Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  MTSO ÜYELERİNE KONFORLU HAYAT HİZMETİ

  MTSO üyelerinin daha konforlu bir ortamda hizmet alabilmeleri konusunda MTSO Hizmet Binası içerisinde Arabuluculuk Merkezi açıldı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Arabuluculuk Merkezi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katılımı ile açıldı.  MTSO  mart ayında zorunlu hale gelen arabuluculuk uygulaması daha iyi bir ortamda hizmet olması adına Arabuluculuk Merkezi açarak  ardından Uluslar arası Arabuluculuk Konferansı düzenledi.

  Konferansta konuşmayı gerçekleştiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, arabuluculuk ve tahkimin dünyada uzun süredir uygulanan bir sistem olmasına rağmen Türkiye’de bu sistemin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığını kaydetti.  

   

  “GEÇ GELEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR DERLER”

   

  Aşut: Hani bir söz vardır, geç gelen adalet, adalet değildir derler. İşte bu sistem, adalet sistemindeki yoğunluk nedeniyle geciken davaların kısa sürede çözülmesine katkı sunması nedeniyle sorun yaşayan taraflar için olağan üstü önemli bir araçtır. Bu gelişmeleri iş dünyası olarak takdirle karşılıyoruz. Ümidimiz; gelecekte, ticari uyuşmazlıkların çözümünde de bu sistemin kullanılmasının katkı sağlaması ve hukuk sistemindeki gecikmeleri by pass ederek, çözümsüz kalan durumların, ekonominin damarlarının tıkanmasına engel olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

   

  Konuşmasına devam eden Aşut: “Sistemin layıkıyla çalışması adına fiziki ortamın da uygun olması gerekiyor. Bu çerçevede en uygun mimari fonksiyonlar düşünerek, mobilyasından aksesuarlarına, görüşmelerin gizliliğini sağlayan ses yalıtımlarından renk seçimlerine kadar, tüm detaylarıyla bu merkezi üyelerimizin hizmetine sunmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

   

  “İŞ DÜNYAMIZA HAYIRLAR GETİRMESİNİ DİLİYORUM”

   

  Bu hizmetlerin kendiliğinden ortaya çıkmadığını, dile getiren Aşut: “Özellikle, bu sistemin Türkiye’de uygulanmaya başlamasına büyük emek veren T.C. Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Sayın Hakan Öztatar’a teşekkür ediyorum. Ayrıca, gerek ekonomimizi, gerekse tüm Oda ve Borsaları dünya kalitesi ve dünya kriterleri ile hatta çoğu noktada dünya seviyesinin üstüne çıkaran, değerli TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na da huzurlarınızda bir kez daha Türk iş dünyası adına teşekkür etmeyi bir görev ve borç bilirim. Bu sistemin ve Odamıza açtığımız bu merkezin ekonomimize, iş dünyamıza hayırlar getirmesini diliyorum.” diye son cümlelerini tamamladı.

   

  “ADİL VE ETKİN HUKUK SİSTEMİ OLMASI BU NEDENLE ÇOK ÖNEMLİ”

   

  Hisarcıklıoğlu: “Hukuk demek, güven demek, güven olursa yatırım da, olur üretimde olur istihdam da artar. Adil ve etkin hukuk sistemi olması bu nedenle çok önemli” diye kaydederek mahkemelerin iş yükünün çok fazla olduğunu bu durumun dava sürelerinin uzamasına neden olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu: “Uzayan süreler vatandaşın adalete erişimini zorlaştırıyor. Oysa adalet zamanında tecelli etmeyince güven azalıyor. Avrupa’da bir hakim yılda 200 dosyaya bakarken ülkemizdeki bir hakim yılda 700-800 dosyaya bakıyor. Böylesi ağır bir yük hakimleri zorluyor. Mahkemelere her yıl 7 milyona yakın dosya geliyor ve 4 milyonu o yıl karara bağlanırken 3 milyon dosya ertesi yıla kalıyor.” dedi.

   

  “ARABULUCULUK FİKRİ ANADOLU’DAN DOĞMUŞTUR”

   

  Yoğunluk nedeniyle iş davalarında da bir davanın mahkemeye gelişiyle karar arasındaki sürenin son 5 yılda 250 günden 450 güne uzadığını anlatan Hisarcıklıoğlu, bazı mahkemelerde duruşma tarihlerinin 6 ay sonrasına bırakıldığını, bu kadar uzun süren yargılamaların da tüm tarafları zarara soktuğunu ifade etti. Hisarcıklıoğlu: “Yine iş davalarındaki bir diğer sıkıntı ise iş mahkemelerindeki davaların yüzde 99’u işveren aleyhine sonuçlanıyor. Bu durumda insanın aklına şu soru geliyor. Bu ülkede işverenlerin, müteşebbislerin hepsi mi haksız? Arabuluculuk fikri Anadolu’dan doğmuştur. Ahilik kültüründen gelmektedir. Geçmişte taraflar anlaşamazsa Ahi Babaya giderdi. Ama sonra bu anlayışı biz terk ettik ve gelişmiş ekonomiler bunu sahiplendi+” şeklinde konuştu.

  “ODALAR TEK DURAK OFİSLERİ HALİNE GELDİ”

   

  MTSO gibi vizyoner Odaların bu sisteme hemen sahip çıktığını ve bünyesinde merkez açtığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, Mersin’in bu anlamda 3 pilot bölgeden biri olma görevini üstlendiğini söyledi. Oda ve Borsaların yeni uygulamaları hakkında da bilgi veren Hisarcıklıoğlu, “Artık tüm odalarımız yakın zamanda da Borsalarımız dijial dönüşüme geçiyor. Odalar Online hale geldi. Artık evinizden ya da işyerinizden talep ettiğiniz bir belgeyi Oda’ya gitmeden temin edebileceksiniz. Aynı şekilde Odalar Tek Durak Ofisleri haline geldi. Bir ay önce şirket kurmak için 7 ayrı kapı ziyaret edilirken bu sayı bire düştü. Oda’ya gelip bir saat sonra şirketinizi kurup fatura kesebilirsiniz: Bu da devrim niteliğinde bir iştir” diye kaydetti.

  FERHAT ÇELİK

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı