25 Şubat 2024

Çamlıbel Su Sporları Merkezi yapılacak, Çay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi devam edecek

0

Bu yıl 4’üncüsü gerçekleşen Geleneksel Karaduvar Balık Festivalinde alanı dolduran on binlerce vatandaşa hitap eden Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Çamlıbel Su Sporları Merkezi’nin yapılması için Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü’ne yetki verdiğini söyledi. Başkan Gültak, ayrıca Çay Mahallesi’nde toplam 330 konutluk yeni kentsel dönüşüm uygulama projesinin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca kabul edildiğini belirtti.

Akdeniz Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği ‘Geleneksel Karaduvar Balık Festivali, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, askeri erkân ve emniyet yetkilileri, bürokratlar, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ile binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşen kortej yürüyüşü ile başladı. Önceki yıllara göre daha çok ziyaretçinin katıldığı görülen ve dakikalar süren festivalin kortej yürüyüşüne, klasik araba meraklıları ile bisiklet tutkunları da katıldı. Bu arada balık ekmek almak için binlerce vatandaş da uzun süredir kuyruklarda bekleyişini sürdürüyor.

“Karaduvar’ı artık tüm Türkiye ve dünya tanıyor”

Alanı dolduran on binlere seslenen Başkan Gültak, Karaduvar’da 4’üncü balık festivalini düzenliyor olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduklarını ifade etti, geleneksel Balık festivali ile birlikte Esenli Üzüm Festivali ve bu yıl ilk kez düzenledikleri Uluslararası Akdeniz Su Sporları Festivali Akdeniz’i tüm ülke çapında tanınmasını ve bilinmesini sağladıklarının altını çizdi. Mersinlilere bir müjde daha veren Başkan Gültak; “Geçen ayın sonunda Dünya Lideri, büyüğümüz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıbel Su Sporları Merkezi’nin yap-işlet-devret modeli ile yapılması için Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü’ne yetki verdi. Mersin’e Hayırlı uğurlu olsun. Türkiye’de başka örneği olmayan, birçok su sporunun yapılacağı bir merkez Çamlıbel’e çok yakışacak” dedi.

“Kentsel dönüşüm sürecek, Çay Mahallesi’ne 330 konut daha yapılacak”

Mersin’de 30 yıldır yapılamayan kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştirdiklerini ve kentin imar planlarını da bitirdiklerini kaydeden Başkan Gültak, 6 Şubat deprem felaketini hatırlatarak şöyle konuştu; “Çay Mahallesi’nde 500 modern konut bitti ve mahalleli insanlarımız bugün yeni evlerinde yaşıyor. Barış Mahallesi’nde de 500 konut bitmek üzere… Çay Mahallesi sakinlerine bir müjde daha vermek isterim; geçen ay itibariyle 330 konutun uygulama projesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim ettik ve proje kabul edildi. İnşallah 2024’ten sonra da Cumhur İttifakı ile birlikte kentsel dönüşüm projelerimiz Akdeniz ve Mersin’de devam edecek.”

Kadınlar ve gençler için hayata kattıkları sosyal, kültürel ve eğitim hizmeti ve projelerini de hatırlatan Başkan Gültak, özellikle eğitimde büyük bir başarı yakaladıklarının altını çizdi; hizmete açtıkları Etüt Merkezi ve e-portal eğitim sistemi sayesinde Akdenizli gençler ve çocukların diledikleri üniversite ve liseleri kazandığını vurguladı; “Akdeniz’de artık bayrağını, vatanını ve toprağını seven genç bir nesil yetişiyor. Çünkü geleceği gördüler, biz de onlara imkânlar sağladık. Kadınlar için de 19 mahallemizde, biçki, dikiş, nakış, okuma-yazma kursları gördükleri kültür ve sanat evlerini hizmete açtık. Yine Akdenizli binlerce kadını hayatlarında ilk kez farklı kentlerimize günübirlik gezilere gönderdik. Çünkü biz Akdeniz’i bu insanlarımızı önemsiyor, büyük değer veriyoruz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir