25 Şubat 2024

‘ÇOKLU MAAŞ UYGULAMASI SİYASETİ YIPRATIYOR!’

0

“Özel kanunla kurulan ancak kamunun denetiminde olan kurumlarda birden fazla yönetim kurulu üyeliği yapan ve çoklu maaş alanların da kamu görevlileriyle aynı kapsama alınarak tek maaş alması gerekiyor.”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında söz alarak, özel kanuna tabi kamu kuruluşları ve belediyelerde birden fazla yönetim kurulu üyeliği yapma ve çoklu maaş alma uygulamasının gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Kamu görevlileri için birden fazla yönetim kurulu üyelikleri olsa dahi tek maaş alma uygulamasının herkesi kapsaması gerektiğini vurgulayan Ekmen, bu durumun hem devleti hem de siyaseti yıprattığını belirtti. Ekmen, kamu kuruluşları ve belediyelerdeki suistimalin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Varlık Fonundaki şirketler, kuruluşlar ve bankalar açısından tartışmaya açık durumların olduğunu ifade eden Ekmen, özel kanunla kurulan ancak kamunun denetiminde olan bu kurumlarda birden fazla yönetim kurulu üyeliği yapan ve çoklu maaş alanların da kamu görevlileriyle aynı kapsama alınarak tek maaş alması gerektiğini, yüksek miktarlarda ödenen temettülerin geniş bir kapsamda incelenmesi ve gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.
“Bu husus efradını cami, ağyarını mâni bir şekilde yeniden ele alınırsa bu tartışmalar bir daha yapılmayacak bir şekilde sonlanmış olur” sözleriyle uyarıda bulunan Ekmen, devletin ve siyasetin yıpranmaması adına bu hususun çözülmesi gerektiğini ifade etti. (Haber Merkezi)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir