Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Lütfü Elvan, Mersin Milletvekilleri, MTSO, MTB, MDTO, OSB, MESİAD VE STK’LAR..! KONTEYNER LİMANI YASAL GÜVENCEYE KAVUŞMALI

  – 11. Kalkınma Planında da Konteyner Limanı’nın Mersin’e yapılacağı yasayla güvenceye alınmalı…
  – Mersin Limanı, Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olacaktı..!
  – 10. Kalkınma Planında, limanın Mersin’e yapılacağı bir kanun hükmüydü, şimdiki planda yok!

  Bu haberin fotoğrafı yok

  TBMM Genel Kurulu’nda 10. Kalkınma Planı’nda Mersin’e yapılacağı belirtilen Konteyner Limanı’nın 11. Kalkınma Planı’ndan çıkarılmasının eleştirildiği kurulda; Konteyner limanı projesinin 10. Kalkınma Planı’nda Türkiye’nin artan dış ticaretini karşılamak ve bölgesel bir aktarma merkezi olmasını sağlamak için büyük ölçekli limanlardan Mersin Konteyner Limanı ve Filyos Limanının ETÜD-projeleri tamamlandığı ve Çandarlı Limanının yapımına başlandığı ifadelerinin yer aldığı hatırlatıldı. Ayrıca Mersin Limanı’nın Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olacağının savunulması dikkat çekti. 
  Aynı projenin 11. Kalkınma Planı’nda ise; “Doğu Akdeniz bölgesinde, Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı bir ana konteyner limanı inşa edilecektir” olarak değiştirilmesine yer verilirken, “Doğu Akdeniz” ifadesinin belirsizliğine dikkat çekildi.

  TÜM MERSİNLİ STK VE VEKİLLERE ÇAĞRI

  27. dönemde Mersin’i temsil eden bütün milletvekilleri ve en başta Lütfü Elvan olmak üzere, MTSO, MTB, MDTO, OSB, MESİAD ve diğer tüm STK’lar konunun takipçisi olmaya davet edilirken, Mersin’e yapılacak bu yatırımın başka bir ile aktarılmasının asla kabul edilmeyeceği belirtildi. 
  Bunun yanı sıra, Mersinli’lerin söz konusu değişimi, Mersin’in gözden çıkarılması olarak değerlendirdiği ifade edildi. 

  “SÖZLÜ BEYAN YETERLİ DEĞİL..!”

  Mersin’in liman kenti olduğu önemle vurgulanırken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Konteyner Limanının Mersin’e yapılacağına dair sözlü beyanının yeterli olmayacağı da kaydedildi.
  “10. Kalkınma Planında, limanın Mersin’e yapılacağı bir kanun hükmüdür; 11. Kalkınma Planında da Konteyner Limanı’nın Mersin’e yapılacağı yasayla güvenceye alınmalıdır.” diyen Mersinliler: “Mersin zaten bir süredir vaat edilen yatırımları alamıyor. Ne otoyol tamamlandı, ne Kazanlı-Seyhan Turizm Projesi’ne başladı, ne havalimanına uçak indi, ne de önemli bir projeye imza atıldı. Mersin üvey evlat muamelesi görüyor. Verilen sözlerde de durulmuyor. Bu nedenle artık Mersinliler yazılı taahhüt bekliyor!” şeklinde konuştu.
  Ayrıca Lütfü Elvan başta olmak üzere Mersin Milletvekilleri, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Ticaret Borsası, Mersin Deniz Ticaret Odası, Organize Sanayi Bölgesi, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği ve Sivil Toplum Kuruluşlarının da konteyner limanının yasal güvenceye kavuşmasına destek vermesi gerektiği önemle vurgulandı.

  ARZU ÖZER

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  TÜİK verilerine göre Türkiye’de, Haziran ayında 198
  Sıradaki Haber Mersin’de, trafiğe kayıtlı araç sayısı Haziran ayı sonu itibarıyla 798 bin 377