24 Mayıs 2024

‘Hukuksuz bir şekilde ikramiyelerimiz gasp edilmiştir’

0
GÜL ÇAĞLAR
Sosyal Güvenlik Kurumu Mersin İl Müdürlüğü’nde çalışan emekçiler üzerlerine yıkılan iş yükünden şikayet etmek adına SGK önünde basın açıklamasında bulundular.
Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şubesi ile Büro- İş Sendikası Mersin Şubesi üyeleri adına açıklamayı yapan Mersin BES Şube Başkanı Murat Doğan, ilk önce 6 ve 20 Şubat’ta meydana gelen depremlerle resmi rakamlara göre 48 bin den fazla vatandaşın kaybedildiğini söyleyerek, “Depremde ve sel felaketlerinde vefat eden canlara rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Tarifsiz üzgünüz ve öfkeliyiz. Yaşanan bu büyük kayıp nedeniyle oluşan mağduriyetlerin hemen giderilmesini, ölümlere ve yıkıma neden olan ihmallerin sorumlularının bağımsız yargı önünde hesap vermesinin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile bir kez daha paylaşıyoruz.” dedi.
“SGK emekçileri açlık sınırındaki bir ücretle hizmet ediyor”
Doğan,  “Herkesin yakından takip ettiği gibi emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme meclisten geçerek yasalaştı.” diyerek, “Henüz düzenleme kamuoyu ile paylaşılmadan 1 Ocakta hizmet borçlanmasına asgari ücrete gelen zam oranında artış yapılacağını duyan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturmuş, borçlanma taleplerini gerçekleştirmişlerdi. Bu durum dahi SGK Emekçilerinin iş yükünü 2-3 kat artırırken, emeklilik taleplerinin başlaması ile tüm Sosyal Güvenlik Merkezleri önü mahşeri kalabalığa dönüşmüş, yaşanan yoğunlukla beraber hem vatandaşlar mağdur edilmiş hem de SGK emekçilerinin iş yükü katmerlenerek artmıştır. Bu yoğunluğun mevcut personelle karşılanması çok büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Sürekli çıkarılan vergi ve prim aflarıyla beraber rutin işlerini de yapmak zorunda kalan SGK emekçisi ‘Artık yeter!’ Diyor. SGK emekçileri açlık sınırındaki bir ücretle 85 milyon vatandaşa hizmet ediyor. 2012 yılında yayınlanan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile SGK emekçisi almakta olduğu yılda iki asgari ücret tutarındaki ikramiye ile kimi ek ödemelerin ise sözde ‘eşit işe eşit ücret’ adı altında kaldırıldı. Sendikamızın yaptığı anayasa mahkemesi başvurusu sonucu verilen iptal kararına rağmen, iktidar tarafından gereği yapılmayarak hukuksuz bir şekilde ikramiyelerimiz gasp edilmiştir.” şeklinde konuştu.
“Ücretsiz yemek hizmeti istiyoruz!”
Ek gösterge düzenlemesi adı altında çıkarılan yasada SGK Emekçisinin görmezden gelindiğini belirten Doğan, “3600 ek gösterge kapsamı dışında bırakılarak bir darbe de buradan yemiştir. Kimi kurumlarda iş yoğunluğu nedeniyle farklı isimler altında ek ödemeler yapılmaktadır. Adalet Bakanlığı çalışanları için adalet hizmetleri tazminatı, Sağlık Bakanlığı çalışanları için döner sermaye ödemeleri, Millî Eğitim Bakanlığı’nda ek ders ücretleri, Belediye çalışanlarına denge tazminatı gibi. SGK doğumdan ölüme tüm vatandaşlarımıza hizmet vermekte olup Mevzuat ve iş yükü açısından en yoğun kurumlardan biridir. Bu nedenle; Sosyal Güvenlik Kurumu emekçileri olarak 2012 yılında haksız ve hukuksuz bir biçimde kesilen ve mahkeme kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz! Sosyal Güvenlik Kurumu Ek Ödeme Yönetmeliğinde yer alan ek ödeme puanlarına 100’er puan eklenmesini istiyoruz! Ek gösterge düzenlemesinde 3600 kapsamı dışında bırakılan SGK Emekçilerine de 3600 ek gösterge istiyoruz! Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda olduğu gibi, kurum içi uzmanlık kadrolarının ihdas edilmesini ve sosyal güvenlik tazminatı ödenmesini talep ediyoruz! Ücretsiz yemek hizmeti istiyoruz! Komik bir ücretle zorunlu olmadığı halde emekçilere dayatılan fazla mesai uygulamasına hayır diyoruz. İnsanca yaşanacak bir ücret istiyoruz. Mersin’de yeni yapılan SGK hizmet binasının bir an önce kreş dahil edilerek hizmete açılmasını istiyoruz. SGK Emekçilerine verilen servis hizmetinin düzenli ve sürekli hale gelmesini istiyoruz. Bugünlük eylemimizi sonlandırıyoruz. Ancak haklı taleplerimiz karşılanıncaya, mağduriyetimiz giderilinceye kadar eylemlerimize devam edeceğimizi buradan yetkililere duyuruyoruz. İnsan onuruna yakışır koşullarda çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir