Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Çimsa yılın ilk çeyreğinde cirosunu geçen yıla göre yüzde 74 artırdı

  Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik
  Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik yatırımları ile ön plana çıkan Çimsa, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre, cirosunu yüzde yüzde 74 artırarak 1 milyon 55 bin TL’den 2 milyon 363 bin TL’ye çıkardı. Net kârı ise 305 milyon TL olarak gerçekleşti.
  Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, 2023 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Katma değerli ürünlerdeki kapasite artış yatırımları yanında yenilenebilir enerji yatırımları ile yapı malzemeleri pazarında küresel oyunculardan biri olan Çimsa’nın yılın ilk çeyreğinde cirosu 2 milyon 363 bin TL; net kârı ise 305 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketin 2023 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Çimsa CEO’su Umut Zenar, “2022 yılını başarılı finansal sonuçlarla tamamlamıştık ve bu ivme artarak devam ediyor.  Türkiye’nin uluslararası markalarından biri olarak katma değeri ve karlılığı yüksek beyaz çimento ve kalsiyum aluminatlı ürünlerimizle, sürdürülebilir büyüme hedefimizle küresel yolculuğumuza devam ediyoruz.” dedi.
  Tüm faaliyetlerinde enerji performansının iyileştirilmesi için enerjinin azami verimlilikte kullanılması, doğal kaynak kullanımının azaltılması ve yenilenebilir kaynaklardan enerji tedarik stratejilerini esas aldıklarını vurgulayan Çimsa CEO’su Umut Zenar, şu değerlendirmeyi yaptı:
  “Enerji verimliliği konusu uzun vadeli sürdürülebilirlik stratejimizin önemli bir bölümünü oluşturuyor. İklim değişikliği ile mücadelede enerji verimliliğine odaklı hareket ediyoruz. Sürdürülebilir bir yaşam için özellikle fosil yakıtları ikame eden alternatif yakıtlar ve düşük karbon emisyonunu destekleyen yeni teknolojik değişimler üzerinde çalışıyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Afyon Atıktan Türetilmiş Yakıt Besleme Tesisi ile sürdürülebilirlik ajandamızda önemli bir adım atmıştık.”
  Yenilenebilir enerji kaynağı kullanımının ülkelerin enerji stratejilerinde önemli yer tuttuğunu da belirten Zenar, bu konuda Çimsa’nın enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik odaklı yeni yatırımlarına ilişkin şu bilgileri aktardı:
   “Afyon Fabrikamızda kurulumuna başladığımız GES projemizin ardından şimdi de İspanya Bunol Fabrikamızda 4.2 Milyon Euro’luk yatırımla güneş enerjisi santrali kuruyoruz. ID Energy Group tarafından anahtar teslim kurulacak sistem, 7,2 MW kurulu güce sahip olacak ve yılda yaklaşık 12 GWh elektrik üretecek. 14 futbol sahası büyüklüğünde 100 bin metrekare alan üzerinde 11 bin adet güneş panelinin kullanılacağı GES projesinin 2023 yılında aktif olarak devreye alınması ile fabrikamız enerji ihtiyacının %16’sını kendi kaynaklarından karşılıyor olacak.”
  Sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarının uluslararası kurumlar tarafından da tescil edildiğini vurgulayan Umut Zenar, “Yakın zamanda sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında dahil olduğumuz Bilim Temelli Hedefler Girişimi, iklim bilimine uygun olarak yakın vadeli emisyon azaltımına dair hedef verme taahhüdümüzü kabul etti. Yatırımcılar, kamu kurumları ve akademik çevreler tarafından yakından takip edilen bu global ve prestijli inisiyatif tarafından taahhüdümüzün onaylanmasından mutluluk duyuyoruz. Öncü uygulama ve çalışmalarımız ile Happy Place To Work’ün Capital Dergisi iş birliği ile gerçekleştirdiği Türkiye’nin En Mutlu İ?yerleri Ara?tırması’nda geçtiğimiz yıl çimento, bu yıl ise yapı malzemeleri sektöründe Türkiye’nin En Mutlu İşyeri seçildik. Yine yakın zamanda Great Place to Work Enstitüsü’nün yürüttüğü programda Great Place to Work Sertifikası almaya hak kazandık.” dedi.
  Her zaman olduğu gibi hissedarlar, yatırımcılar ve diğer tüm paydaşlar için, sürdürülebilir kârlılık amacıyla çalıştıklarını belirten Zenar, Çimsa’nın 2023 yılında da bu anlayışla faaliyetlerini sürdürerek başarılı sonuçlara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.
  ÇİMSA, İSPANYA’DA 4,2 MİLYON EURO YATIRIMLA GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ KURACAK
  Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, grubun İspanya’da satın aldığı Bunol fabrikasında güneş enerjisi santrali kuracak. ID Energy Group tarafından kurulacak santralde yaklaşık 11 bin güneş paneli kullanılacak. Yatırım hayata geçtikten sonra İspanya’daki Çimsa fabrikasının enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 16’sını karşılayacak.  Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, İspanya’daki beyaz çimento fabrikasında 4.2 Milyon Euro’luk yatırımla güneş enerjisi santrali kurmaya hazırlanıyor. Yatırımın imza töreni Çimsa Beyaz Çimento Pazarlama & Satış Genel Müdür Yardımcısı ve İspanya Genel Müdürü Onur Yazgan, ID Energy Group CEO’su Benito Puebla ve her iki şirketin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.
  ID Energy Group tarafından anahtar teslim kurulacak sistem, 7,2 MW kurulu güce sahip olacak ve yılda yaklaşık 12 GWh elektrik üretecek. 14 futbol sahası büyüklüğünde 100 bin metrekare alan üzerinde 11 bin adet güneş panelinin kullanılacağı GES projesi, 2023 yılında aktif olarak devreye alınacak. GES’te üretilen enerjinin tamamı Çimsa Cementos tarafından tüketilecek. Güneş enerjisi yatırımı tamamlandıktan sonra İspanya’daki fabrikanın enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 16’sını karşılayacak. Üretilen yenilenebilir enerji miktarı (12 GWh/yıl), 3 bin 600 konutun elektrik ihtiyacına ve yılda 3 bin ton CO2 salımına eşdeğer olacak.
  Güneş enerjisi yatırımının çevresel faydaları arasında yenilenebilir enerji tüketimi yoluyla çevrenin korunması, tesisin enerji derecesinin iyileştirilmesi ve karbon ayak izinin azaltılması yer alıyor.
  İspanya’daki fabrikada yapılacak güneş enerjisi santralinin Çimsa’nın enerji verimliliği ve yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirme çalışmalarının bir parçası olduğunu belirten Çimsa CEO’su Umut Zenar, yatırıma ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
  “Küresel emisyonların 2030’a kadar yarı yarıya azaltılması için yenilenebilir enerji kullanımına yönelik büyük çaplı bir dönüşüm yaşanması gerekiyor. Bu süreçte Çimsa olarak döngüsel ekonominin bir parçası olmaya devam etme hedefiyle, yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirmek ve sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmak için çok çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında, karbon ayak izinin azaltılması, enerji verimliliği, çevre dostu ürünler gibi konulara odaklanmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Türkiye’nin yanı sıra İspanya’da da hayata geçireceğimiz güneş enerjisi yatırımlarımızın tüm dünyanın ortak sorunu olan emisyonların azaltılması konusuna büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”
  (Haber Merkezi)