Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  OECD ÜLKELERİ ARASINDA 2. SIRADAYIZ

  Bakan Lütfi Elvan 2017 yılı dördüncü çeyrek ve yıllık GSYH verilerine ilişkin değerlendirme yaparak Türkiye ekonomisinin G-20 ülkeleri içerisinde zirvede, OECD ülkeleri arasında ise ikinci sırada yer aldığını söyledi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan 2017 yılı dördüncü çeyrek ve yıllık GSYH verilerine ilişkin değerlendirme yaptı.

  ‘Ekonomide sağlıklı ve güçlü büyüme’ başlığı altında Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan değerlendirmesini gerçekleştirdi.

  Açıklama konuşmasını gerçekleştiren Elvan, 2017 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 7,4’lük güçlü büyüme ile 2013’ten sonraki en iyi performansa ulaştığını dile getirdi.

  Yılın son çeyreğinde yüzde 7,3 ile piyasa beklentilerinin üstünde bir büyüme gerçekleştiği belirtildi.

   

  Elde edilen rakamların büyük bir başarı olduğunu kaydeden Elvan: “Bu başarıda hükümetimizce zamanında devreye konulan tedbirler ve bunların kararlı bir şekilde uygulanması büyük bir paya sahiptir. Geldiğimiz noktada Türkiye ekonomisi büyümesi ile G-20 ülkeleri içerisinde zirvede, OECD ülkeleri arasında ise ikinci sırada yer almıştır.” dedi.

   

  “BU GELİŞME 2018 YILI BÜYÜMESİNE DE OLUMLU YÖNDE YANSIYACAKTIR”

   

  Büyümenin bileşenleri güçlü, sağlıklı ve kapsayıcı bir tabloyu ortaya koyduğunu vurgulayan Elvan: “ Dördüncü çeyrekte büyümenin temel kaynaklarına üretim yönünden bakıldığında; sanayi sektörü (yüzde 8,8 büyüme hızı / katkısı 1,8 puan) ve inşaat dahil hizmetler sektörünün (yüzde 7,6 büyüme hızı / katkısı 4,7 puan) temel itici güç olduğu görülmektedir. Aynı dönem talep yönünden incelendiğinde ise özel tüketim (yüzde 6,6 artış / katkısı 4,1 puan) ve toplam sabit sermaye yatırımları (yüzde 6 artış / katkısı 1,8 puan) öne çıkmaktadır. Makine-teçhizat yatırımı bu dönemde yüzde 8,3 artarak büyümeye 1 puan katkıda bulunmuştur. Hiç şüphe yok ki bu gelişme 2018 yılı büyümesine de olumlu yönde yansıyacaktır.” şeklinde belirtti.

   

  “BU PERFORMANS EKONOMİMİZİN GÜCÜ, DAYANIKLILIĞINI GÖSTERİR”

   

  Yıllık yüzde 7,4’lük büyüme performansı üretim açısından oldukça güçlü bir yapı ortaya koyduğunu kaydeden Elvan:” Sanayi sektöründe yüzde 9,2 (katkısı 1,8 puan),  inşaat dahil hizmetler sektöründe yüzde 7,7 (katkısı 4,8 puan) ve tarımda yüzde 4,7 (katkısı 0,3 puan) oranında yüksek bir büyüme gerçekleşmiştir. Talep açısından ise; özel tüketim yüzde 6,1 (katkısı 3,7 puan) ve sabit sermaye yatırımları yüzde 7,3 (katkısı 2,2 puan) artışla yıllık büyümeye katkıda bulunmuştur. 2016 yılına kıyasla 2017 yılında büyüme hızı açısından 3 katın üzerinde bir sabit sermaye yatırımı ve 10 katın üzerinde mal ve hizmet ihracatı artışı gerçekleşmiştir. Bu performans ekonomimizin gücü, dayanıklılığı ve istihdam oluşturma kapasitesi açısından oldukça önemli bir göstergedir.” ifadelerini kullandı.

   

  “TÜRKİYE HEDEFLERİNE EMİN ADIMLARLA İLERLEYECEKTİR”

   

  Evlan, güçlü büyüme ile birlikte kamu maliyesi ve bankacılık sektörünün bilanço yapısı ekonominin sağlam temeller üzerinde ilerlediğini gösterdiğini belirtti. Elvan: “ Nitekim bütçe açığının milli gelire oranı Orta Vadeli Program tahmininin yarım puan altında kalarak yüzde 1,5 olarak gerçekleşmiş ve kamu borç stokunun milli gelire oranı yaklaşık yüzde 28 olmuştur. Birçok öncü gösterge ile olumlu bir giriş yaptığımız 2018 yılında da ekonomimiz büyümesini sürdürecek, yakında açıklanacak yeni teşvik paketi ve tedbirlerle bu süreç desteklenecektir. Yapısal reformlara da devam edilerek enflasyon ve cari açık kalıcı olarak aşağı çekilecektir. Türkiye ekonomisi güçlüdür; kararlı ekonomi yönetimi, dinamik ve üretken özel sektörü ile bu gücünü koruyacaktır. Milletimizin de desteğiyle Türkiye hedeflerine emin adımlarla ilerleyecektir.” şeklinde cümlelerini tamamladı.

   

  HABER MERKEZİ

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’