Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İhalenin BMC şirketine verilmesinde Ethem Sancak etken midir?

  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, ortakları arasında AKP MKYK’sında bulunan Ethem Sancak’ın da olduğu BMC Şirketi’ne, avantajlarla dolu 12 sayılı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile iş verilmesini meclis gündemine taşıdı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  CHP’li Başarır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği  soru önergesinde ; “2.8.2018 tarihli ve 12 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Sakarya ilinde yapılacak olan muhtelif raylı sistem araçları üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilmesine ilişkin ekli kararın yürürlüğe konulmasına ilişkin karar verilmiştir. Söz konusu ekli kararnamenin amaç başlıklı birinci maddesinde; BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından Sakarya ilinde yapılacak olan muhtelif raylı araçlar üretim tesisinin gerekli yasal çerçeveler doğrultusunda devlet tarafından desteklenmesine yer verilmiş, ikinci maddesinde ise 571 milyon 500 bin TL’lik destek verilmesine ve projenin bitimi için de verilen sürenin yarısı kadar daha ek süre tanınmasına yer verilmiştir. Ekli kararnamenin üçüncü maddesinde ; KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV iadesi, Kurumlar Vergisi indirimi, Sigorta primi işveren hissesi desteği, gelir vergisi stopajı desteği, nitelikli personel desteği, faiz desteği ve kar payı desteği ve enerji desteği ilgili şirkete verilmiştir. BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin ortaklarından birinin de AKP MKYK üyesi Ethem Sancak olduğu bilinmektedir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi;
   
  Böylesine bir kararname ile Sakarya ilinde yapılacak olan muhtelif raylı sistem üretim tesisi kurma işinin BMC şirketine verilmesinde, şirket ortaklarından birinin AKP MKYK üyesi Ethem Sancak’ın olması etken midir?

  Bu denli imtiyazların düzenlenen kararname ile BMC Şirketi’ne verilmesinin gerekçeleri nelerdir?
  Avantajlarla dolu kararname ile söz konusu işin AKP MYKY üyesi olan Ethem Sancak’ın da ortak olduğu BMC şirketine verilmesi ne derece etiktir?

  Bu kararname ile kamuoyu yararı mı yoksa AKP MKYK üyesi Ethem Sancak’ın kazancı mı esas alınmıştır?
  Böylesine ballı kararnameler, bundan sonra da her şirkete mi, yoksa sadece ortakları arasında AKP üst düzey yöneticilerinin olduğu şirketler için mi düzenlenecektir?
  Son dönemde vatandaşın belini kıran Dolar ve Euro’nun artışı göz önüne alınarak söz konusu kararname iptal edilecek midir? Yoksa devlet, her şeye rağmen BMC şirketine bu desteği verecek midir?

  BMC Şirketi’nin son 5 yılda yıllar itibarıyla devlete ödediği vergi tutarı kaç TL’dir? 

  haber merkezi

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’