Temiz Toplum Hareketi Derneği, Rahşan Affı adı ile de anılan affın değerlendirmesini yaparak cumhurbaşkanlığına, anayasa mahkemesi başkanlığına ve siyasi parti genel başkanlarına çağrıda bulunarak tüm dosyaların hassasiyetle incelenmesi gerektiğini söyledi.

 

Dernek adına konuşmasını gerçekleştiren  Mersin Temiz Toplum Hareketi Derneği Başkanı Mustafa Müderrisoğlu, af şartlarının belirlenmeden çıkartılmasının cinayet olduğunu belirterek aksi halde kamu vicdanının olağanüstü rahatsız olacağını vurguladı. 

 

Müderrisoğlu: “Şimdi bir siyasi lider, twitter’dan son derece sığ bir mesajla, sonra da  seçim beyannamesine de alarak oy avcılığı için kafaları karmakarışık etti. Ortağı da illüzyon sergilemeye devam edecek ve sanırız suç makinaları, toplumun içine takiyye ile öyle veya böyle salıverilecek. Cin şişeden çıktı artık.” dedi.

 

 

Güvenlik güçlerinin kelle koltukta yakaladığı suç makinalarının titizlikle ayıklanması gerektiğini belirten Müderrisoğlu, nasıl yapılacağı konusunda 6 maddelik bir öneride bulundu: “1-Suç işlediği anda kişinin ve muhatabının psikolojik ve sosyolojik durumu nedir? 2-Güvenlik güçlerine teslim mi olmuş, Mukavemet mi göstermiştir? 3- Yalan beyan yalancı şahitlerle savcılığı/mahkemeyi oyalamış mı? Samimi ikrarda bulunmuş mudur? 4- Cezaevinde suça meyilli tavırları olmuş mudur? Yoksa kitap okuyarak, spor yaparak, v.s ile mi gününü doldurmaktadır. 5-Olayın mağdurunun, kerhen veya aslen rızası alınmış mıdır! 6-Bu ve benzeri tavırlar detaylandırıp kıstaslanarak tüm kişi ve kurumlara adapte edilebilir. Cezai/Hukuki/ İdari Yargıda uygulanabilir.”

 

“Dosyasına bile bakmadan, incelemeden bu kanıyı vurgulayan, ya saflık eder veya siyasi ikbal bekler.” şeklinde açıklama yapan Müderrisoğlu: “Toplum aptal yerine koymuş olur. ‘Cezaevlerinde Yer Kalmadı’ gülünç gerekçesine TOKİ diye bir kurumun varlığını fısıldamak gerekir. Konu dosya dosya hassasiyetle incelenerek gerçekleştirilmelidir. Bu da geniş bir zaman dilimine ihtiyacı gerektirir. Aksi halde seçim yatırımının karakterli, ayaküstü bir af müessesenin getireceği faide olmadığı aşikardır. Salıvereceklere de, yasalara saygıda kusursuz olanlara da hüsran getirecek, kaos yaratıp, suça teşvik edecektir.” diye belirtti.