Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  MECLİS BAŞKANI ŞENTOP LAİK EĞİTİM SİSTEMİ ÖNERGESİNİ KİŞİSEL BULARAK İADE ETTİ

  Bu haberin fotoğrafı yok

   
  CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in, Laik eğitim ve evrim teorisi vurgularını yaptığı soru önergesi  TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından kabul edilmedi ve geri gönderildi.
   
  Önergede yer alan “Eğitim müfredatına bilim dışı müdahale,  felsefe-bilim derslerinin azaltılması, otizmli ve zihinsel engelli çocuklara zorunlu din dersi getirilmesi, okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin camilere götürülmesi, din eğitiminin fiilen okul öncesine hatta kreşlere kadar indirilmesi özellikle son 17 yıllık dönemde iktidar eliyle gerçekleştirilmiştir. Bugün dünyanın her yerinde bilimsel bir gerçeklik olarak kabul edilen ve okutulan Evrim Teorisi’nin biyoloji ders kitaplarından çıkarılması ise Saray iktidarının ‘kindar nesil’ anlayışının bir sonucudur. Eğitimde Laiklik olmazsa olmaz kabul edilmelidir” cümleleri “kişilik ve özel yaşama ilişkin konular” olduğu gerekçesiyle Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından kabul edilmedi ve iade edildi.
   
  Antmen önergesinde Anayasa’da eğitimin nasıl olacağının; “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş, bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır” şeklinde hüküm altına alındığını belirterek “Çağdaş eğitim anlayışının uzağında olan bu yaklaşımlar neticesinde de Türkiye eğitim ve öğrenci başarı sıralamalarında dünyada son sıralarda yer almış, PISA, UNISEF Raporlarındaki sıralamalarda ise son sıraya düşmüştür” dedi.
   
  CHP’li Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar;
   
  – 2002 ila 2019 yılları arasında imam hatip lisesi ve ortaokul sayısı ile bu okullardaki toplam sınıf, personel ve öğretmen sayıları sırasıyla yıllara göre kaçtır? Aynı tarihler arasında bir dersliğe kaç öğrenci düşmüştür? Bu okullardaki cinsiyet dağılımı ve oranları nedir?
   
  – 2002 ila 2019 yıllar arasında Anadolu, fen ve meslek lisesi sayısı ile bu okullardaki toplam sınıf, öğrenci, personel ve öğretmen sayısı sırasıyla yıllara göre kaçtır? Aynı tarihler arasında bir dersliğe kaç öğrenci düşmüştür? Bahsi geçen okullardaki cinsiyet dağılımı ve oranları nedir?
   
  – 2002 ila 2019 yılları arasında kaç okul, imam hatip lisesi ve ortaokuluna dönüştürülmüştür? Hangi tarihlerde ve nerelerde bahsi geçen okulların imam hatip lisesi ve ortaokulu olarak dönüşümü yapılmıştır? Dönüştürülen bu imam hatiplere yapılan öğrenci kaydı sayısı nedir?
   
  – Son 15 yılda PISA, UNICEF ve OECD’nin eğitim ve öğrenci başarı sıralamalarında Türkiye’nin yıllar sırasıyla belirtilmek üzere sırası kaçtır? Kaç ülke bu sıralamada yer almaktadır?
   
  – Son 15 yılda yıllar sırasıyla belirtilmek üzere; Fen ve Anadolu Liselerinde öğrenim gören öğrenci sayısı kaçtır? Yine son 15 yılda Fen ve Anadolu Liselerine ayrılan bütçe tutarı ne kadardır? Aynı yıllar içerisinde kaç tane yeni fen ve Anadolu lisesi yapılmıştır?
   
  – Son 15 yılda yıllar sırasıyla belirtilmek üzere; imam hatip ortaokul ve liselerinde öğrenim gören öğrenci sayısı kaçtır? Yine son 15 yılda imam hatip ortaokul ve liselerinde ayrılan bütçe tutarı ne kadardır? Aynı yıllar içerisinde kaç tane yeni imam hatip ortaokulu ve lisesi yapılmıştır?

  haber merkezi

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’