25 Şubat 2024

‘TÜRKİYE UYUŞTURUCU MADENİNE DÖNDÜ’

0
CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Merkezi Yönetim Bütçe Görüşmeleri’nin devam ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Adana’da sentetik uyuşturucu kullanımını konusunu dile getirdi.
Orhan Sümer, “2021 Dünya Uyuşturucu Raporu”na göre en fazla kokainin yakalandığı ülkenin 20 ton ile Türkiye olduğu belirtilmiştir. En çok eroinin ele geçirildiği üç ülkenin Türkiye, İran ve Pakistan olduğu, bu ülkelerin 2019’da küresel pazarın toplamının yüzde 48’ini oluşturduğu ifade edilmiştir. Raporda, 2019 yılında Türkiye’de 347 kişinin uyuşturucudan öldüğü bilgisi yer almaktadır. Öte yandan raporda dünya genelinde 275 milyon kişinin uyuşturucu aldığı, 2010 yılından itibaren uyuşturucu kullanımının yüzde 22 arttığına dikkat çekilmiştir. Anayasa 58. maddesinde “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gereken tedbirleri alır.” hükmü yer almaktadır.” dedi.
“ADANA’DA EKMEK SATILIR GİBİ UYUŞTURUCU SATILIYOR”
Adana’da uyuşturucu kullanım yaşınon 13’e kadar düştüğünü belirten Sümer, “Ekonomik kriz, işsizlik, hayat pahalılığı ve özellikle demografik yapıyı bozan mülteci sorunu nedeniyle adana’mızda gençlerimiz sentetik uyuşturucu tuzağının ağına düşüyor. Neredeyse her hafta adana’da uyuşturucu operasyonları yapılıyor ancak bu operasyonlarda sadece torbacılar tutuklanıyor. Büyük baronların ise kimlerle pazarlık yaparak yurt dışına kaçtığını tüm türkiye çok iyi biliyor. İktidar yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz. Gençliğimizi uyuşturucu belasına kurban vermemek için acilen ciddi adımlar atılmalıdır. Madde bağımlığının başlamadan önlenmesi ve toplumun her kesiminin uyuşturucu bağımlılığı ile mücadeleye dahil edilerek devlet kurumlarıyla iş birliğinin sağlanması ve top yekün mücadele edilmesi çok önemlidir. Uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle ortaya çıkan sorunlar sadece kullanıcı ve kullanıcının sağlığı ile sınırlı değildir. Bugün ciddi kararlar alınmazsa bu durum çok daha üzücü haller alacaktır. Bunun tek sorumlusu da yeterli ve ciddi önlemleri almayan Saray İktidarıdır.” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir