24 Mayıs 2024

Mersin’de Newroz hazırlığı

0
MUSTAFA ÖZCAN
Mersin Newroz Tertip Komitesi, 19 Mart’ta Akdeniz ilçesindeki Tırmıl Meydanı’nda gerçekleştirilecek Newroz’un hazırlıklarına dair Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi.
Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenlerinin katıldığı toplantı ile Maraş merkezli depremde yaşamını yitirenlere adanan 2023 Newrozu’nun startı verildi. Toplantıda konuşan Newroz Tertip Komitesi Sözcüsü Özgür Çağlar, bu yıl ki Mersin Newrozu’nun 19 Mart Pazar Günü Akdeniz ilçesi Tırmıl Miting Meydanı’nda yapılacağı bilgisini paylaştı.Newroz’un bin yıllardır özgürlük günü olarak karşılandığını ifade eden Çağlar, “Ancak bu yıl ki Newroz’u 6 Şubat’ta meydana gelen depremin acısıyla karşılıyoruz. Tüm illerimizde olduğu gibi Mersin’de de bu yıl gerçekleştireceğimiz Newrozumuzu, depremde yaşamını yitirenlere adıyoruz. 11 ilde büyük yıkıma ve on binlerce insanın ölümüne neden olan depremin ağır etkileri halen devam ediyor. Bu süreçte Newroz’u bayram havasında değil ancak Newroz’un ruhuna uygun bir şekilde gerçekleştireceğiz.” dedi.
“Halklarımızı Newroz alanında beraber olmaya davet ediyoruz”
Yas havasında gerçekleştirilecek Newroz’da halklarn ortak taleplerini bir kez daha meydanlardan haykıracaklarını belirten Çağlar, “Yıllardır ağır tecrit altında tutulan Öcalan’ın tarihsel rolünü oynaması için üzerindeki ağır tecridin bir an önce kaldırılmasını ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğünü bir kez daha talep edeceğimiz 2023 Newrozu’nu aynı zamanda önümüzdeki seçimde mevcut iktidarı alaşağı etmenin müjdesi olarak gördüğümüzü belirtmek isteriz. Demokrasi, adalet ve özgürlük karşıtları bu Newroz’a baktığında değişimin resmini, halkların umudunu, birliğini ve dayanışmasını görecektir. Newroz’un ruhu ve ortaya çıkaracağı büyük irade, 14 Mayıs’ın büyük değişim ruhuna dönüşecek ve ülkeyi mutlaka ama mutlaka değiştirecektir. Bütün bunların sinyallerini halkımızla birlikte Newroz meydanında vereceğiz. Bir kez daha bütün halklarımızı Newroz alanında beraber olmaya değişimin öncüsü olmaya davet ediyoruz. Newroz kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir