkü arazi kullanımı devam ettirilecek bu alanlarda, zorunlu olan teknik altyapı hizmeti uygulamaları dışında, doğal bitki örtüsü, topografya ve silüet etkisini bozacak ya da çevre tahribatına sebep olacak hiçbir uygulama yapılamaz ve bu alanlar yapılaşmaya açılamaz’ hükümlerinin yer aldığı alanda işletmeye açılmak istenmektedir.” dedi.

  “İnsanlarının yoksullaşmasına ve göç etmesine neden olacak”

  ÇED alanına 525 metre yakınında Bozon Mahallesi’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan K-6 nolu içme suyu kaynağının mevcut olduğunu belirten patacı, “Bu projeden Turunçlu, Karahacılı, Kuzucubelen, Emirler, Uzunkaş, Değirmençay, İnsu ve Bozon mahalleleri çok olumsuz etkilenecektir. 6 mahallede planlanan taşocakları bölgesel olarak birbirine çok yakın olup, Kırmızı, Erçel ve Efrenk Dereleri’ne, Değirmençay Barajı Sulama Projesi’ne ait sulama ana kanalına, MESKİ içme su kaynağına, tarım alanlarına ve yerleşim yerlerine çok yakındır. Bölgede ormanlık ve tarım arazileri yoğunluklu olup yayla turizmi yapılmaktadır. Halkın geçim kaynağı tarımdır. Taşocaklarından kaynaklı oluşacak sorunlar bölgesel olarak değerlendirildiğinde bölgenin ormanlık ve tarım alanlarına, içme suyu kaynaklarına, derelerine ve yayla turizmine çok zarar verecektir. Patlatmadan kaynaklı oluşacak gürültü ve toz insan sağlığının bozulmasına neden olacak olup, özellikle oluşacak gürültü insanların ve çocukların psikolojisini çok olumsuz etkileyecektir. Üretilecek malzemenin kamyonlarla taşınması ayrıca çok ciddi bir kirlilik yaratacaktır. Mahallelerin geçim kaynağı olan tarımın olumsuz etkilenmesi bölge insanlarının yoksullaşmasına ve göç etmesine neden olacaktır. Bugün köylerimizden binlerce insanımızın imzaladığı dilekçelerle Turunçlu, Değirmençay, Hamzabeyli, Çukurkeşlik ve Hacgediği Mahalleleri’nde taş ocaklarının kurulmaması için itiraz ediyoruz. Havamızın, suyumuzun, toprağımızın taşocaklarıyla kirlenmesini ve sağlığımızın bozulmasını istemiyoruz. Mahallelerimizde planlanan taşocaklarının derhal iptal edilmesini istiyoruz. Mahallelerimizde taş ocakları projeleri iptal edilene kadar mücadelemiz devam edecektir.” ifadelerini kullandı.