24 Mayıs 2024

‘Çocuklarımız İçin Tek Yürek’

0
BİLAL BAKIRDÖVEN
Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası tüm imkanlarını depremzede vatandaşları için seferber eden Merisn Üniversitesinin, depremin en çok etkilediği çocuklarımız için de hayata geçirdiği “Çocuklarımız İçin Tek Yürek” projesi, düzenlenen kapanış töreni ile birlikte sona erdi.
MEÜ Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde düzenlenen kapanış törenine, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Eğin, Mersin İl Mili Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Nazmi Kendigelen, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk ve Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Tuğba Yanpar Yelken ve Prof. Dr. İlker Fatih Kara, dekanlar, daire başkanları, proje gönüllüleri, çocukları ve aileleri katıldı.
Protokol konuşmalarıyla devam eden törende söz alan Prof. Dr. Erol Yaşar ilk olarak depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileklerini iletti. Yaşadığımız felaket sonrası Mersin Üniversitesi olarak hemen harekete geçtiklerini belirten Prof. Dr. Yaşar, “Depremden etkilenen vatandaşlarımız için hastanemizdeki kafeteryamızı ve merkezi yemekhanemizi 24 saat açık hale getirerek, ücretsiz bir şekilde yemek ikramlarında bulunduk. Personel, öğrencilerimiz ve gönüllü vatandaşlarımızın hızlı bir şekilde koordine olmasıyla Üniversite olarak Hatay ve Osmaniye’ye 3 adet yardım tırı gönderdik. Yine personel ve öğrencilerimizden oluşan yaklaşık 20 kişilik bir grup da deprem bölgesinde arama ve kurtarma çalışmalarına katıldı. Depremden psikolojik olarak etkilenen vatandaşlarımızı da unutmadık. Hastanemizde açtığımız Afet ve Travma Polikliniği ve KYK Yurtlarında kalan vatandaşlarımız için Psikoloji Bölümü öğretim üyelerimizle birlikte başlattığımız psikolojik destek çalışmasıyla, depremden psikolojik olarak etkilenen vatandaşlarımızın yanında olduk.” ifadelerini kullandı.
Depremden en çok çocuklarımızın etkilendiğini ve bu gerçekten hareketle de böyle anlamlı bir projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Yaşar, “Depremden en çok etkilenen kesim ise hiç şüphesiz çocuklarımız oldu. Bu gerçekten hareketle, Üniversitemiz ile Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde “Çocuklarımız İçin Tek Yürek” projemizi hayata geçirdik. Türkiye’de depremden etkilenen çocuklarımız için hayata geçirilen en kapsamlı proje olan projemizde; 06-18 yaş arasındaki yaklaşık 400 kadar çocuk ve gencimizle, içerisinde birçok atölye ve eğitim programının olduğu faaliyetler gerçekleştirdik. Bugün de bu büyük ve anlamlı projenin kapanış törenini gerçekleştiriyoruz. Bu vesileyle; projemize katkı sunan tüm dış paydaşlarımıza, öğretim üyelerimize, sayıları 300’ü aşan gönüllülerimize ve idari personelimize teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.
“Devletimiz ve Milletimiz Tarihte Örneğine Rastlanmayacak Bir Birliktelik Gösterdi”
Mersin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nazmi Kendigelen ise, “Bu proje kapsamında öğrencilere yönelik olarak Mersin Üniversitesi Girişim Limanı bünyesinde LGS, TYT, AYT hazırlık kursları düzenlenmiş, müdürlüğümüzden gönüllü öğretmenler bu kurslarda görev almışlardır. Bunun yanı sıra Mersin Üniversitesi Gençlik Bilim Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde de robotik kodlama, müzik, görsel sanatlar, matematik atölyeleri başta olmak üzere pek çok atölye çalışmaları düzenlenmiş, yine bu atölyelerde gönüllü öğretmenlerimiz çocuklarımızla etkinliklerini gerçekleştirmiştir. Ayrıca üniversite bünyesinde, spor salonlarında öğrencilere yönelik olarak bedensel ve zihinsel sağlıklarını destekleyecek faaliyetler yürütülmüştür. Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve bu vesileyle asrın felaketi olarak nitelendirilen bu büyük afette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Proje tasarımcısı MEÜ Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Göknil Nur Koçak da yaşadığımız felaketin hepimiz için oldukça yıkıcı olduğunu belirterek, “6 Şubat 2023, saat 04.17’den beri ardı ardına onlarca doğal afet yaşadık. Hepimiz için yıkıcıydı. Ama biz hepimiz daha güçlü birbirimize sarılabildiğimiz için, tek yürek olduğumuz için bu proje var oldu, gelişti, büyüdü ve yürüdü. Duamız odur ki; devletimiz ve bayrağımız baki, milletimiz hep böyle tek yürek olsun.” dedi.
Konuşmaların ardından, projede emekleri bulunan tüm kurum içi ve kurum dışı paydaşlara, gönüllü eğitmen ve öğrencilerimize, Prof. Dr. Erol Yaşar ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk ve Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin ile proje koordinatörü Öğr. Gör. Mesut Salih Uzman tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.
Kapanış töreni; protokol konukları, eğitmenler, gönüllüler, çocuklar ve ailelerinin sahnede toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirmesinin ardından sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir