24 Mayıs 2024

Emekli evinde ‘fibromiyalji’ eğitimi

0

ERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YENİŞEHİR EMEKLİ EVİ'NDE, YAŞ ALMIŞ VATANDAŞLAR İÇİN 'FİBROMİYALJİ' KONULU FARKINDALIK ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ. ETKİNLİKTE, PSİKOLOG, DİYETİSYEN VE FİZYOTERAPİSTLER TARAFINDAN YAPILAN SUNUMLARIN ARDINDAN, KATILIMCILARIN ŞEKER VE TANSİYON ÖLÇÜMLERİ DE YAPILDI. (KORAY ÜNLÜ/MERSİN-İHA) Mersin Büyükşehir Belediyesi Yenişehir Emekli Evi'nde, yaş almış vatandaşlar için 'fibromiyalji' konulu farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte, psikolog, diyetisyen ve fizyoterapistler tarafından yapılan sunumların ardından, katılımcıların şeker ve tansiyon ölçümleri de yapıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yenişehir Emekli Evi’nde, yaş almış vatandaşlar için ‘fibromiyalji’ konulu farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte, psikolog, diyetisyen ve fizyoterapistler tarafından yapılan sunumların ardından, katılımcıların şeker ve tansiyon ölçümleri de yapıldı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan psikolog Elçim Gültekin, emekli evi olarak Toroslar, Tarsus ve Yenişehir olmak üzere 3 bölgede hizmet verdiklerinden söz ederek, “6 Şubat depreminden kaynaklı, çalışmalarımıza bir süre ara vermiştik. Depremzedelerimizin yaralarını sarmamız, onlara yardım etmemiz sonrası, eğitimlerimize ve çalışmalarımıza tekrar başladık. Yaşlı dostu bir kent olmanın yanı sıra, bilgili ve sağlıklı yaşlanmanın farkında olan bir belediye olarak da, bugün fibromiyalji konulu bir eğitim verdik. Hizmetlerimiz diğer emekli evlerimizde de sürecek” dedi.
Uzman psikolog olarak görev yapan Semiha Kara da eğitim hakkında, “Emekli evimizde emeklilerimizle buluşarak, onlara fibromiyalji semineri verdik ve fibromiyalji ile kaygı ilişkisini anlatarak, fibromiyaljinin boyutunu ele aldık. Büyükşehir Belediyemize bağlı tüm emekli evlerimizde de bilgilendirme seminerlerimizi, sağlık taramalarımızı yaparak, bu etkinliklerimize devam etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
Emekli evi üyelerinden Kutlay Bodur, “Açıldığı ilk günden bu yana emekli evinin müdavimlerindenim. Böyle bir eğitim ihtiyaçtı ve çok isabetli oldu” ifadelerini kullandı.
Emekli evi üyelerinden Mehmet Hıfzı Erkan da duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ben buranın ilk üyelerindenim ve sürekli gidip geliyorum. Bizim için çok iyi oluyor. Zaman geçirme, arkadaşlarımızla görüşme ve sağlık taramalarından memnunum. Ayrıca belli zamanlarda gezilerin düzenlenmesi de bizleri mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir