Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  ‘CUMHURİYET; AYDINLIK BİR GÜN DEMEKTİR’

  SABAHAT BAKIRDÖVEN Mersin Büyükşehir

  SABAHAT BAKIRDÖVEN
  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı tarafından Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla düzenlenen kutlama programına katıldı.
  Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programa; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış, Talat Dinçer ve Hasan ufuk Çakır, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Gençlik ve Kadın Kolları Başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı. İl Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başlayan tören konuşmalar ile devam etti.

  Konuşmasına “CHP’nin bıkmaz, yorulmaz neferleri, Cumhuriyetimizin 100. yılında bayramımız kutlu olsun” diyerek başlayan Başkan Vahap Seçer, Cumhuriyet’in 19 Mayıs 1919’da yakılan ve sönmeyen bağımsızlık meşalesinin döşediği kilometre taşları ile masa başında değil meydanlarda kurulduğunu söyledi. Türkiye’nin tam bağımsız ve Cumhuriyet’te tam demokrasi ile taçlanana kadar mücadelenin süreceğini belirten Başkan Seçer, “Cumhuriyet, bağımsızlık demektir. Cumhuriyet kadın demektir, kadının seçmesi seçilmesi demektir. Cumhuriyet aydınlık bir gün demektir. Bu milletin kendi dilini en güzel şekilde kullanması, okuması, yazması demektir. Cumhuriyet, laik eğitim demektir. Ayrımsız bir ülke demektir. Cumhuriyet her şey demektir. Herkesin devlet karşısında eşit yurttaş olması anlayışıdır Cumhuriyet. Cumhuriyet işçi çocuğunun, çiftçi çocuğunun, memur çocuğunun bu ülkeyi yönetmesi demektir. Kaymakam olması, vali olması, belediye başkanı olması, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı olması demektir. En büyük bayramımız Cumhuriyet’tir” dedi.

  CHP’lilerin Cumhuriyet kavramını hepimiz hatmetmiş bireyler olduğunu ve genetik kodlarında daha iyisi için çalışmak olduğunu söyleyen Seçer, “Tüm CHP’liler 5 ay sonra yapılacak seçim için her şeyden öte partililik bilincimizi ve kimliğimizi hatırlamamız lazım. Biz CHP’nin Mersin neferleriyiz. Büyükşehir Belediyemizi tarihi farkla kazanmak durumundayız ve kazanacağız. 13 ilçemiz, 3 CHP’li belediyemiz var, bunun sayısını arttıracağız. Çok daha fazla belediye, CHP’li belediye başkanları tarafından yönetilecek. CHP’li Belediye Başkanı demek, kendi rozetiyle CHP’den belediye başkanı olup tüm hemşerilerinin belediye başkanı olması demek, hizmet, yoksulun, fakirin yanında olmak, sanat, kültür, yol, çevre, temizlik, ağaç, yeşil demek. Onun için Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarının sayısını arttırmak zorundayız” diye konuştu.

  2019 yerel seçimlerinin kazanılması ile Mersinlilerin kendine güveninin geldiğine dikkat çeken Seçer, “Mersinler kendini güvende hissetmeye başladı. Kendini öteki görenler görmemeye başladı. ‘Acaba biz bu kentte fazla mıyız? Bize böyle ters ters bakıyorlar’ diyenler artık ‘Biz bu kentin asli unsurlarıyız, biz de vatandaşız, Türkiye’nin neresinden gelmiş olursak olalım biz Mersinliyiz’ demeye başladılar. Kendilerine güven geldi. Güvenle belediyeyi aradı. Belediyenin araçlarını sokaklarda görmeye başladı. Çünkü CHP’li belediyeler ayrımcılığı ortadan kaldırdı, yerin yedi kat dibine gömdü” ifadelerini kullandı.

  CHP’nin 100 yıllık bir çınar olduğunu hatırlatan Seçer, önümüzdeki hafta sonu yapılacak 38. Olağan Kurultay neticesinde kim seçilirse seçilsin her bir CHP’linin Genel Başkanı olacağına vurgu yaparak “O koltuk Atatürk’ün koltuğudur. Bir arkadaşımız kurultay sonucunda bizim genel başkanımız olacak. Kim partinin hangi organında görev alırsa alsın, hep beraber el ele tutuşacağız, ayrım olmadan Mart sonunda yapılacak olan seçimlere hazırlanacağız. El ele tutuşacağız, kalp kalbe olacağız, yine başarılı olacağız. Sizlere güveniyoruz, sizleri çok seviyoruz. Yaşasın tam bağımsız demokratik Türkiye. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, Yaşasın Cumhuriyet” diye konuşarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.