Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Orijinal kitap almak lüks oldu

  Türkiye’deki kitap fiyatlarının pahalılığı insanları ikinci el kitap almaya itiyor. Bunun yanında ekonomik sıkıntıların var olmasıyla birlikte kitap tüketimini lüks gören okuyucular çareyi korsan kitap almakta buluyor.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Vildan Vural- Diğer ülkelere kıyasla Türkiye’de orijinal kitap fiyatlarının yüksek olması vatandaş için kitap alışverişini lüks kılıyor. Buna rağmen Mersinlilerin kitaba karşı yoğun bir talebi olduğunu söyleyen Hocam Kitap Evi sahibi Şeref Ertaş, tercihin ikinci el kitaptan yana olduğunu söyledi. Ertaş, “İnsanlar orijinal kitap okumayı, ikinci el kitap okumamayı mutlaka ister ama Türkiye’deki ekonomik sıkıntılarla birlikte alım gücünün düşük olması insanlarımızı, okurlarımızı istese de istemese de ikinci el veya korsan kitap almaya sevk ediyor. İkinci el kitap mutlaka birinci el gibi olmaz ancak vatandaş da kendince haklı. Çünkü Türkiye’de kitap fiyatları çok yüksek. Zaten geçim sıkıntısında olan insanlar ay sonunu zar zor getirmeye çalışıyor. Bu nedenle kitap almak bir çok kişi için lüks alışveriş.” dedi.

   

  Tüm olumsuzluklara rağmen Mersin genelinin kitap okumaya karşı ilgisinin canlı kaldığını ifade eden Şeref Ertaş, daha çok siyasi kitapların tercih edildiğini belirtti. “Mersin’de olan vatandaşlarımızın geneli kitap okuyor. Bununla da gurur duyuyorum. Okunan kitaplar genelde siyasi ağırlıklı, ekonomik ağırlıklı kitaplar oluyor. Eskisi gibi macera türüne ilgi duyulmuyor artık. Daha çok bir şeyler öğretecek, kitabin içinde insanı düşündüren, bir şeyler görebilen, katkı sağlayan, ufkunun açılmasında yararlı olan kitapları tercih ediyor insanlar.” şeklinde konuştu.

   

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı