25 Şubat 2024

ADANA’DA BAYAT EKMEK KUYRUKLARI!

0
CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Adana’da ve Birçok İlde Vatandaşların Bayat Ekmek Kuyruklarına Mecbur Bırakılmasını” Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.
Orhan Sümer, “Türkiye Fırıncılar Odası’nın verilerine göre, 10 Eylül 2022 itibarıyla Türkiye genelinde 210 gram ekmek 5 TL’den satılıyor. Ham maddeye erişim kolaylığı, nakliyat, dükkan kirası gibi nedenlerle ilden ile ekmeğin fiyatı 4-6 TL arasında değişebiliyor. Adana gibi bir Tarım kentinde bir çok fırının camında “Dünkü Ekmek” “Bayat Ekmek 2.5 Lira” Gibi yazılar yapıştırılarak, vatandaşlara satışı yapılıyor. İşin çok daha acı tarafı ise vatandaşlarımız ne yazık ki daha ucuz olduğu için bu ekmekleri tercih etmek durumunda kalıyor. Türkiye’nin Tarım başkentinde ekmek alabilmek artık eskisine göre çok daha zor. Vatandaşı bu hale getirenler ise lüks yaşantılarından asla vazgeçmiyor.” dedi
“UZAYA GİDECEĞİZ DİYORLARDI MİLLET FIRINA GİDEMİYOR”
Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin artık milletin canına tak etttiğini belirten Sümer, “ İktidarın açıkladığı zamlar, göz boyama için yaptığı suni hamleler hayat pahalılığına etki etmiyor. Özellikle temel gıda fiyatlarındaki yüksek rakamlar, en temel öğün ekmekte bile  büyük problemler yaşanıyor. Sırf daha ucuz diye bir çok ilimizde vatandaşlarımız sabahın erken saatlerinde kuyruklara girmek zorunda kalıyor. Vatandaş bütçesine daha uygun olduğu için fırınlardan bayat ekmek almak zorunda kalıyor. İktidar, Avrupa bizi kıskanıyoruz, yakında uzaya gideceğiz diyordu,vatandaş fırına gidemez hale geldi. AKP İktidarının 20 yıl sonunda ülkemizi getirdiği nokta çok açıktır. Bir tarafta Saray beslemeleri lüks içinde yaşarken diğer tarafta halk sefalet içerisinde, yoksulluk sınırının çok altında aldığı maaşlarla geçinmeye çalışmaktadır. Çocukların düzgün beslenemediği, temel gıda ürünlerine erişimin git gide zorlandığı dönemde millet bir tas çorba ve bayat ekmekle günü geçirmeye çalışmaktadır. Bu durumu anlattığımızda ise AKP, vatandaş için eğer karınlarına bir şey giriyorsa aç değillerdir demeyi kendisine yakıştırmaktadır. Ne olursa olsun Türkiye zengin kaynaklara sahip, doğru yönetildiğinde refah seviyesi yüksek olacak bir potansiyeli sahiptir. 5 ay sonra bunu hep beraber biz başaracağız.” dedi.
(Haber Merkezi)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir